;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

witam! Mój mąż pali od jakiegoś czasu, wkońcu postanowil z tym skończć. Poprosił mnie o pomoc (ja nigdy nie paliłam i wychowalam się w rodzinie anty palaczy) Jak moge wesprzec męża w tym postanowieniu? Jak mogę mu pomóc?

Witam,
Najlepszą forma pomocy osobie rzucającej palenie jest rozsądne wspieranie. Z Pani listu wynika, że mąż podjął decyzję o odstawieniu papierosów. Mam zbyt mało informacji, by móc doradzać konkretne działania, ale sądzę że pomocne mogą być ogólne zasady:
– To Pani mąż rzuca palenie, więc nie można „za niego chcieć”. Pani może powiedzieć o swoich uczuciach (np. cieszę się, że planujesz rzucenie palenia).
-To On decyduje: kiedy i jak, ale Pani może powiedzieć o ciekawej stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl i o możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy przez telefon w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Warto, też zwrócić uwagę, że jest dostępnych wiele środków farmakologicznych, które naprawdę pomagają przetrwać kryzys.
– Może Pani zapewnić o swoim wsparciu i faktycznie być gotową do podjęcia różnych działań np. pomoc w schowaniu popielniczek, podsunięcie zdrowych przekąsek (marchewek itp) w kryzysowym momencie, zorganizowanie wspólnego wyjścia na spacer.
– Nie wywierać presji i nie pospieszać.
– Być uważnym: gdy to potrzebne wysłuchać, a gdy to potrzebne, pomóc odwrócić uwagę od myśli o paleniu.
– Dać prawo do gorszego samopoczucia/być bardziej wyrozumiałym.
– Pamiętać, że rzucanie palenia to proces, który nie trwa tylko przez pierwsze dni po odstawieniu papierosów i często kryzys może pojawić się nawet po kilku miesiącach.
– Pamiętać, że wpadka, nie zawsze musi oznaczać nawrót, ale na pewno oznacza konieczność zwiększenia wysiłków.
Polecam również przeczytanie porad na naszej stronie.
Pozdrawiam serdecznie i trzymam za Państwa kciuki
Irena Przepiórka


Back to Top ↑