Krok 2 – jak łatwo rzucić palenie

Krok drugi – Ustalenie daty dnia „0”:
Witaj! Skoro dotarłeś do kroku drugiego oznacza to, że jesteś zdecydowany na rzucanie palenia!
Realizując zalecenia z „Kroku 1” przyjrzałeś się sobie, jako osobie palącej. Masz już wiedzę na temat swoich przyzwyczajeń i nawyków związanych z paleniem oraz wiesz jak reaguje Twój organizm na brak nikotyny.
Przejrzyj uważnie „dzienniczek palacza”, który wypełniałeś i zastanów się – gdzie widzisz prawidłowości (określone nawyki) np. zapalenie papierosa w ulubionym fotelu z filiżanką kawy? Pomyśl, z których papierosów w ciągu dnia najtrudniej Ci zrezygnować (najwyższa nota w skali przymusu)?
To właśnie te sytuacje będą dla Ciebie najgroźniejsze. To one będą wywoływały u Ciebie chęć palenia! Teraz nie jesteś już jednak bezbronny! Znasz je, więc możesz się do nich przygotować. Znając swoje nawyki łatwiej Ci też wybrać najlepszą datę na Twój dzień „0” – tzn. pierwszy dzień bez papierosa.

Chcąc wybrać najlepszy dla siebie dzień „0”, jeszcze raz przejrzyj swoje zapiski z „dzienniczka palacza”. Zastanów się czy palisz więcej, gdy masz dużo zajęć, czy wtedy, gdy masz więcej czasu wolnego?
A może nie ma takich różnic?

Ważne, by najbliższy tydzień po dniu „0” nie obfitował w sytuacje, o których wiesz (z analizy dzienniczka), że sprzyjają paleniu. Nie śpiesz się, wybierz optymalny dla siebie termin i przejdź do Kroku trzeciego.