Zerwanie z uzależnieniem- co się dzieje z Twoim ciałem kiedy zabierzesz mu nikotynę?

 Zerwanie z uzależnieniem- co się dzieje z Twoim ciałem kiedy zabierzesz mu nikotynę?

Zerwanie z uzależnieniem od nikotyny może być trudne i może sprawić, że przez jakiś czas będziesz czuć się smutny, rozdrażniony lub niespokojny. Te uczucia  sprawiają, że proces rzucania staje się bardzo nieprzyjemny. Zrozumienie tego, co dzieje się w ciele, jakie procesy w nim zachodzą  może sprawić, że droga do abstynencji będzie dla Ciebie łatwiejsza.

Kiedy używasz produktów z nikotyną lub zapalasz papierosa, nikotyna wraz z cząsteczkami dymu dociera do płuc. Następnie wraz z krwią do mózgu w iście sprinterskim tempie. Zajmuje jej to dosłownie kilka sekund. Tam łączy się ze znajdującymi się powierzchni mózgu receptorami nikotynowymi co sprawia, że zostaje pobudzony najistotniejszy dla rozwoju uzależnienia ośrodek. Ośrodek nagrody. Stymulacja ośrodka nagrody powoduje uwolnienie ważnego dla regulowania nastroju neuroprzekaźnika tj. dopaminy. Substancja ta sprawia że robi ci się przyjemnie i miło kiedy jej poziom w twoim mózgu się podnosi. Zatem chcesz to powtórzyć… a potem znowu i znowu. Im dłużej powtarzasz czynność palenia tym receptorów nikotynowych jest więcej. Z czasem każdy z nich domaga się swojej porcji nikotyny. Zatem – im receptorów jest więcej tym więcej nikotyny potrzebują. Palacz wierzy, że palenie sprawia że czuje się lepiej.

Jak jest naprawdę?

Niestety tak naprawdę celem palenia staje się zniesienie uczucia napięcia, powstającego kiedy spada poziom dopaminy i „głodne” receptory domagają się nikotyny. Dzieje się to po około dwóch godzinach od użycia produktów z nikotyna lub wypalenia papierosa. Bez nikotyny dostarczanej regularnie do receptorów palacz doświadcza objawów zespołu abstynencji i jego głównym celem staje się „nakarmienie głodnych receptorów”. Głód receptorów przejawia się u osoby zaprzestającej palenia rozdrażnieniem, niepokojem, smutkiem, bezsennością, zmęczeniem, trudnościami w koncentracji. Pierwsza dobra wiadomość, która może ci pomóc jest taka, że stan ten nie będzie trwał wiecznie. Druga, że to co odczuwasz to sygnał, że twój mózg i ciało walczą z uzależnieniem od nikotyny. Prawie wszystkie objawy mają największą intensywność przez kilka dni, a po 2-4 tygodniach znikają zupełnie. Dzieje się tak dlatego, że większość receptorów nikotynowych po prostu „idzie spać”.  Pamiętaj jednak, że nie wszystkie receptory „udają sią na spoczynek”, więc nie daj się zwieść kuszącej myśli, że „jeden nie zaszkodzi”. Już pojedyncze zaciągniecie się dymem z nikotyną obudzi receptory i rozpocznie przebieg cyklu uzależnienia od początku.

Jeśli objawy abstynencji i głód nikotyny  są trudne do przezwyciężenia warto posiłkować się przyjmowaniem farmakoterapii przeznaczonej dla osób zaprzestających palenia. Informacje na ten temat znajdziesz https://jakrzucicpalenie.pl/tabletki-na-niepalenie/.