Bierne palenie szkodzi!
Jak pokazują liczne badania naukowe, tzw. bierne palenie – czyli wdychanie dymu tytoniowego ze środowiska, jest równie szkodliwe co palenie aktywne i przyczynia się do występowania wielu chorób, mi.n.: chorób serca czy raka płuca, a także zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet w ciąży oraz wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.
Według danych przedstawionych w Tobacco Atlas, w Polsce nawet 25% wszystkich zgonów wśród mężczyzn i 11% wśród kobiet związanych jest z narażeniem na działanie dymu tytoniowego. Dlatego też, oprócz rzucenia palenia, tak ważnym elementem profilaktyki chorób odtytoniowych, jest stworzenie środowiska wolnego od dymu papierosowego.
Pamiętaj, że w Polsce istnieje prawo chroniące przed narażeniem na dym tytoniowy. W wielu miejscach, takich jak: przystanki transportu publicznego, jednostki edukacyjne (szkoły, uczelnie), jednostki opieki zdrowotnej, zakłady pracy, miejsca przeznaczone do zabaw dzieci, lokale gastronomiczno – usługowe i w wielu innych, obowiązuje zakaz palenia. Jednak to od nas samych zależy najwięcej – wprowadzenie zasad chroniących nas i osoby z najbliższego otoczenia przed szkodliwymi substancjami z papierosów to przede wszystkim nasze codzienne wybory.
Nie pal, a jeśli palisz pamiętaj aby nie narażać innych na działanie dymu tytoniowego.
Grupą szczególnie narażoną są dzieci. W niektórych krajach europejskich wprowadzono zakaz palenia w samochodach, podczas przewożenia osób poniżej 18 roku życia. W Polsce taki zakaz nie został jeszcze wprowadzony, jest natomiast przykładem dobrej praktyki, którą powinniśmy wdrożyć już teraz.
Jeśli chciałbyś rzucić palenie, lub/i zmniejszyć narażenie swoich najbliższych na działanie dymu tytoniowego, skontaktuj się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym. Zgłoszenie do kontaktu możesz wysłać klikając przycisk „chcę rzucić” na głównej stronie www.jakrzucicpalenie.pl lub dzwoniąc pod numer 801-108-108.
Na podstawie Tobacco Atlas.