;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Mam 62 lata od 48 lat palę,próbowałem wszystkiego,nikoret e-papieros,plastry i udało sie ze 2 razy niepaliłem przez 3 miesiące ale niestety w okresie niepalenia przytyłem po 15 kg więc wypilem piwo i od nowa się zaczęło.Teraz próbowałem rzucić 3 raz to znowu ciśnienie poszło dużo w góre,ale najgorsze że zacząłem ślepnąc,poszłem do lekarza powiedział zebym sobie zapalił od czasu do czasu.Tak zrobilem i wszystko wróciło do normy. Pale 5 papierosów dziennie a chciałbym całkiem rzucic.Duzo jeżdżę na rowerze i denerwuje mnie że jak jadę pod górkę to strasznie dyszę.Co by Pani radziła

Witam,
Z Pana listu można wyciągnąć kilka wniosków. Najważniejszym jest to, że potrafi Pan odstawić papierosy! Problemem jest natomiast wytrwanie w abstynencji. Proponuję więc kilka kolejnych kroków:
1. proszę przypomnieć sobie w jaki sposób udało się Panu rzucić palenie.
Z listu wynika, że stosował Pan różne środki farmakologiczne, warto więc zastanowić się, które z nich były skuteczne? Co pomagało Panu powstrzymać się od palenia? W jaki sposób zastępował Pan czynność nawykowego palenia?
2. proszę zastanowić się co doprowadzało do powrotu do palenia.
Pisze Pan o różnych problemach zdrowotnych (tycie, problem z ciśnieniem i wzrokiem), które były bezpośrednią przyczyną zapalenia papierosa. Proszę więc zastanowić się czy jest możliwość wyeliminowania tych problemów przy kolejnej próbie rzucenia. Być może odpowiednia dieta i zwiększenie aktywności fizycznej (świetnie, że lubi Pan jeździć na rowerze!) pozwoli utrzymać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.
3. proszę skupić się na zbudowaniu silnej motywacji (dlaczego to dla Pana ważne, jakich korzyści się Pan spodziewa)
4. proszę dobrze zaplanować proces rzucania palenia uwzględniając etap przygotowania (trzeba wiedzieć czym zastąpi Pan papierosa, jakie ewentualnie leki zastosowuje), rzucania (dobry wybór dnia rzucania palenia, zapewnienie sobie wsparcia, pamiętanie, że może być kilka dni gorszego samopoczucia) i etap utrzymania abstynencji (koncentrować się na odczuwanych korzyściach, podejmować natychmiast działania zaradcze jeśli zauważy Pan jakieś problemy np. tycie).
Proszę też oczywiście pamiętać o Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, w której może Pan bezpośrednio uzyskać poradę, wsparcie i gratulacje 🙂
Z życzeniami sukcesu
Irena Przepiórka


Back to Top ↑