Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Wareniklina (Champix)

Informacje ogólne:
Champix – to tabletki zawierające 0,5 mg lub 1 mg warenikliny. Wareniklina wiąże się z receptorami nikotynowymi w mózgu pacjenta i działa na nie na dwa sposoby:

·        częściowo pobudza (działanie agonistyczne) receptory nikotynowe do uwalniania dopaminy („hormonu szczęścia”) w mózgu, przez co przyczynia się do zmniejszenia głodu nikotynowego oraz nieprzyjemnych objawów odstawienia związanych z zaprzestaniem palenia;

·        blokuje (działanie antagonistyczne) wiązanie nikotyny z receptorami α4β2, przez co – w przypadku zapalenia papierosa przez pacjenta – zmniejsza uczucie przyjemności związanej z paleniem.

Wareniklina, w odróżnieniu od niektórych innych preparatów pomagających osobom palącym rzucić nałóg, nie wiąże się z dostarczeniem nikotyny do organizmu.

Champix jest lekiem stosowanym z przepisu lekarza – na receptę.

Sposób przyjmowania:
Zanim pacjent zacznie stosować lek ważne jest aby najpierw wyznaczył sobie dzień „zero” czyli dzień w którym odstawi papierosy – powinno to być na 1 do 2 tygodni od rozpoczęcia brania leku. Dawkowanie leku jest ściśle określone w ulotce, jeśli lekarz przepisujący lek nie zaleci inaczej. Powinno się przyjmować ten lek przez 12 tygodni. Po tym okresie jest możliwe przedłużenie kuracji o następne 12 miesięcy.
 Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku Champix u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zaleca się jego stosowania w tej populacji pacjentów.
Produktu Champix nie należy stosować w okresie ciąży.
Może powodować zawroty głowy senność, w związku z tym może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Działania niepożądane:
nudności, zmiany treści snów, bezsenność, bóle głowy, zaparcia, gazy, wymioty, zmęczenie.

Back to Top ↑