;
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Porady Eksperta

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące rzucania palenia napisz do eksperta. Odpowiedź na twoje pytanie zostanie umieszczone na naszej stronie. 

                                                                         zadaj pytanie

 

 1. Witam
  Miesiąc temu rozpoczęłam kilkunastodniową terapie farmakologiczna, która była bardzo pomocna w poradzeniu sobie z uzależnieniem (mój wynik w teście uzależnienia to 10/10). Nawet jak wzięłam „bucha” to do mózgu docierała informacja, że nie ma w tym nic przyjemnego.
  Niestety po zakończeniu terapii, zostałam niejako sama. Nie miałam wsparcia w postaci tabletek. Momentami ogarnia mnie niesamowity strach, niepewność. Fala ogromnego niepokoju i samotności napływa do mojej głowy. Jedyne co może ukoić ten stan są papierosy. Kupiłam już jedną paczkę..wypaliłam. Drugiej jeszcze nie kupiłam. Mam poniekąd wrażenie, że jeszcze kontroluję sytuację, ale jestem blisko przepaści.
  Boję się kolejnej fali..która tym razem mnie poniesie za daleko.
  Dziś już miałam iść po kolejną paczkę..ale zamiast wyjść zaczęłam ćwiczyć, aż zrobiło mi się niedobrze. Dalej jestem w domu. Ale nie jest dobrze..

  Witam,
  bardzo proszę o zadzwonienie do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) i rozmowę z doradcą. Bardzo możliwe, że potrzebne jest kontynuowanie stosowania środków farmakologicznych. Na podstawie listu wnioskuję, że pojawiły się objawy odstawienne, które mogą doprowadzić do nawrotu uzależnienia. Wykonała już Pani gigantyczna pracę i trzeba teraz zrobić wszystko, żeby otrzymać abstynencję. Jest to nadal możliwe! Nawet jeśli kupiła Pani kolejną paczkę, proszę się nie poddawać i szybko skontaktować z nami. Postaramy się pomóc!
  Mocno ściskam kciuki i pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 2. Czy jest całkiem bezpieczne rzucenie palenia jeżeli palę ponad 30 lat.Czy lepiej stopniowo i redukować ilość wypalanych papierosow

  Witam,
  wybór pomiędzy gwałtownym odstawieniem a stopniowym ograniczaniem uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych cech osoby rzucającej palenie. Większość osób decyduje się na jednorazowy, choć czasem duży wysiłek i od razu przestaje palić. Są też osoby, które wolą ten proces rozłożyć w czasie. Przy gwałtownym odstawianiu mogą być mocniej odczuwane objawy odstawienia, ale cały proces rzucania palenia trwa krócej. Natomiast stopniowe odstawianie ma łagodniejszy przebieg, ale wymaga dłuższej mobilizacji sił.
  Proszę przemyśleć wady i zalety tych metod. W podjęciu decyzji może też pomóc rozmowa z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)
  Pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 3. Po jakim czasie od rzucenia palenia (i czy w ogóle) chęć sięgnięcia po papierosa minie? Większość metod rzucania palenia opiera się o „silną wolę”. Czy to oznacza, że nawet jeśli „pozbędę” się nałogu, to do końca swego żywota będę musiał opierać się pokusie? Ile czasu musi minąć od wypalenia ostatniego papierosa abym poczuł się wolny? Trzy tygodnie? Miesiąc? Rozumiem, że to sprawa indywidualna, ale czy można to jakoś ogarnąć statystycznie? Wydaje mi się, że mogłoby mi to pomóc w utrzymaniu motywacji, której bądźmy szczerzy – już po paru godzinach zaczyna brakować. Ale wiedząc, że np. takie, albo inne skutki odstawienia nikotyny miną po tygodniu, a chęć sięgnięcia po papierocha minie po miesiącu, łatwiej jest się zmobilizować („dalej Gjeńjuś, jeszcze tylko tydzień i będzie po wszystkim”).
  I jeśli można – jeszcze jedno pytanie, tym razem dotyczące poradni telefonicznej. Czy doradcy to byli palacze, którzy wiedzą z doświadczenia z czym boryka się rzucający delikwent, czy teoretycy?
  Z poważaniem
  Leszek

  Panie Leszku,
  Faktycznie zaangażowanie „silnej woli” w rzucanie palenia jest niezbędne. Proszę jednak pamiętać, że nawet „słabą silną wolę” można wzmacniać. Tym co najbardziej działa, jest osiąganie kolejnych celów. Dlatego może dobrym pomysłem dla Pana będzie wyznaczanie sobie krótkich etapów i koncentrowanie się na tym żeby: nie zapalić do obiadu, potem do kolacji, potem do np. poniedziałku itp.
  Rzucanie palenia jest bardzo złożonym procesem, tak jaki i złożonym problemem jest uzależnienie od tytoniu. Wymaga często działania na wielu polach. Z jednej strony, jeśli ktoś odczuwa silne objawy odstawienne, warto rozważyć zastosowanie środków wspomagających rzucanie palenia . Z drugiej wskazane jest zidentyfikowanie wszystkich tzw. wyzwalaczy czyli sytuacji, emocji, osób czy miejsc, które wywołują chęć palenia. Tu przechodzimy do pytania o chęć palenia. Określa się, że chęć palenia może utrzymywać się przez ok. 6 mcy. Ale to tylko szacunki. Każdy, kto rzuca palenie przeżywa to inaczej. Tym co powinno Pana uspokoić, jest fakt, że potrzeba palenia najsilniejsza jest przez pierwszych kilka dni (ok.7). Z każdym dniem, a nawet godziną uczymy się ją kontrolować, nabywamy doświadczeń, które mówią nam co zrobić, kiedy znowu się pojawi. Proszę pamiętać, że chęć zapalenia trwa kilka minut, jeśli uda nam się odwrócić od niej swoją uwagę. Jeśli skupimy się na tej potrzebie niestety będzie narastać. Dlatego wcześniejsze określenie sobie kiedy mogę odczuć chęć palenia (np. na przerwie w pracy, na widok kolegi, z którym zawsze palę, kiedy będę bardzo zmęczony itp.)może bardzo pomóc. Pozwoli w pierwszym okresie po rzuceniu palenia, unikać części tych wyzwalaczy (np. nie planujemy rzucenia palenia w dniu spotkania z palącymi znajomymi), a na inne przygotować zastępstwo (np. przerwa w pracy na rozmowę przez telefon, lub herbatę)
  Odpowiadając na ostatnie pytanie: w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pracują zarówno osoby, które nigdy nie paliły, jak i takie, które kiedyś paliły. Wszyscy jednak bardzo dobrze rozumieją problem uzależnienia od tytoniu i to z czym zmagają się osoby przestające palić.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 4. Witam. Pale juz od ok 15 lat. W koncu dojrzałam, aby rzucic to świństwo. Wlasnie mam pierwszy dzień bez papierosa. Jak go przetrwac?
  Drugie pytanie jak wytrwac w tym postanowieniu kiedy w domu pala jeszcze inne 4 osoby wiec ten dym, papierosy i popielniczki sa wszedzie. Odbieram to jako motywacje, ale pomimo to mam obawy , że jednak przegram.
  Prosze o pomoc!

