Objawy i etapy rzucania palenia

Drażliwość

Może pojawić się już w kilka godzin po odstawieniu papierosów i trwać nawet kilka tygodni. To chyba najczęstszy, najbardziej dokuczliwy i niebezpieczny objaw. Dlaczego? Często osoba rzucająca palenie staje się tak rozdrażniona i chwiejna emocjonalnie, że jest to dla niej bardzo uciążliwe. Uczucie to bywa określane jako: rozdygotanie, przeskoki od smutku do radości, płaczliwość, napięcie wewnętrzne. Niektórzy mówią wręcz, że “czują się jakby mieli eksplodować” I boją się swoich bardzo emocjonalnych reakcji. Zdarza się też, że otoczenie osoby przeżywającej takie stany daje rady typu: „lepiej zapal, jeśli masz być tak zdenerwowany”. Niestety często prowadzi to do złamania abstynencji. Tymczasem jest to zupełnie naturalny objaw i dość łatwy do zredukowania.

Dlaczego tak jest:

Są dwie przyczyny pojawienia się takiego stanu. Po pierwsze: układ nerwowy nie otrzymał dawki substancji (nikotyny), która regulowała jego funkcjonowanie. Potrzeba czasu by ponownie przyzwyczaił się do naturalnego regulowania emocji. Po drugie: Brak samej czynności palenia, wieloletniego nawyku powoduje nerwowość. Dodatkowo większość rzucających po prostu odstawia palenie i męczy się starając opanować odruch palenia, zamiast zadbać o jego zastąpienie

Co robić:

Biologiczne przyczyny takiego stanu drażliwości można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (zajrzyj do metody) lub łagodne środki uspakajające. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Drażliwość spowodowaną brakiem czynności palenia też można zminimalizować. Przypomnij sobie, w jakich sytuacjach miałeś nawyk palenia (dzienniczek palacza). Przygotuj się do nich. Tych, których możesz początkowo unikaj (np. sytuacje towarzyskie), w innych stosuj strategie zaradcze lub sięgnij po tricki, które pomogą Ci wytrwać. Nie zapominaj o swoim komforcie psychicznym. Rób sobie regularne przerwy w ciągu dnia na dobrą herbatę, chwilę z gazetą itp. Staraj się zwiększyć wysiłek fizyczny by rozładować napięcie. Basen czy siłownia byłyby idealne, ale naprawdę wystarczy kilka minut ćwiczeń.

Byłoby dobrze, abyś uprzedził swoje otoczenie, że rzucasz palenie i poprosił o wyrozumiałość i wsparcie.

Spadek nastroju 

Ten objaw również występuje z różnym nasileniem u większości osób rzucających palenie. Jest bardzo niebezpieczny dla świeżego abstynenta ponieważ powoduje myślenie typu: „i co z tego, że nie palę, skoro nic mnie nie cieszy”, „straciłem jedyną przyjemność w życiu”.

Dlaczego tak jest:

Podstawową przyczyna pojawienia się takiego stanu jest brak dostarczenia odpowiedniej dawki nikotyny do organizmu, która wcześniej stymulowała ośrodek przyjemności w mózgu. Potrzeba czasu, by organizm ponownie samodzielnie nauczył się regulować emocje.

Co robić:

Biologiczne przyczyny takiego stanu można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (zajrzyj do metody) lub łagodne środki uspakajające. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Podstawową siłę w walce z obniżonym nastrojem stanowi jednak Twoja psychika. Musisz wiedzieć, że jest to stan przejściowy. Uwrażliw się na wszelkie pozytywne przejawy swojej abstynencji (zajrzyj do korzyści). Zadbaj o siebie! Sprawiaj sobie przyjemności! Nagradzaj się!

Problemy z koncentracją

Jest to jeden z objawów występujących u większości osób rzucających palenie. Może utrzymywać się kilka lub kilkanaście dni. Problemy z utrzymaniem uwagi I koncentracji mogą skutecznie utrudniać aktywność zawodową czy inną aktywność intelektualną i bywają powodem nawrotu do uzależnienia.

