;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Witam, chciałabym pomóc rzucić palenie tacie, który ma 60 lat, pali od 16. roku życia i spala więcej, niż jedną paczkę papierosów mentolowych dziennie. Każda próba zerwania z nałogiem była bezskuteczna. Proszę o poradę, jakie środki zastosować, aby mógł stopniowo palić mniej, aż do całkowitego rzucenia. Nadmieniam, że ostatni środek jaki stosował był Desmoxan, jednak z tym środkiem należało od razu odstawić palenie, co w przypadku taty się nie sprawdziło.

Witam,
Najważniejszym pytaniem jest czy Pana tata chce rzucić palenie. Jeśli, to bardziej Pana inicjatywa, to proszę skupić się na motywowaniu taty do odstawienia papierosów. Wymaga to dużo cierpliwości i taktu, bo wszystkie działania, które osoba uzależniona interpretuje jako wywieranie na nią presji niestety uruchamia mechanizmy obronne utrwalające jej nałóg. Warto natomiast mówić o korzyściach jakie przynosi rzucanie palenia i o swoich uczuciach wynikających z obawy o zdrowie taty.
Jeśli tata chce rzucić palenie proszę zaproponować na początek kilka pomysłów:
– zmiany marki papierosów i nie kupowanie papierosów mentolowych (mniejsza przyjemność)
– odraczanie zapalenia papierosa (niech tata oceni jak bardzo chce zapalić i jeśli potrzeba palenia jest słaba lub umiarkowana, niech postara się odczekać jeszcze chwilę)
– organizowanie czasu tak, by było jak najmniej sytuacji wywołujących chęć palenia
-zaplanowanie rzucania palenia (kiedy, jakie leki?) oraz czynności, które ułatwiają rzucenie palenia
Proszę też przeczytać na naszej stronie opis poszczególnych środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Stosowany przez Pana tatę lek, był dobrym wyborem. Przy tym środku przez pierwszych kilka dni dopuszczane jest palenie.
Mam nadzieję, że te krótkie porady okażą się pomocne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Irena Przepiórka


Back to Top ↑