Dlaczego tak częste są nawroty do palenia?
Dlaczego, pomimo silnej motywacji do rzucenia palenia, przetrwaniu uciążliwych objawów odstawienia nikotyny, a nawet odczuwaniu satysfakcji z uwolnienia się od przymusu sięgania po papierosy, tak wiele osób wraca do tego uzależnienia?
Wynika to przede wszystkim z silnych właściwości uzależniających i psychoaktywnych nikotyny znajdującej się w dymie tytoniowym. To wyjaśnienie nie jest jednak wyczerpujące i naukowcy poszukują innych czynników, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie dlaczego po rzuceniu palenia jednym udaje się utrzymać abstynencję, a inni znowu zaczynają palić?
Chcąc ustalić jakie czynniki socjodemograficzne i środowiskowe mają wpływ na częstość nawrotu, w badaniu Rozpowszechnienie i uwarunkowania nawrotu palenia papierosów wśród dorosłych palaczy w USA przeanalizowano dane grupy 3 621 osób palących. Wyniki potwierdzają, że w kontekście palenia tytoniu „mądrość przychodzi z wiekiem”. W badanej grupie łatwiej było utrzymać abstynencję osobom starszym (powyżej 65 roku) niż młodszym. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym niepaleniu jest mieszkanie w domu, w którym nikt inny nie pali papierosów. Ryzyko nawrotu uzależnienia u badanych osób mieszkających w domach wolnych od dymu tytoniowego było o 60% niższe niż u ekspalaczy, w których domach dopuszczano palenie papierosów. Wyniki badania wskazują również, że osoby samotne (np. niezamężne, rozwiedzione) częściej wracały do uzależnienia niż ci badani, którzy żyli w stałych związkach. Potwierdzono również tezę, że utrzymanie abstynencji powyżej sześciu miesięcy zmniejsza ryzyko ulegnięcia pokusie zapalenia.
Co to oznacza w praktyce dla kogoś, kto chce przestać palić?
Warto zaplanować proces rzucania palenia, tak by do próby odstawienia papierosów podejść w sposób dojrzały – ze zrozumieniem powodów sięgania po papierosy i umiejętnością wykorzystania własnego potencjału. Wyniki badań podpowiadaj również, że niezbędne jest, by nasz dom był naszą enklawą, a nie miejscem, w którym narażeni jesteśmy na pokusę towarzyskiego zapalenia papierosa. Jeśli nasi współdomownicy palą, poprośmy o zrozumienie i egzekwujmy zakaz palenia w domu. Ważne jest też codzienne wsparcie! Jeśli jesteśmy samotni zaplanujmy od kogo możemy uzyskać pomoc. Pamiętajmy, że po codzienne wsparcie, nie tylko w kryzysowych sytuacjach, można dzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15).
I co najważniejsze trzeba wytrwać! Każdy kolejny dzień bez papierosa zmniejsza ryzyko, że wrócimy do palenia!