;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Witam mam pytanie wróciłam do nałogu po 9-ciu latach, plastry już nie pomagają jak dawniej, po naklejeniu nadał chce mi sie palić tak jakby go nie było..co zrobić/

Witam,
Powodów tej sytuacji może być kilka. Przede wszystkim proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odczuwana chęć palenia wynika z braku nikotyny czy z nawyku sięgania po papierosa. Proszę określić:
• czy jest to stałe, narastające uczucie wewnętrznego napięcia, rozdrażnienia i koncentracja na potrzebie palenia, co może być objawem głodu nikotynowego,
• czy czuje się Pani dość dobrze i nagle pojawia się chęć zapalenia, co prawdopodobnie związane jest z nawykiem palenia w określonej sytuacji.
Jeśli uzna Pani, że potrzeba palenia związana jest z nawykiem, najważniejszym działaniem musi być określenie jakie osoby, sytuacje, miejsca czy czynności wiążą się z odruchem palenia. Może Pani wówczas unikać części tych wyzwalaczy, a na inne zaplanować różne, odpowiednie do sytuacji zastępstwa (np. butelka z wodą, picie kawy w pomieszczeniu, w którym nigdy Pani nie paliła).
Jeśli jednak winnym utrzymywania się chęci palenia jest głód nikotynowy może Pani rozważyć kilka różnych form wsparcia farmakologicznego, które pozwolą zmniejszyć te dolegliwości. Może Pani kontynuować terapię plastrami z nikotyną i w chwilach odczuwania potrzeby palenia dodatkowo zastosować tabletki lub gumy z nikotyną. Rozwiązaniem jest też zastosowanie innych produktów. Dostępne są zarówno środki bez recepty, jak i leki z przepisu lekarza. Polecam przeczytanie informacji zawartych na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/) lub kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Proszę jednak nie zapominać, że stosowanie leków nie likwiduje całkowicie chęci palenia. Nadal może się ona pojawiać w sytuacjach, w których paliła Pani nawykowo. Dlatego przygotowanie się psychiczne jest bardzo ważne nawet podczas stosowania wsparcia farmakologicznego.
Życzę wytrwałości i serdecznie pozdrawiam
Irena Przepiórka


Back to Top ↑