  Gratulujemy decyzji. W tych pierwszych trudnych dniach bardzo ważne jest, żeby powtarzać sobie powody dla których podjęła Pani decyzje o rzuceniu palenia. Wiadomo, że decyzja ta jest korzystna dla Pani zdrowia, ale na pewno kierowały tym też inne powody. Proszę je sobie zapisać na kartce i mieć ją pod ręką, tak aby przypomnieć sobie te powody zawsze gdy nadejdzie jakiś „kryzys”. Domowników należy zachęcać do tego, aby Pani pomogli i np. nie palili w domu, a wychodzili np. na balkon. Zdajemy sobie sprawę, że jest Pani trudno, ale sam fakt, że w takiej sytuacji zdecydowała się Pani rzucić świadczy o ogromnej sile woli. Dlatego wierzymy, że odniesie Pani
  sukces!

 5. Mam 23 lata, palę od 16 roku życia. Nie czuję się dobrze po zapaleniu papierosa, ale przyzwyczaiłam się tak bardzo, że nawet podczas choroby (grypa,angina) lubie zapalić

  Witam,
  pisząc o paleniu użyłaś dwóch określeń: „lubię zapalić” i „nie czuję się dobrze po zapaleniu”. Czyli z jednej strony jest coś, co trzyma Cię w paleniu, a z drugiej coś, co motywuje do odstawienia. Proponuję, żebyś zaczęła bardziej koncentrować się na tym co Cię od palenia odpycha. Co to znaczy, że nie czujesz się dobrze? Chodzi o stan fizyczny (np. zawroty lub bóle głowy, kaszel, smród, niesmak w ustach)? Czy raczej psychiczny (poczucie winy, wstyd, niezadowolenie z siebie)? Pomyśl też o wszystkich powodach, dla których warto z palenia zrezygnować. Kiedy podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia skorzystaj też z porad na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/)
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 6. Chce zucic palenie prosze o pomoc jak to zrobic zeby po zuceniu jakies choroby nie bylo prosze o poradt

  Pani Wioletto, gratulujemy podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Liczymy na to, że wytrwa Pani w swoim postanowieniu. Wbrew Pani obawom, Pani organizm bardzo szybko odczuje jego pozytywne skutki. Pani ciśnienie krwi błyskawicznie wróci do normy, a już w ciągu pierwszych kilku dni bez papierosa znacznie spadnie ryzyko zawału serca, a już w pierwszych tygodniach Pani kondycja fizyczna i odporność znacznie się poprawi. Zachęcamy aby spróbowała Pani być aktywna fizycznie, np. więcej chodzić na spacery, biegać, jeździć na rowerze, zapisać się na zajęcia sportowe. Pozwoli to Pani szybciej zapomnieć o papierosach i jeszcze bardziej zadbać o zdrowie.
  Życzymy powodzenia!

 7. Niemam tabletek na życzenie papierosów co zrobić żeby zucic bez tabletek proszę

  Witam,
  Rozumiem, że chce Pan rzucić palenie i chce to zrobić bez żadnych środków wspomagających. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie. Warto zacząć od określenia, co ważnego dla Pana da odstawienie papierosów. Jednym słowem proszę dokładnie zastanowić się, co Pan zyska, w wielu wymiarach:
  • finansowym (ile oszczędności i na co może je Pan wydać)
  • zdrowotnym (zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób, poprawa stanu zdrowia i kondycji)
  • estetycznym (wygląd, zapach itp.)
  • emocjonalnym (wolność, satysfakcja, poczucie sprawczości itp.)
  • społecznym (moda na niepalenie, uwolnienie od przymusu wychodzenia na papierosa).
  Potem proszę zastanowić się w jakich sytuacjach Pan pali i z których papierosów najtrudniej będzie zrezygnować. Następnym krokiem jest zaplanowanie tego co będzie „zamiast”, czyli wszystkich pomysłów na to, co pomoże przetrwać, kiedy pojawi się chęć palenia. Można przećwiczyć niektóre pomysły i sprawdzić, które z nich są skuteczne. Równolegle proszę poczytać o mechanizmie uzależnienia i zrozumieć, na czym on polega oraz o możliwych objawach odstawienia papierosów i sposobach ich łagodzenia (http://jakrzucicpalenie.pl/objawy/ ). Kiedy już będzie Pan wiedział po co rzuca i jak sobie radzić z potrzebą palenia i objawami abstynencyjnymi, proszę zaplanować dzień rzucenia palenia!
  Mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże Panu w skutecznym rzuceniu palenia!
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 8. Mam 54 l kopce jak lokomotywa pruby rzucenia palenia spelzy na niczym

