Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Chcę żeby ktoś rzucił

Ktoś z bliskich Ci osób pali papierosy a Ty chciałbyś, by rzucił palenie. Pamiętaj jednak, że niezależnie od swojego wieku to sam palacz musi podjąć tę decyzję. Choć pewnie trudno Ci się z tym pogodzić, jedyne co możesz zrobić, to próbować Go motywować i wspierać, gdy podejmie próbę rzucenia palenia.


Etapy rzucania palenia

Rozmawiając z palaczem, musisz być do tego przygotowany. Przede wszystkim ważne jest byś wiedział, że rzucanie palenia to długotrwały proces. Rozpoczyna go zastanawianie się nad tym, czy warto rzucić palenie (etap 1- prekontemplacja). Potem przychodzi faza podejmowania decyzji i być może nieudanych „pozorowanych” prób rzucenia palenia (etap 2- kontemplacja). W końcu palacz „dojrzewa” do prawdziwej próby rzucenia palenia (etap 3- działanie). Jeśli mu się uda, następuje wtedy okres utrwalenia abstynencji.
Wsparcie
Chcąc wesprzeć bliską Ci osobę, spróbuj najpierw spojrzeć na problem z Jej perspektywy. Postaw się w sytuacji „swojego” palacza i zastanów się, który etap procesu rzucania palenia osiągnął. Swoje działania dostosuj do tego etapu, wieku i płci.
Jeśli „twój” palacz nie chce rzucić palenia, tutaj znajdziesz wskazówki, co możesz zrobić


Back to Top ↑