Rzuć palenie na wiosnę!

Nikotyna jest tym składnikiem dymu tytoniowego, który u osób palących powoduje stan przyjemnego pobudzenia.  Już w ok. siedem sekund po zaciągnięciu się dymem, nikotyna dociera do mózgu i powoduje wydzielanie  tzw. hormonów szczęścia. Są to neuroprzekaźniki, które powodują krótkotrwałe uczucie przyjemności. Największe znaczenie ma dopamina określana jako neuroprzekaźnik nagrody, pozytywnie wpływający na nasze emocje i nastrój. Niestety działanie to trwa tylko przez ok 30 minut i szybko odczuwana jest chęć zapalenia kolejnego papierosa. Mózgi osób palących regularnie przystosowują się do działania nikotyny i ograniczają samodzielne wydzielanie neuroprzekaźników. Dlatego osoby uzależnione chcąc czuć się „normalnie” palą papierosy. W przeciwnym wypadku odczuwają różnego rodzaju objawy odstawienia. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów jest drażliwość i obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne.

W łagodzeniu tych nieprzyjemnych stanów warto wykorzystać środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (przeczytaj TUTAJ) oraz naturalne sposoby podnoszące poziom wydzielanych przez mózg substancji poprawiających nastrój.

Dlatego wiosna i pierwsze słoneczne dni są dobrym terminem na rzucanie palenia. Duża dawka światła, świeżego powietrza i słońca powodują, że zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników. W efekcie poprawia się nastrój i mamy więcej motywacji do działania. Łatwiej jest zmobilizować się do aktywności fizycznej, a ta pomaga zwiększyć poziom tlenu i dopaminy w mózgu. W zwiększeniu poziomu tego neuroprzekaźnika duże znaczenia ma to co jemy.  Dbając o poziom dopaminy zrezygnujmy z jedzenia ciężkostrawnych i tłustych potraw, a nie zapominajmy o warzywach i owocach. Warto sięgać po dojrzałe banany oraz truskawki, jagody i śliwki. Polecane są też ziarna słonecznika oraz migdały, które wpływają na wzrost poziomu dopaminy.

Wykorzystaj wiosenną aurę i zrób dla swojego zdrowia, to co najlepsze – rzuć palenie!