  Witam serdecznie,
  Świetnie, że podejmował już Pan próby rzucenia palenia. Proszę przypomnieć sobie:
  -jak się Pan czuł po odstawieniu papierosów?
  -co pomagało wytrwać bez papierosa (jakie to były myśli, zajęcia?)
  -co wywoływało chęć palenia (sytuacje, miejsca, emocje, osoby?)
  Taka analiza pozwoli Panu lepiej przygotować się do kolejnej próby rzucenia palenia. Polecam też wskazówki na naszej stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/ . Te porady pomogą Panu opracować swój własny plan rzucania palenia.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 9. Witam. Mam 14 lat i nie palę. Ale chcę, żeby moi rodzice rzucili. Wiem, że palą od naprawdę dłuższego czasu. Ostatnio na paczkach „fajek” pojawiają się zdjęcia szkód, ale to nie pomaga. Nie pomaga też fakt, że jedna kropelka nikotyny może zabić. Nie pomaga im też fakt o szkodliwości. Nie pomaga również to, że papieros „służy do zabijania” oraz że to przez niego są bardziej nerwowi. Nie zdają sobie sprawy, że przez ten dodatkowy stres palą jeszcze więcej. Tata „jak się postara” to w przerwie w pracy potrafi wypalić paczkę. Ogólnie pali 2-3 paczek dziennie. Na szczęście mama sama robi z tytoniu i gilz, przez co tego tytoniu w jednym papierosie jest 2 razy mniej. Mama pali pół paczki. Mama niejednokrotnie próbowała palenie rzucić. Za każdym razem bezskutecznie. A tak na marginesie, mama ma 34 lata, a tata ma 40-45 lat (jego dokładnego wieku nie znam). Mam nadzieję, że Pan/Pani mi pomoże, bo ja palić nie chcę, nawet biernie. Pozdrawiam!

  Witaj,
  Bardzo mnie poruszył list, bo świadczy o Twojej dojrzałości i odpowiedzialności. Chcesz zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Wiem, że jest to bardzo trudne i możliwe, że nie uda się szybko osiągnąć celu. Najważniejsze jest jednak to, że podejmujesz działania i nie poddajesz się. Skorzystaj proszę z naszych porad na stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie/ . Myślę, że część z nich uda Ci się skutecznie wykorzystać. Tym co na pewno może Ci pomóc jest zrozumienie, że uzależnienie od tytoniu jest naprawdę poważną chorobą. Jednym z jej objawów jest to, że osoba uzależniona podświadomie zmienia swoje myślenie i interpretowanie różnych faktów np. troskę o swoje zdrowie odbiera jako atak na siebie a informacji o szkodliwości palenia nie odnosi do siebie. Dlatego im bardziej ktoś naciska i żąda rzucenia palenia tym bardziej palacz myśli „a właśnie, że będę palił”. To nie znaczy, że masz przestać starać się żeby rodzice przestali palić. Staraj się mówić im o swoich uczuciach (np. że boisz się o zdrowie) i zwracać uwagę rodziców na to, że życie bez papierosa jest lepsze, spokojniejsze, tańsze i zdrowsze . Ważne jest żeby sami poczuli, że chcą przestać palić i uwierzyli, ze jest to możliwe. Może zaproponuj rodzicom, żeby zadzwonili do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) i porozmawiali z doradcami o tym jak można rzucić palenie.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 10. Witam! Mam na imię Konrad mam 28 lat. Pale od 16 roku życia. w Tym miałem 2.5 roku przerwy. Ale niestety powróciłem do nałogu. Mam 8 miesięczna córeczkę. Od 4 miesięcy jestem po ślubie. U mnie w domu nikt nie pali. Chciałbym rzucić palenie bo mam dla kogo żyć. Pozdrawiam

  Panie Konradzie!
  Podjął Pan świetną decyzję. Dobrą wiadomością jest to, że ma Pan silna motywację, otaczają Pana osoby niepalące a dodatkowo w swoim doświadczeniu ma Pan dość długi okres abstynencji. Bardzo proszę dość dokładnie przypomnieć sobie:
  – jak poprzednio udało się Panu przestać palić
  – co pomagało powstrzymywać się od palenia
  – co doprowadziło do nawrotu.
  Oczywiście każda kolejna próba rzucenia jest nieco inna, ale mogą to być dla Pana bardzo ważne wskazówki. Proszę też skoncentrować swoją uwagę wokół tego, co zmieni się na korzyść, kiedy już nie będzie Pan palił. Dokładniejsze wskazówki dotyczące zaplanowania procesu rzucania palenia znajdzie Pan na naszej stronie w zakładce „Rzucam”. Zapraszam też do kontaktu z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)

  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 11. Witam, serdecznie od 4 lat palę około paczki na tydzień jak jest alkohol to i więcej. od 6 dni wgl nie pale, ale jestem nerwowa i coś mi mówi idz zapal brakuje mi tego zaciągnięcia się .

  Witam,
  Mam nadzieję, że nadal udaje się Pani nie palić. Nerwowość i chęć palenia są naturalne po rzuceniu palenia. Powoli te odczucia będą słabły. Nerwowość przez jakiś czas (ok 1 mca) może jeszcze Pani dokuczać. Jeśli czuje Pani silne napięcie proszę pomyśleć najpierw o naturalnych sposobach jego łagodzenia – np. zwiększenie aktywności fizycznej, zadbanie o wypoczynek. Jeśli to nie pomoże, warto doraźnie zastosować łagodne środki uspokajające (w każdej aptece znajdzie Pani bogatą ofertę takich leków dostępnych bez recepty). Natomiast potrzeba palenia może utrzymywać się dużo dłużej. Proszę zastanowić się, co pomaga Pani odwrócić swoją uwagę od chęci palenia i zaplanować cała listę takich czynności czy myśli (np. rozmowa z przyjacielem, czyszczenie starych sms-ów lub gra na telefonie, spacer, czytanie).
  Mam nadzieję, że tych kilka rad będzie Pani pomocne. Zapraszam też do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).

