;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Witam! Mam 27 lat i zaraz minie 10 jak pale, niedawno dowiedziałam się ze jestem w ciąży a mimo to nadal nie mogę rzucić. Myślałam ze sama świadomość o ciąży ukróci ten problem ale nie. Wiem jakie są negatywne skutki palenia i dla mnie i dla dziecka i udało mi się ograniczyć palenie do minimum ale jednak nadal polałam te 3-4 papierosy w czasie dnia. Nie mogę już nawet na siebie przez to patrzeć ale jak nagle zachce mi się palić to robię się nerwowa, czas wydłuża mi się tak ze wydaje mi się ze dzień bez papierosa nie jest możliwy, jak pozbyć się nałogu? Jak przełożyć racjonalne myśli na działanie?

Witam,
Rozumiem, że jest Pani w bardzo trudnej sytuacji, bo rzucenie palenia stało się nagle sprawą priorytetową. Zrobiła już Pani bardzo wiele i tak naprawdę trzeba jeszcze zakończyć proces rzucania palenia.
Działanie proponuję zacząć od lepszego zrozumienia, z czego, u Pani wynika tak silna potrzeba palenia. Proszę zastanowić się w jakich sytuacjach chęć palenia jest najsilniejsza i czy jest ona związana z jakimś nawykiem? Z listu wynika, że doświadcza Pani również typowych objawów odstawienia (nerwowość). Bardzo prawdopodobne, że te dwa problemy: nawyki i uzależnienie fizyczne nakładają się na siebie. Potrzebne jest więc dwutorowe działanie. Po pierwsze proszę zaplanować, co może Pani zrobić zamiast palenia papierosa w tych sytuacjach, w których zwykle Pani paliła. Najlepsze są różne zajęcia, które absorbują ręce i myśli np. usuwanie starych esemesów, rozwiązanie krzyżówki, wyjście do galerii handlowej. Ważne jest by nie koncentrować się na uczuciu chęci palenia, a szybko zaabsorbować czymś innym. Znalezienie odpowiedniego zastępstwa pozwoli łatwiej wytrwać w abstynencji. Równolegle warto zadbać o złagodzenie objawów odstawiennych. Ponieważ jest Pani w ciąży nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Po konsultacji z lekarzem może Pani jedynie rozważyć zastosowanie środków z nikotyną. Ponieważ pisze Pani o zwiększeniu nerwowości, może zastosować zalecane i stosowane przez kobiety ciężarne preparaty z melisy, w postaci ziół do zaparzania (herbatki do zaparzania) lub ziołowych tabletek uspokajających. Można także stosować preparaty z kozłka lekarskiego (waleriany). Pomocne może być również zastosowanie różnych technik relaksacyjnych, zadbanie o odpoczynek i równocześnie zwiększenie aktywności fizycznej (np. długie spacery).
Proszę starać się unikać myślenia, że się nie uda rzucić palenia! To jest w zasięgu Pani możliwości! Nieprzyjemne odczucia, które teraz są dla Pani problemem, utrzymują się przez kilka pierwszych dni, a potem systematycznie słabną. Z każdym dniem, a nawet godziną będzie Pani silniejsza i lepiej będzie sobie radzić z potrzebą palenia. W trudnych momentach proszę pamiętać, że od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 można zadzwonić do naszych doradców (801 108 108). Zawsze znajdzie Pani u nas zrozumienie, wsparcie i poradę!
Głowa do góry i trzymam mocno kciuki!
Powodzenia!
Irena Przepiórka


Back to Top ↑