Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Tak więc, pojęcie to oznacza znacznie więcej niż tylko brak chorób. Przejawia się również w:
- poczuciu własnej wartości
- zdolności do rozwoju
- odpowiedzialności za swoje życie (m.in.: podejmowanie decyzji, pokonywanie trudności)
- zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związki.
Palenie a zdrowie psychiczne
Tak rozumiejąc zdrowie psychiczne nasuwa się smutna refleksja dotycząca negatywnego wpływu palenia papierosów i uzależnienia od nikotyny.
Palenie tytoniu często współwystępuje z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Sprzyja również rozwojowi zaburzeń poznawczych oraz chorób otępiennych.
Istnieje wiele mechanizmów biologicznych, które wyjaśniają tak duży wpływ uzależnienia od nikotyny na funkcjonowanie psychiczne. Natomiast równie silnie na zdrowie psychiczne działają mechanizmy psychologiczne wynikające z faktu uzależnienia.
Osoba paląca lub używająca innych produktów z nikotyną najczęściej boryka się z pewnego rodzaju rozdwojeniem (dysonansem poznawczym). Z jednej strony tak jak wszyscy dąży do tego by czuć się osobą mądrą i rozsądną oraz ceni sobie własne zdrowie. Z drugiej pomimo powszechnej wiedzy o szkodliwości palenia sięga po te produkty. To powoduje nieprzyjemne napięcie i tendencję do wynajdywania różnego rodzaju „wymówek” np. mam zbyt stresujące życie, by nie palić.
Dla wielu palących osób fakt uzależnienia jest „kłopotliwy”. Wstydzą się swojego uzależnienia, często ukrywają to, że palą dużo, lub nawet całkowicie ukrywają swoje palenie przed otoczeniem. Nie pozostaje to bez wpływu na ich poczucie własnej wartości, zaufanie do swoich decyzji, a nawet na funkcjonowanie w swoim najbliższym otoczeniu.
Osoby palące często uzasadniają tkwienie w uzależnieniu „stresującym życiem”. Tymczasem to właśnie palenie negatywnie wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu i powoduje, że gorzej radzimy sobie z codziennym stresem. Papieros staje się wyuczonym sposobem reagowania na trudne emocje, a w rzeczywistości ogranicza umiejętności radzenia sobie z nimi.
Dlatego rzucenie palenia jest bezsprzecznie najlepszym, co można zrobić dla swojego zdrowia psychicznego.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego podkreślamy korzyści, które przyniesie rzucenia palenia!
Rzucenie palenia:
- Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób otępiennych
- Zmniejsza nasilenie stanów lękowych
- Zmniejsza nasilenie objawów depresyjnych
- Sprzyja budowaniu pozytywnego obrazu siebie
- Sprzyja lepszym relacjom
- Sprzyja lepszemu radzeniu sobie ze stresem
Warto rzucić palenie w trosce o swoje zdrowie psychiczne!
Profesjonalna pomoc w rzuceniu palenia jest na wyciągnięcie ręki! Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108 lub 22 211 80 15
I.Przepiórka, M.Cedzyńska
Choi D, Choi S, Park SM. Effect of smoking cessation on the risk of dementia: a longitudinal study. Ann Clin Transl Neurol. 2018 Sep 5;5(10):1192-1199. doi: 10.1002/acn3.633. PMID: 30349854; PMCID: PMC6186929.
Zhong G, Wang Y, Zhang Y, Guo JJ, Zhao Y (2015). Smoking Is Associated with an Increased Risk of Dementia: A Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies with Investigation of Potential Effect Modifiers. PLoS ONE 10(3): e0118333. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0118333
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25763939/
Więcej o wpływie palenia na zdrowie psychiczne: http://jakrzucicpalenie.pl/demencja-a-palenie/, http://jakrzucicpalenie.pl/palisz-ryzykujesz-alzheimera/