  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 12. Witam, mam 27 lat, pale już około 9 lat. Od dłuższego czasu myślę o tym by rzucić palenie jednak mimo wszystko lubię ten nałóg, papieros mnie uspokaja ale często traktuje go jak typowy zabijasz czasu . Nudzę się to co- zapale . Przerwa w pracy czy w zajęciach na studiach, co robić najłatwiej wyjść na papierosa. Chce z tym skończyć ale nie mam pomysłu jak się za to zabrać, codziennie wieczorem palę tego „ostatniego” ale rano jak wstaje plany nagle się zmieniają.

  Witam,
  Czytając Pani list mam wrażenie, że tkwi Pani w dużym rozdwojeniu. Z jednej strony jest „chcę”, a z drugiej „lubię”, „uspokaja”. Z jednej strony racjonalność, a z drugiej emocje. Może warto skoncentrować swoje myślenie, wokół tego, co da Pani odstawienie papierosów, a nie co daje palenie 😉 Takie emocjonalne związanie się z wizją siebie, jako osoby niepalącej, wolnej od tego problemu, może przynieść ogromną siłę do wprowadzenia zmian i któregoś ranka wytrwa Pani w postanowieniu.
  Równocześnie z budowaniem motywacji proszę jednak pamiętać o stworzeniu konkretnego planu rzucenia palenia. Na naszej stronie, w zakładce „Rzucam” znajdzie Pani porady, jak krok po kroku przejść przez proces rzucania palenia!
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
  Irena Przepiórka

 13. Witam mam 31 lat pale od hmm 17 lat. 6 lat temu przebylem udar mozdzku mozna powiedziec znalazlem sie po drugiej stronie . wtedy ogarnelem sie z paleniem na pol roku ale z braku zajecia zaczalem znowu palic teraz zakladam rodzine i postanowilem ponownie sprobowac tylko ze wszyscy u mnie w domu pala i co chwile mnie ciagnie niewiem jak poprawnie sie do tego zabrac

  Witam serdecznie,
  Pana sytuacja faktycznie jest dość trudna, a niestety mam bardzo mało informacji na temat Pana palenia. Bardzo proszę o do nas przesłanie swojego numeru lub zadzwonienie do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Ogólne wskazówki są na naszej stronie, w zakładce „Rzucam”, ale rozmowa z doradcą na pewno pomoże Panu zaplanować dokładnie odstawienie papierosów.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 14. Witam, mam 22lata i chciałabym przytyć ale nie udaje mi się to ponieważ pale o to nawet całkiem sporo. Pomocy

  Witam,
  Faktycznie palenie papierosów może utrudniać realizację pani celu. Dlatego zachęcam do rzucenia palenia lub chociaż jego ograniczenia.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 15. Witam,
  Mam71 lat i palę już 50 lat. Nie trudno się domyślić, ze w tym wieku jestem już na emeryturze i moja emerytura wystarcza mi na paczkę papierosów dziennie.Nigdy nie kaszlałam rano a i zęby od wewnątrz nie pokryły się brązowym nalotem jak u większości palaczy. Miałam tylko jedna próbę rzucenia palenia dawno, dawno temu i po przytyciu kilku kilogramów w jeden miesiąc zrezygnowałam.Jedyną motywacją rzucenia palenia jest obecnie fatalna sytuacja finansowa mojej córki /padł biznes/ i ewentualne zaoszczędzone pieniądze /około 400 zł miesięcznie/ przeznaczyłabym na jeszcze dodatkową pomoc dla niej. Nie mam absolutnie silnej woli i byłby to dla mnie ogromny wysiłek.Może jednak jakieś środki pomogą pozbycia się tyluletniego uzależnienia. Pozdrawiam

  Witam,
  rozumiem Pani sytuację i mam nadzieje, że uda się Pani zrealizować swój plan. Oczywiście istnieją środki wspomagające proces rzucenia palenia i obecnie na rynku, jest ich naprawdę dużo. Dokładny ich opis i przeciwwskazania do ich stosowania znajdzie Pani w zakładce ‚METODY” ( http://jakrzucicpalenie.pl/metody/ ). Jeśli będzie miała Pani pytania, to proszę o dalszy kontakt z nami lub konsultację z lekarzem zanim rozpocznie Pani kurację. Proszę też pamiętać o dość dokładnym zaplanowaniu procesu rzucania palenia. Część leków można brać dopiero po odstawieniu papierosów, a stosowanie niektórych leków rozpoczyna się, kiedy jeszcze się pali.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 16. Dzień dobry, najbardziej w rzuceniu palenia blokuje mnie świadomość, że utyję. Już raz próbowałam. Nie było to bardzo trudne. Nie podjadałam, nie zmieniłam trybu życia (a nie jest on siedzący, kiedy tylko jest ku temu sposobność) a jednak utyłam. Jak można temu zapobiec?

