A może rzucić palenie?

Z jakiegoś powodu rozważasz rzucenie palenia?
Zastanów się co powoduje, że pojawia się myśl o rzuceniu palenia? Co Ci przeszkadza w paleniu? Co mógłbyś zyskać przestając palić? Być może jesteś przerażony samą myślą o rzucaniu papierosów, a może już kiedyś doświadczyłeś, że niepalenie jest możliwe.
Jeśli jeszcze nie zapadła decyzja o odstawieniu papierosów, proponujemy żebyś poświęcił chwilę na zastanowienie nad kilkoma zagadnieniami:
  • Czy zastanawiałeś się już, jaki wpływ na Twój organizm ma palenie – co się dzieje gdy palisz? Przeczytaj informację o szkodliwości.
  • Palisz bo … czy wiesz co zyskujesz, a co tracisz? Rozważ za i przeciw paleniu i papierosom – pomoże Ci w tym celu przygotowana tabelka.
  • Może często przychodzi Ci do głowy myśl: „Chcę rzucić palenie, ale…”, „Czy uda mi się rzucić?”. Być może masz różne obawy na ten temat – warto abyś się nim bliżej przyjrzał i bardziej świadomie podjął decyzję o rzucaniu palenia wejdź na Twoje obawy.
  • Jak będzie wyglądało Twoje życie po rzuceniu palenia? Czego będzie więcej (np. spokoju, czasu)? Czego będzie mniej (np. obaw o zdrowie, wstydu)? Postaraj się wyobrazić sobie siebie samego po ok. dwóch latach od rzucenia palenia. Zadaj sobie pytania: jak będą wyglądały moje poranki, a jak wieczory? jak będę spędzać wolny czas? na co będę przeznaczać pieniądze? co będzie mi sprawiało przyjemność? jak będę sobie radzić z nieprzyjemnymi emocjami?
Czy wiesz już, dlaczego chciałbyś nie palić?
Postaraj się określić z jakich powodów właśnie dla Ciebie byłoby korzystne rzucenie palenia.
Podajemy powody, które mieli inni. Zastanów się, które dotyczą również Ciebie?
    Powody do rzucenia palenia:
– nie chce narażać się na konsekwencje zdrowotne palenia,
– czuję, że palenie mi szkodzi,
– jestem chory,
– ktoś mnie namawia,
– dla rodziny, bliskich,
– jestem zmęczony nałogiem,
– męczy mnie ciągłe palenie,
– nie chcę zatruwać innych, obawiam się o zdrowie bliskich,
– nie chcę tracić swoich pieniędzy,
– nie mogę palić w miejscu pracy,
– spodziewam się dziecka,
– nie chcę śmierdzieć dymem tytoniowym,
– mam jeszcze inny powód…
Być może jesteś już bardziej zdecydowany do podjęcia próby rzucenia palenia. Jeśli nie, wracaj do tych rozważań.
Czasem wystarczającym powodem staje się impuls np. ktoś ze znajomych właśnie rzucił papierosy, a może rozchorowałeś się i po prostu nie masz siły palić dalej. Pamiętaj, że każdy powód jest dobry, aby rzucić palenie! Twoja motywacja jest tu bardzo ważna.
Gdy już wiesz dlaczego nie chcesz palić, zastanów się nad tym: „Co wiesz o swoim paleniu?”.
Gdzie i w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa? Dlaczego właśnie wtedy? Przeanalizuj swoje palenie prowadząc, pobrany z naszej strony dzienniczek palacza.
Bardzo ważne jest dobre rozpoznanie wszystkich nawyków związanych z paleniem i świadomość, kiedy może pojawiać się chęć palenia.  Pomoże Ci w tym przygotowany do tego celu „wywiad na temat Twojego palenia”. Pobierz go tutaj.
Jeśli już wiesz, że chcesz rzucać, to gratulujemy decyzji!
Rzucanie palenia to proces, który rozpoczął się w chwili, w której zaczęłaś lub zacząłeś się rozważanie: a może rzucić?
Czas na działanie! Przejdź do kroku pierwszego! Powodzenia!