Dlaczego tak jest:

Podstawową przyczyną pojawienia się takiego stanu jest brak dostarczenia odpowiedniej dawki nikotyny do organizmu. Nikotyna jako środek pobudzający stymulowała aktywność mózgu. Niezbędny jest pewien okres czasu zanim mózg powróci do swoich naturalnych funkcji bez sztucznej stymulacji.

Co robić:

Biologiczne przyczyny takiego stanu można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (zajrzyj do metody). Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Ważne jest by być przygotowanym na możliwość wystąpienia tego typu problemów, zwłaszcza, jeśli przy poprzednich próbach rzucenia palenia występował ten objaw. Najlepiej jest wówczas wybrać okres urlopu na rzucanie palenia, lub przynajmniej dni, w których nie będziesz zmuszony do wzmożonego wysiłku umysłowego. Ostrożności wymaga wówczas również obsługa urządzeń mechanicznych np. prowadzenie samochodu.

Zawroty głowy

To objaw dość powszechny u wieloletnich palaczy. Może utrzymywać się z różnym nasileniem przez kilka dni i bywa dość dolegliwy.

Dlaczego tak jest:

Objaw ten ma czysto biologiczne podłoże i jest wynikiem powrotu organizmu do zdrowego funkcjonowania. Wraz ze spadkiem ilości tlenku węgla w krwi – zwiększa się ilość tlenu docierającego do Twojego mózgu, co może być odczuwane jako zwroty lub nawet bóle głowy. Ustąpienie objawu odczujesz już po kilku dniach, gdy tylko mózg “przypomni” sobie jak funkcjonował zanim zaczął być regularnie zaczadzany.

Co robić:

Nie możesz uniknąć tego stanu. Jedynym sposobem jego złagodzenia jest prowadzenie oszczędnego trybu życia w tym okresie.

Bezsenność

To objaw występujący dość często. Bywa bardzo niebezpieczny dla osoby walczącej z uzależnieniem, ponieważ powoduje przewlekłe uczucie przemęczenia a tym samym spadek nastroju i poczucie braku sensu starań. Nie może być lekceważony ze względu na ryzyko złamania abstynencji.

Dlaczego tak jest:

W tym przypadku jest dwojaka przyczyna występowania tych dolegliwości. Z jednej strony niedopełnienie rytuału wieczornego (papieros przed snem) zaburza poważnie stały plan dnia i
wprowadza stan podenerwowania. Z drugiej strony zaburzenie funkcjonowania mózgu spowodowane jest niedostarczeniem stałej dawki nikotyny

Co robić:

Można zmniejszyć dolegliwości związane z tym objawem stosując środki farmakologiczne co wymaga jednak konsultacji z lekarzem. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Dobrze jest w ciągu dnia zadbać o nocny wypoczynek. Należy ograniczyć spożywanie kawy i herbaty (zwłaszcza w godzinach popołudniowych). Bardzo pomocne okazuje się zwiększenie wysiłku fizycznego (chociaż kilka ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia, ale najlepiej nie później niż dwie godziny przed snem), dobre wietrzenie pomieszczeń (dbałość o właściwe dotlenienie)i unikanie stresujących czy pobudzających emocjonalnie sytuacji przed snem.

Wzmożony kaszel, drapanie w gardle

Jest to bardzo często występujący objaw  u osób palących od wielu lat. Pojawia się zwykle w kilka dni po rzuceniu palenia i może trwać do kilku tygodni.

Dlaczego tak jest:

Istnieje czysto biologiczna przyczyna występowania tego objawu. Wzmożony kaszel i intensywne wydzielanie się flegmy są efektem oczyszczania się Twoich dróg oddechowych z osadu pozostawionego przez papierosy. Nawet więc, jeśli jest to dla Ciebie uciążliwe pamiętaj, że jest to objaw korzystny dla Twojego organizmu!

Co robić:

Znacznie możesz złagodzić ten objaw stosując środki zwykle wykorzystywane w takich przypadkach. Możesz ssać pastylki lub tabletki na gardło, zastosować dostępne w aptekach środki wykrztuśne. Ważne żebyś pił dużo płynów, a zwłaszcza niesłodzonych soków i wody. Jeśli nasilenie objawów niepokoi Cię skonsultuj się z lekarzem lub zadzwoń do specjalisty