  Witam,

  Częstym problemem po rzuceniu palenia może być tycie. Przyrost masy ciała, nawet bez zwiększenia kaloryczności jedzenia może być związany z odstawieniem papierosów. Niestety w Pani przypadku ten problem wystąpił. Nie oznacza to jednak, że jest Pani „skazana” na przytycie po rzuceniu palenia. Trzeba po prostu inaczej zaplanować rzucanie palenia. Wiadomo, że w Pani przypadku trzeba zmienić bilans energetyczny. Niewielkie zmiany w rodzaju spożywanych produktów (np. wędlina drobiowa zamiast wieprzowej) mogą być bardzo pomocne. Wskazane jest też choćby niewielkie zwiększenie aktywności fizycznej (np. wchodzenie po schodach, czy krótki spacer).. Proszę tez pamiętać, że część osób, które obserwowały tycie po rzuceniu palenia, wracało do swojej poprzedniej wagi po ok. półrocznym okresie niepalenia.
  Proszę się nie poddawać i ponownie rzucić palenie!
  Życzę powodzenia!
  Irena Przepiórka

 17. Witam mam 28 lat, palę od ok 14 lat. Palilam nawet bedac w ciąży. Pale ok paczki dziennie kazda proba konczyla się na kilku godZinnych przerwAch nie pomagaly nawet wspomagacze, chciałabym rzucić dla zdrowia ale nie wiem jak

  Witam serdecznie,
  Kilkugodzinne przerwy w paleniu to już pewien sukces. Bardzo ważne jest to, że już Pani próbowała rzucać palenie. Można na ich podstawie lepiej zaplanować koleją próbę. Proszę przeanalizować w jakich sytuacjach pali Pani najczęściej, z których papierosów najtrudniej będzie Pani zrezygnować (np. przy porannej kawie), jakie funkcje pełni papieros. Proponuję zacząć od kontrolowania swojego palenia (np. bez odruchowo zapalanych papierosów, zastanowienie się, czy mogę chwilę opóźnić zapalenie) a następnie zaplanować konkretny dzień na całkowite odstawienie. Powinien to być termin, w którym nie planuje Pani sytuacji sprzyjających paleniu (np. spotkań towarzyskich) i rozważyć ponownie zastosowanie farmakoterapii.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 18. Witam mam 33 lata i pale od 20 lat wypalam ponad 20 papierosów dziennie chcialbym rzucić ponieważ mam synka niepelnosprawnego i wiem że moje zdrowie jest ważne dla niego i opieki nad nim rzuciłem alkohol 5 lat temu dla niego i chce też papierosy ale się boje że psychicznie nie dam rady fizycznie to nie problem ale psychika jest gorsza jak sobie z tym poradzic pozdrawiam i dziękuje

  Witam,

  Ma Pan bardzo silną motywację do odstawienia papierosów! Udowodnił Pan, że potrafi radzić sobie z własnymi problemami i jest Pan silny psychicznie. Rzucenie palenia faktycznie często nie jest łatwe i wiąże się z przejściowymi trudnościami. Pan obawia się, że psychicznie nie poradzi sobie bez papierosów. Myślę, że jest Pan w stanie poradzić sobie i z tym uzależnieniem! Pomocne może być odpowiednie przygotowanie się do rzucenia palenia. Proponuję, żeby zaczął Pan od dokładnej analizy tego w jakich sytuacjach i dlaczego właśnie wtedy zapala Pan papierosa. Na naszej stronie umieszczony jest tzw. dzienniczek palacza (http://jakrzucicpalenie.pl/wp-content/uploads/2016/12/dzienniczek_palacza.pdf) . To prosta tabelka, której wypełnianie może pomóc w lepszym kontrolowaniu palenia i przede wszystkim samoobserwacji. Ważne jest zrozumienie tego jaką funkcję pełni każdy kolejny papieros, którego Pan zapala w przeciągu dnia. Następnym krokiem powinno być zaplanowanie co może Pan zrobić zamiast palenia papierosa we wszystkich tych sytuacjach. Proszę pamiętać, żeby ta alternatywna czynność również wypełniała tą funkcję, którą spełniał papieros. Warto również tak zaplanować termin rzucania palenia, żeby mógł Pan bardziej zadbać o siebie i swoje potrzeby. Potrzebna może być „taryfa ulgowa” , więcej odpoczynku, spokoju i przyjemności. Można również zastanowić się nad zastosowaniem środków, które wspomagają rzucenie palenia. Proszę tez pamiętać o możliwości pomocy ze strony doradców Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 19. Chce rzucić palenie palę już 17 lat parę razy już próbowałam rzucić nie palilam podczas trwania ciąży problemem moim jest to że mam w domu dwie inne osoby które palą i cały czas czuje ten dym i wciąż wracam do palenia

  Witam,
  Faktycznie towarzystwo osób palących może stanowić poważny problem, ale nie wyklucza możliwości rzucenia palenia. Wiele zależy od tego, jak będzie Pani postrzegać tę sytuację. Jako trudność nie do przezwyciężenia, przez którą nie może Pani rzucić? Czy raczej jako dodatkową mobilizację, wyzwanie: rzucę palenie bo taka jest moja decyzja! Widok osób palących, czy dym tytoniowy mogą dodatkowo podnosić naszą gotowość do niepalenia. A satysfakcja z rzucenia palenia jest wówczas ogromna! Proszę jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu się do planowanej próby np. rozważenie czy będzie Pani stosować leki, kiedy będzie najdogodniejszy termin na rzucenie
  Z życzeniami powodzenia
  Irena Przepiórka

 20. Witam mam 18 lat i pale od 3 lat. Bardzo zależy mi na rzuceniu tego okropnego nałogu, ponieważ zaczęłam już odczuwać tego złe skutki. Od samego początku pale e-papierosa co jest jeszcze gorsze od normalnych papierosów. Jednak nie wiem jak odciągać swoją uwagę od chęci sięgnięcia po papierosa..

