Jak rzucić palenie i nie przytyć -II Pojadanie między posiłkami cz. 1
Jak rzucić palenie i nie przytyć -II Pojadanie między posiłkami cz. 1
Rzucenie palenia bez tycia może być trudne ze względu na kilka różnych mechanizmów. Jednym z nich jest pojadanie między posiłkami. W odpowiedzi na potrzebę zajęcia czymś rąk lub odreagowania stresu związanego z rezygnacją z nałogu sięgamy po papierosa . Jedzenie potrafi stymulować ośrodek nagrody w mózgu i rekompensować nam inne trudne doświadczenia. Sięganie po jedzenie staje się substytutem czynności palenia. Dlatego rzucenie palenia może przyczynić się do przybrania masy ciała. Istnieje kilka metod walki z pojadaniem między posiłkami, ale żadna z nich nie zadziała bez odpowiedniego zaangażowania.
Żeby rzucić palenie i nie przytyć – Rozplanuj posiłki w czasie
Kiedy wiesz, o której godzinie zjesz posiłek będziesz spokojniejszy. Planowanie posiłków w czasie pozwala rozsądnie podejść do diety, ale też uregulować cały plan dnia. Odpowiednio skomponowane posiłki przyjmowane o podobnych porach są skuteczną metodą walki z pojadaniem. Nieregularna praca i natłok obowiązków mogą być utrudnieniem w realizacji założonego planu. Dlatego planując swoje posiłki uwzględnij takie „sytuacje awaryjne”. Pamiętaj też, że to zdrowie powinno być naszym priorytetem. Planując posiłki możesz rzucić palenie i nie przytyć.
Pij wodę
Czasami pragnienie możemy zinterpretować jako głód. Picie wody mineralnej małymi łykami przez cały dzień pozwoli odpowiednio nawodnić organizm ale również skutecznie zająć ręce i myśli. Pamiętaj, aby przyjmować minimum 1,5 L wody dziennie
Zauważaj potrzeby organizmu
Na początku spróbuj uważnie obserwować własne zachowania żywieniowe
i zidentyfikować sytuacje, w których zdarza Ci się pojadać. Obserwacja naszych zachowań powinna pozwolić na określenie głównej przyczyny tego zjawiska.
Pojadanie między głównymi posiłkami może być wywoływane prawdziwym głodem lub czymś co jedynie interpretujemy jako głód. Może się zdarzyć, że w krótkich odstępach czasu pojadamy i czujemy prawdziwy głód. Prawdopodobnie wynika to ze źle skomponowanych posiłków głównych, zbyt małej objętości posiłków, pomijania ich lub zbyt długich przerw między posiłkami. Obserwacja swoich zachowań żywieniowych pozwoli Ci wyeliminować te błędy.
Co zrobić gdy wiemy, że głód nie jest prawdziwy i po prostu mamy ochotę coś przekąsić? Warto odczekać kilka minut i zająć się innym zadaniem. W rezultacie skierujemy naszą uwagę na inną czynność i opanujemy chęć pojadania.
Jak odróżnić prawdziwy głód od zachcianki? Przeczytaj dalszą część https://jakrzucicpalenie.pl/rzucic-palenie-bez-tycia/
mgr Elwira Gliwska