5 sposobów rzucenie palenia bez tycia
-
5 sposobów rzucenie palenia bez tycia
Rzucenie palenia nie musi oznaczać, że przytyjemy! Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób rzucamy palenie. Najczęściej przyrost masy ciała wynika z braku właściwych proporcji pomiędzy tym ile kalorii zjadamy, a ile wydatkujemy na różne formy aktywności.
-
Jak to się ma do odstawienia papierosów?
Po rzuceniu palenia zmieni się nieco nasza fizjologia i znacznie zmienią nasze zachowania. Mogą wystąpić przejściowe zaburzenia związane np. ze zwiększonym łaknieniem, czy z „chwilową” niedoczynnością tarczycy, która reguluje tempo przemiany materii. Dodatkowo jedzenie kusi smakami i zapachami, które odczuwamy intensywniej, gdyż nasze zmysły smaku i powonienia zaczynają pracować we właściwy sposób. Najpoważniejszym jednak przeciwnikiem w walce o utrzymanie zrównoważonego bilansu energetycznego jest tendencja do zastępowania czynności palenia, czynnością jedzenia. Dlatego sprawdź propozycje sposobów na rzucenie palenia bez tycia.
-
5 sposobów na rzucenie palenia bez tycia:
-
Zastąp nawyki
Nawyk palenia zastąp lubianą przez siebie aktywnością. Na etapie przygotowania się do odstawienia papierosów warto przeanalizować w jakich sytuacjach nawykowo sięgamy po papierosa i zastanowić się, co moglibyśmy zrobić zamiast tego. Oczywiście pomysły związane z podjadaniem wysokokalorycznych przekąsek kategorycznie skreślamy z naszej listy J
-
Zadbaj o bilans energetyczny
Utrzymaj balans: spożywaj tyle kalorii, ile wydatkujesz energii, pamiętając, że po rzuceniu palenia tempo przemiany materii nieco spada. Dlatego określ ile kalorii dziennie spożywasz i jaki jest Twój poziom aktywności. Możesz wykorzystać do tego celu aplikacje, które nie tylko obliczą kalorie i wydatkowaną energię, ale również będą przypominać o odpowiednim nawodnieniu. Podsumowując uwzględnij to i odstawiając papierosy spożywaj nieco mniej kalorii lub wydatkuj więcej energii, niż przed rzuceniem palenia.
-
Dbaj o to, co jesz
Planuj posiłki i utrzymaj ich regularność. Powinniśmy jeść 4-5 razy dziennie (zaczynając od śniadania i kończąc na posiłku ok. 3-4 godziny przed snem). Na pewno nie jest obojętne też to, co zjemy. Z tego względu pamiętaj żeby posiłki zawierały węglowodany (np. pełnoziarniste pieczywo, kasze), białko (rośliny strączkowe, nabiał, chude mięso, ryby) i dużo różnych warzyw oraz nieco owoców. Podsumowując: planuj co zjesz następnego dnia i zrób odpowiednie zakupy. Unikając podjadania pomiędzy posiłkami eliminujemy nawet kilkaset nadprogramowych kalorii dziennie.
-
Ruszaj się więcej
Zwiększ podstawową aktywność fizyczną, ponieważ bok prawidłowej diety, aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem kontrolowania masy ciała. Przeanalizuj obecny poziom Twojej codziennej aktywności i zastanów się co możesz zrobić, żeby nieco ją zwiększyć. Nie jest konieczne angażowanie się w treningi, chociaż regularne uprawianie sportu jest oczywiście zalecane. Ważne jest, żeby więcej było czynności wiążących się z wydatkowaniem energii np.: chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, chodzenie do sklepu na zakupy na piechotę, ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem na rzecz spaceru czy sportu.
-
Nawadniaj się
Nawadniaj organizm. Konieczne jest picie odpowiedniej ilości płynów (przede wszystkim wody, unikaj słodzonych napojów). Z tego względu zaleca się by wypijać min. 1,5 litra wody dziennie. Dlatego niech szklanka z wodą stoi ciągle w widocznym miejscu.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się ze specjalistami! W Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15) pomożemy Ci kompleksowo zaplanować proces rzucania palenia.
Irena Przepiórka, Magdalena Cedzyńska
Bibliografia:
Stamford B et al. Effects of smoking cessation on weight gain, metabolic rate, caloric consumption and blood lipids. Am J Clin Nutr 1986; 3:486-494
Perkins KA. Weight gain following smoking cessation. J Consult Clin Psychol 1993; 61:768-777
https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/podstawowe-zasady-zdrowego-zywienia