  Witam,

  Proszę starać się zaplanować zastępstwa na każdą konkretną sytuację, w której teraz sięga Pani po papierosa. Może dobrym pomysłem będzie, jeśli przez okres ok tygodnia będzie prowadziła dzienniczek palacza (http://jakrzucicpalenie.pl/materialy-do-pobrania/). To pomoże zidentyfikować sytuacje nawykowe i dobrać do nich odpowiednie zastępcze zachowania. Początkowo może Pani swoje pomysły przećwiczyć i sprawdzić, które z nich są skuteczne.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia!
  Irena Przepiórka

 21. Mam 19 lat pale już 6 chce rzucić palenie ponieważ chce wrucić do kondycji???

  Witam,
  Gratuluję decyzji! Faktycznie odstawienie papierosów dość szybko wpływa na poprawę wydolności organizmu. Pali Pan już 6 lat, więc początkowo może Pan odczuwać różne dolegliwości związane z rzuceniem palenia, ale już w przeciągu miesiąca powinny ustąpić. Proszę przeczytać na naszej stronie, jak można je łagodzić (http://jakrzucicpalenie.pl/objawy/)
  Pozdrawiam i życzę sukcesów!
  Irena Przepiórka

 22. Witam mam na imie Piotr mam 35 lat pale juz 24 lata nie dawno sie dowiedzialem ze choruje na nadcisnienie tetnicze Czy momentalne zucenie papierosow jest zdrowe Czy tez stopniowo palic prosze o porade

  Witam Panie Piotrze,
  palenie tytoniu może powodować wiele różnych chorób, w tym choroby układu krążenia (min. nadciśnienie). Najlepszą metodą leczenia jest w takich przypadkach odstawienie papierosów. Wybór metody (jednorazowe czy stopniowe odstawianie) zależy raczej od tego co będzie dla Pana łatwiejsze. Oba modele rzucania są bezpieczne. Proszę raczej pomyśleć o dobrym zaplanowaniu procesu rzucania palenia, rozważeniu zastosowania środków wspomagających i sposobach łagodzenia objawów odstawienia. Myślę, że poprawę stanu zdrowia odczuje Pan bardzo szybko po zaprzestaniu palenia.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 23. Można rzucić palenie odrazu

  Tak! Jeśli czuje się Pani gotowa do odstawienia papierosów, to proszę wykorzystać ten moment i rzucić palenie! Nie ma przeciwwskazań do nawet gwałtownego odstawienia papierosów. Jeśli będzie miała Pani dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 24. Można rzucić palenie odrazu

  Tak! Jeśli czuje się Pani gotowa do odstawienia papierosów, to proszę wykorzystać ten moment i rzucić palenie! Nie ma przeciwwskazań do nawet gwałtownego odstawienia papierosów. Jeśli będzie miała Pani dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 25. Mam 23 lata , palę około 5lat, paczkę dziennie… Chce rzucić, gdyż bardzo źle się czuje jestem ciągle zmęczona i mam trudności z oddychaniem . Brak mi jednak silnej woli i boję się że będę podjadać przez co przytyje. Jakieś rady? Z góry dziękuję

  Witam,
  Mam bardzo mało informacji o Pani sytuacji, dlatego trudno udzielić konkretnych porad. Na naszej stronie w zakładce „Rzucam” znajdzie Pani wskazówki do zaplanowania procesu rzucania palenia. Co do obaw o przytycie, to chcę Panią uspokoić, że przeważnie dobre przygotowanie rzucenia palenia pozwala wyeliminować lub ograniczyć ten problem. Ważne jest żeby nie zastępować odruchu palenia podjadaniem. Wcześniejsze przygotowanie różnych zachowań zastępujących palenie (np. zamiast papierosa czyszczenie starych sms-ów lub picie wody) może być bardzo pomocne. Warto też wcześniej przeanalizować swój sposób żywienia i zastanowić się czy są sposoby na zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii (np. wędlina drobiowa zamiast wieprzowej).
  Jeśli będzie miała Pani dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 26. Witam mam45lat pale od 30 lat chce rzucic i musze ale nie wychodzi mi to jak tylko pomysle ze mam mało papierosow to już po nie siegam przy zdenerwowaniu zaraz pierwszy papieros jak mogę sobie z tym poradzić

  Witam,
  Proponuję zacząć od tego , żeby zacząć myśleć o rzuceniu palenia jako o czymś dla Pani dobrym i atrakcyjnym. Proszę pomyśleć jakie korzyści przyniesie Pani odstawienie papierosów. Może warto wyobrazić sobie siebie jako osobę niepalącą. Czy będzie się Pani wtedy lepiej czuła? Czy będzie miała więcej pieniędzy? Na co je Pani przeznaczy? Jeśli poczuje Pani, że bycie osobą niepalącą jest fajne, łatwiej będzie to osiągnąć. Proszę też zastanowić się jak będzie Pani rzucała palenie. Dobrym pomysłem może być to, żeby w pierwszym etapie wprowadzać małe ograniczenia oraz starać się zastępować palenie innymi czynnościami (czymś co Pani lubi). Pomocne może być też zastosowanie leków wspomagających rzucenie palenia, które zmniejszą odczuwanie objawów odstawiennych. Jeśli tak dużym stresem jest brak papierosów, proszę kupić „awaryjną” paczkę i schować ją. Może to da Pani poczucie, że kontroluje swoje palenie i da więcej pewności siebie.

  Jeśli będzie miała Pani dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 27. Dzień dobry, Mam 16 lat chciałbym rzucić palenie ale w moim otoczeniu jest to dla mnie nie możliwe jak mam to zrobić Pomocy!

  Rozumiem, że w Pana otoczeniu są osoby palące. Faktycznie jest to duże utrudnienie, ale nie jest to niemożliwe. Nie znam dokładnie sytuacji (chodzi o palących przyjaciół, czy rodzinę), jednak można znaleźć kilka rozwiązań tej sytuacji. Kluczem jest silna motywacja i wewnętrzne przekonanie, że ja naprawdę chcę rzucić! Jeśli będziesz tego pewien, to zastanów się co Cię „trzyma” w paleniu? Czy chodzi o spotkania towarzyskie np. wszyscy wychodzą na papierosa i nie wiadomo co wtedy miałbyś robić? Jeśli tak, to zrób proste ćwiczenie i za którymś razem wyjdź ze znajomymi, ale nie pal papierosa tylko np. trzymaj butelkę z wodą i ja pij. Może okaże się, że nie musisz zmieniać znajomych i że akceptują Cię niepalącego. Postaraj też się znaleźć „sprzymierzeńca” – czyli kogoś, kto tez chce rzucić lub będzie Cię wpierał w Twojej decyzji.
  Trzymam kciuki i pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 28. Jak rzucić w sposób naturalny?

