;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Dzień dobry, Paliłam od 14 roku życia, a mam 32 lata, w moim „stażu palacza” były krótsze i dłuższe przerwy. Rok temu zdecydowałam, że nie będę palić i udało się za pierwszym razem. Wbrew moim obawom cały proces przestawania był dla mnie łagodny, jakoś za bardzo mnie nie ciągnęło do palenia i wytrzymałam. Niestety w maju jadąc na wakacje nad morze znów sięgnęłam po papierosa – z myślą, że po wakacjach przestanę (z resztą w ciągu tego roku też paliłam na urlopie i po powrocie do domu po papierosa już nie sięgnęłam). Jednak nie udało mi się to. Dziś już jest półtora miesiąca od powrotu z urlopu i ciąglę nie daję rady. Nawet jak uda mi się dwa dni nie palic (bo nie wychodzę z domu – pracuję w domu), to kiedy idę na zakupy to zupełnie bezmyślnie kupię papierosy i od razu w domu, niczym narkoman biegnę zapalić. W moim przypadku chodzi raczej o uzależnienie psychiczne, bo nie bywam głodna albo nerwowa bez papierosów… nawet nie chodzi o jakieś „wywoływacze” po prostu, jeżeli chwilę nic nie robię, to mam ochotę zapalić… poza tym jak mam trudniejsze tłumaczenie do wykonania, to też „muszę” do tego palić… proszę o pomoc, jak przestać … przecież nie mogę w ogóle nie wychodzić z domu albo przestać pracować… :( już sama siebie nie cierpię za to… Zupełnie jak by mi ktoś zabrał moją silną wolę… Dlaczego przedtem się udało a teraz jakoś się nie da… Przecież wtedy paliłam więcej, dłużej… nie rozumię..

Witam,

Każda próba rzucenia palenia przebiega inaczej. Trudno mi dokładnie ocenić, co powoduje, że obecnie jest to trudniejsze. Być może „winna” jest łatwość z jaką przyszło poprzednie odstawienie palenia, bo podświadomie jest Pani przekonana, że w każdej chwili może przestać? Być może też poprzednio proces decyzyjny był nieco dłuższy i zmobilizowała Pani więcej sił i argumentów za niepaleniem. Proponuję dokładnie przeanalizować swoje przekonania związane z paleniem ( np. „muszę palić przy tłumaczeniu” – czy przez rok niepalenia nie trafiły się trudne tłumaczenia? Jak wtedy Pani sobie radziła? Czy jest to w zasięgu Pani możliwości?) i motywy, dla których chce przestać palić. Może też Pani zastanowić się nad zastosowaniem leków wspomagających rzucanie palenia. Dostępne bez recepty środki z Cytyzyną (Tabex i Desmoxan) mają działanie zmniejszające przyjemne odczucia związane z paleniem. Ponad to stosowanie leków może być dobrym sposobem utrzymania swojej koncentracji na fakcie rzucania palenia i powstrzyma przed kupieniem papierosów.
Zachęcam do bardziej szczegółowego omówienia Pani sytuacji z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).

Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
Irena Przepiórka


Back to Top ↑