Bierne palenie w ciąży a zmiany epigenetyczne

Bierne palenie w ciąży a zmiany epigenetyczne

Bierne palenie w ciąży może powodować zmiany epigenetyczne.  Prawie jedna czwarta kobiet w ciąży twierdzi, że była narażona na bierne palenie – w domu, w pracy, wśród przyjaciół lub krewnych. Według nowych badań narażenie na bierne palenie tytoniu może prowadzić do zmian epigenetycznych u płodu. Są to zmiany w sposobie działania genów i ich regulacji. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych oraz nowotworów u niemowląt i dzieci.

Badanie, opublikowane w Environmental Health Perspectives przez naukowców z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center, jest pierwszym, które łączy bierne palenie w czasie ciąży z epigenetycznymi modyfikacjami genów związanych z chorobą, mierzonych przy urodzeniu. Potwierdza to tezę, że wiele chorób występujących wśród dorosłych ma swoje przyczyny w narażeniach środowiskowych. Może to być stres, nieprawidłowe odżywianie, zanieczyszczenie powietrza lub dym tytoniowy – we wczesnym okresie rozwoju. Z pewnością więc warto dołożyć starań i unikać narażenia na bierne palenie w ciąży.

Przyczyną wielu chorób jest narażenie na bierne palenie.

Fuemmeler i współpracownicy przeanalizowali dane od 79 ciężarnych kobiet włączonych do Newborn Epigenetics Study (NEST) w latach 2005-2011. U wszystkich kobiet w pierwszym trymestrze ciąży mierzono stężenie kotyniny – nikotynowego produktu ubocznego – we krwi. Również w tym badaniu uzyskano wyniki od zerowego do poziomów świadczących o biernym paleniu.

Następnie, po porodzie naukowcy pobrali od obserwowanych kobiet krew pępowinową i przeprowadzili badania asocjacyjne całego epigenomu (EWAS). Żeby potwierdzić tezę o szkodliwości biernego palenia poszukiwali korelacji między poziomami kotyniny we krwi matek w czasie ciąży i wzorcami epigenetycznymi u noworodków po urodzeniu. Gdy poziom kotyniny był wyższy, noworodki częściej miały epigenetyczne „znaki” na genach kontrolujących rozwój funkcji mózgu, a także genach związanych z cukrzycą i nowotworami.

Dlatego unikanie narażenia na bierne palenie jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży.

Więcej informacji na temat biernego palenia znajdziesz tutaj https://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie/

 

dr hab. n.med. Marta Mańczuk

Źródło: Bernard F. Fuemmeler, Mikhail G. Dozmorov, Elizabeth K. Do, Junfeng (Jim) Zhang, Carole Grenier, Zhiqing Huang, Rachel L. Maguire, Scott H. Kollins, Cathrine Hoyo, Susan K. Murphy. DNA Methylation in Babies Born to Nonsmoking Mothers Exposed to Secondhand Smoke during Pregnancy: An Epigenome-Wide Association Study. Environmental Health Perspectives, 2021; 129 (5): 057010 DOI: 10.1289/EHP8099