  Witam,
  Domyślam się, że chodzi o rzucenie palenia bez zastosowania wsparcia farmakologicznego. Zasada przygotowania się do rzucenia palenia jest tak sama. Zaczynamy od określenia dlaczego rzucenie palenia jest dla nas ważne i jakie korzyści odczujemy. Potem analizujemy swoje palenie (kiedy, ile i dlaczego palę). Planujemy czym zastąpimy papierosa i w jaki sposób będziemy odwracać swoją uwagę od chęci palenia. Potem decydujemy się na ograniczanie lub jednorazowe odstawienie. Pozostaje już tylko wytrwanie w decyzji i uparte dążenie do całkowitego zaprzestania palenia. Więcej szczegółowych porad polecam na naszej stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 29. pale 8 lat mam 24 lata paczke dziennie jak rzucic najdłuzej 3 miesiace sie udało

  Witam,
  Trzymiesięczna przerwa w paleniu to bardzo ważne doświadczenie, które jest źródłem wielu informacji: wie Pan jak reaguje Pana organizm na odstawienie papierosów, wie, jakie sytuacje wywoływały najsilniejszą chęć palenia i co pomagało przetrwać. Przez 3 miesiące na pewno było co najmniej kilka sytuacji, w których pokonał Pan silną potrzebę palenia. Proszę przypomnieć sobie jak przebiegała poprzednia próba i przemyśleć co sprawiło, że wrócił Pan do palenia. Proszę też zastanowić się, czy będzie stosował środki farmakologiczne wspomagające rzucenie palenia.
  Jeśli będzie miał Pan dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 30. witam próbowałem rzucić palenie wiele razy ale nadal jest to samo nie potrafię się powstrzymać. Chce rzucić chociażby z tego względu że moja dziewczyna nie pali i nie chce żeby pozostawał ten nieprzyjemny zapach na ubraniach rękach czy oddechu. Będę bardzo wdzięczny jeśli mi pomożecie.

  Witam,
  Mam bardzo mało informacji o Pana problemie. Ważne jest to, że ma Pan za sobą próby rzucenia i nie poddaje się Pan. Proszę koleją próbę zaplanować i poprzedzić dość dokładnym przeanalizowaniem swojego palenia (min. w jakich sytuacjach odruchowo sięga Pan po paierosa). Pomocne może być zastosowanie wskazówek dla osób rzucających palenie, które znajdzie Pan na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/)
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 31. CHCEM ZUCIC PLENIE ALE TRUDNO MI SIE STYM PORADZIC

  Witam,
  Ważne jest to, że czuje się Pan gotowy do podjęcia próby rzucenia palenia. Proszę o dokładniejsze opisanie Pana problemu.
  Jeśli będzie miał Pan dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 32. Dobry wieczór mam 27 lat i palę od 7 lat i rzucałem wiele razy raz na 3 miesiące a ostatnio 2 tygodnie a resztę razy przed okresem 1 tygodnia w ciągu dnia wypalę 1 paczkę a jak mam w pracy 12 godzin to wypalę nawet 2paczki chciałbym rzucić odrazu bez farmakologii ale mam słabą wolę a najlepiej smakuje mi przy kawie i z przyjacielem pomocy błagam!!! Jedynie jak chodzę z psem na spacer to nie biorę papierosów na 30minut ale to potem wraca jak bumerang

  Witam,
  Z listu wynika, że Pana palenie bardzo silnie uwarunkowane jest psychicznie. Częstość palenia zależy od okoliczności w jakich się Pan znajduje. Na początek proszę zastanowić się jakie czynność lub zajęcia mogą zastąpić papierosa w tych sytuacjach, w których najczęściej Pan pali (praca, kawa, spotkanie z przyjacielem). Proszę następnie je przećwiczyć i sprawdzić, które z nich działają. Następnym zadaniem jest opracowanie planu rzucenia palenia. Pomocne może być zastosowanie wskazówek dla osób rzucających palenie, które znajdzie Pan na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/).
  Proszę nie odrzucać tak kategorycznie ewentualnego wsparcia farmakologicznego. Z tego co Pan pisze trudno mi wywnioskować, czy jest ono wskazane. Proszę zrobić Test uzależnienia, który pomoże Panu określić stopień uzależnienia (http://jakrzucicpalenie.pl/wp-content/uploads/2016/12/test_uzaleznienia.pdf). Wyniki powyżej 7 pkt są wskazaniem do zastosowania leków.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 33. Witam,
  rozpoczynam rzucanie palenia i wspomagam się Tabexem.
  Poprzednia próba została przerwana po wystąpieniu objawów niepożądanych (zawroty głowy, osłabienie, stan bliski omdlenia). Pytanie, w jaki sposób mogę organiczyć ryzyko wystąpienia takich objawów, np. wspomagać się suplementami, witaminami, magnzem, itp.?

  Witam,
  Nie wiem niestety nic na temat Pana stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań do stosowania Tabexu. Nie do końca z listu wynika, czy opisywane stany były związane ze stosowaniem leku czy samym odstawieniem papierosów. Dlatego proszę o kontakt z nami z naszymi doradcami (801 108 108, 22 211 80 15) lub przesłać nam numer kontaktowy, na który oddzwonimy.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 34. Witam mam 20 lat i pale od 5 lat
  Problem jest w tym ze z tytoniu przerzuciłem sie na liquidy czyli e papierosy niestety jednak pale teraz dwie rzeczy na zmiane czyli po tradycyjnym papierosie zapale e papierosa lub na odwrót Dodam ze tylko moj ojciec i starsza siostra palą w rodzinie

