Bierne palenie – poważne zagrożenie!

Bierne palenie – poważne zagrożenie!

Bierne palenie to wdychanie dymu tytoniowego z tzw. „drugiej ręki” (ang. second hand smoking). Ktoś, kto sam nie pali narażony jest na kontakt z dymem z papierosa palonego przez inną osobę. Bierne palenie jest poważnym zagrożeniem. Z powodu biernego palenia każdego roku na świecie umiera aż 1,2 mln osób. W Polsce jest to około 2 000 osób (osoby te nigdy same nie paliły papierosów). Według badań, w Polsce ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego w domu. Ponad 4 milionów Polaków ma kontakt z biernym paleniem w miejscu pracy (pomimo obowiązującego zakazu palenia).

Dlaczego bierne palenie szkodzi?

Bierne palenie – podobnie jak palenie czynne – jest również bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Dym tytoniowy, który wdychamy z otoczenia, właściwie nie różni się od tego, którym zaciąga się palacz. Podczas palenia papierosa powstaje dym, w którym znajduje się łącznie ponad 7 tys. związków i pierwiastków chemicznych. W tym toksycznym koktajlu ok. 70 substancji wykazuje silnie rakotwórczy charakter. Aktywne zaciąganie się dymem z papierosa, czy oddychanie powietrzem przesyconym nim, niesie podobne konsekwencje zdrowotne. Dlatego warto pamiętać, że bierne palenie jest poważnym zagrożeniem.

To właśnie z myślą o ochronie zdrowia przed biernym paleniem w Polsce od 2010 roku zmieniono prawo. Obowiązuje zakaz palenia papierosów i używania e-papierosów w miejscach publicznych, takich jak m.in.: przystanki autobusowe, zakłady pracy, szpitale, szkoły, uczelnie. Pamiętaj, że pomieszczenia – nawet te wywietrzone – w których wcześniej palono papierosy, również stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Jest to zjawisko określane mianem „palenia z trzeciej ręki”. Występuje kiedy z różnych elementów otoczenia (dywany, tapicerki itp.) uwalniają się szkodliwe związki zawarte w dymie tytoniowym, który wcześniej wniknął w ich strukturę. Zadbaj o to, aby nie narażać siebie i innych na działanie dymu tytoniowego.

Więcej informacji o konsekwencja zdrowotnych biernego palenia przeczytasz tutaj: https://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie/ ; https://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie-a-rzs/

Literatura:

Europejski Kodeks Walki z Rakiem – www.12sposobownazdrowie.pl

WHO – https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco