11 listopada 2017

Fakty i mity

Zapewne masz własne poglądy dotyczące palenia. Zweryfikuj je! Sprawdź, co jest mitem, a co faktem.
  • Organizm jest w stanie zniwelować szkodliwe działanie około 7 szt. papierosów dziennie.” – nie jest to dobra wiadomość dla palących małe ilości papierosów, gdyż wypalenie zaledwie 1 papierosa to dostarczenie do organizmu ok 4 tyś. szkodliwych substancji, w tym do 40 rakotwórczych (patrz: szkodliwość). Nikotyna, która jest w papierosach uzależnia psychofizycznie w związku z tym, z czasem palacz zwiększa ilość wypalanych papierosów, aby nie odczuwać silnego głodu nikotynowego.
  • „Palenie papierosów cienkich, tzw. slimów lub słomek jest mniej szkodliwe.” –  Papierosy niezależnie od swojej szerokości zawierają tyle samo substancji toksycznych i ich szkodliwy wpływ na Twój organizm jest taki sam.
  • „Bierne palenie bardziej szkodzi.” – jeśli jesteś osobą niepalącą i przebywasz w towarzystwie palaczy wdychasz razem z nimi dym tytoniowy, tym samym jesteś narażony na wszystkie szkodliwe skutki palenia (patrz: szkodliwość) to jednak nie wszystko. W czasie, gdy papieros tli się w popielniczce, lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego delikatna smużka dymu. To tzw. strumień boczny dymu papierosowego. Uwaga! Jest on bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą. Oczywiście zawiera on również 4 tysiące substancji toksycznych, tak jak dym wdychany przez osobę palącą. Bierne palenie powoduje takie same negatywne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły.Należy pamiętać jednak, że aktywne palenie jest najgroźniejszą formą przyjmowania nikotyny.
Zadanie sfinansowane przez Ministra Zdrowia w ramach programu wieloletniego pn. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w zakresie z zadania pn.
Prowadzenie Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
Strona głównaAktualności Wpływ palenia na ciążeMateriały