  Witam,
  Nie jestem pewna, jaki cel Pan przed sobą stawia? Chce Pan odstawić papierosy, czy zastąpić je e-papierosami. Proszę samemu się nad tym zastanowić. Jeśli chce Pan przestać palić, to nie polecam stosowania e-papierosów. Lepsze w tym przypadku jest opracowanie planu rzucenia palenia i zastosowanie środków farmakologicznych. Na pewno utrudnieniem jest to, ze domownicy palą. Może zgodzą się na niepalenie w domu i chowanie wszystkich akcesoriów związanych z paleniem (popakowania, popielniczki itp.) Jeśli chce Pan palić e-papierosy, to proszę zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ważne jest żeby nie utrwalać nawykowego „zapalania” w określonych sytuacjach (np. po posiłku, w czasie rozmowy telefonicznej) oraz nie palić częściej niż robił to Pan dotychczas.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w realizacji planów
  Irena Przepiórka

 35. Mam 56 lat. Palę od 16 roku życia z 4 letnią przerwą. Ilość wypalanych papierosów to około 25 szt. dziennie. Niestety jestem osobą z tendencją do tycia. Moje życie to ciągła walka pt. „pojawiam się i znikam”. Mam 180 cm wzrostu i obecnie ważę 89 kg. Wiem, że to za dużo ale jeszcze tragedii nie ma. Niestety moje doświadczenia z rzucaniem palenia wiążą się z dużym przyrostem wagi. Po rzuceniu papierosów bardzo przytyłem i wszelkie próby zrzucenia wagi nie przynosiły efektu. Dopiero jak zapaliłem to waga zaczęła spadać. Czy jest jakiś sposób na rzucenie papierosów i zachowanie wagi ciała?

  Witam,
  Myślę, że dobrym rozwiązaniem dla Pana będzie włączenie rzucenia palenia w plan nieco większych zmian w życiu. Warto żeby obejmowały one zwiększenie aktywności fizycznej i choćby niewielkie zmniejszenie przyjmowanych kalorii. Po rzuceniu palenia metabolizm nieco spowalnia i uniknięcie przyrostu masy ciała wymaga utrzymania równowagi pomiędzy wydatkowaniem energii a ilością spożywanych kalorii. Dlatego trzeba unikać zastępowania czynności palenia podjadaniem. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem środków farmakologicznych, które w znacznym stopniu mogą ograniczyć ten problem. W wyborze odpowiedniego produktu mogą pomóc informacje zawarte na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/)
  Jeśli będzie miał Pan dalsze pytania proszę o kontakt z nami pod numerem 801 108 108, lub 22 211 80 15
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 36. Witam mam problem z rzuceniem palenia, kilka razy rzucalam i nic musze zucic ze wzgledu na stan mojego zdrowia wiem ze sobie sama nie poradze wiec Bardzo Prosze O Pomoc. Z gory dziekuje

  Witam,
  Poprzednie próby rzucenia są bardzo dobrym źródłem informacji. Jeśli udało się utrzymać abstynencję nawet przez krótki czas, wie Pani jak reaguje organizm na odstawienie papierosów oraz jakie sytuacje wywoływały najsilniejszą chęć palenia i co pomagało przetrwać kryzysy. Warto wykorzystać te informacje podejmując kolejną próbę. Jeśli poprzednio problemem były silne objawy odstawienne, to proszę rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych. Mam zbyt mało informacji, by udzielić bardziej szczegółowych wskazówek, ale proszę o kontakt z naszymi doradcami (801 108 108, 22 211 80 15) lub przesłać nam numer kontaktowy, na który oddzwonimy.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 37. Co robic jak wszyscy palą. A ja chce rzucić od jutra

  Witam,
  Najważniejsze jest wewnętrzne przekonanie, że chce Pan być osobą niepalącą. Paradoksalnie można właśnie w tym, że w otoczeniu wiele osób pali, odnaleźć dodatkową motywację! Proszę postarać się spojrzeć na ten problem w ten sposób: jeśli uda mi się rzucić palenie w takich warunkach, to jestem bohaterem! Wszystko inne tez mi się uda! Nie ma przede mną przeszkód kiedy dokładnie wiem czego chcę!
  Życzę powodzenia i pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 38. Jak zucic palenie

  Witam serdecznie,
  nie ma jednej, uniwersalnej metody. Bardzo proszę o przesłanie bardziej szczegółowego opisu Pani sytuacji związanej z paleniem, lub przesłanie swojego numeru telefonu. Nasz doradca może do Pani oddzwonić i pomóc w zaplanowaniu rzucenia palenia.
  Pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 39. Witam, chciałabym pomóc rzucić palenie tacie, który ma 60 lat, pali od 16. roku życia i spala więcej, niż jedną paczkę papierosów mentolowych dziennie. Każda próba zerwania z nałogiem była bezskuteczna. Proszę o poradę, jakie środki zastosować, aby mógł stopniowo palić mniej, aż do całkowitego rzucenia. Nadmieniam, że ostatni środek jaki stosował był Desmoxan, jednak z tym środkiem należało od razu odstawić palenie, co w przypadku taty się nie sprawdziło.

  Witam,
  Najważniejszym pytaniem jest czy Pana tata chce rzucić palenie. Jeśli, to bardziej Pana inicjatywa, to proszę skupić się na motywowaniu taty do odstawienia papierosów. Wymaga to dużo cierpliwości i taktu, bo wszystkie działania, które osoba uzależniona interpretuje jako wywieranie na nią presji niestety uruchamia mechanizmy obronne utrwalające jej nałóg. Warto natomiast mówić o korzyściach jakie przynosi rzucanie palenia i o swoich uczuciach wynikających z obawy o zdrowie taty.
  Jeśli tata chce rzucić palenie proszę zaproponować na początek kilka pomysłów:
  – zmiany marki papierosów i nie kupowanie papierosów mentolowych (mniejsza przyjemność)
  – odraczanie zapalenia papierosa (niech tata oceni jak bardzo chce zapalić i jeśli potrzeba palenia jest słaba lub umiarkowana, niech postara się odczekać jeszcze chwilę)
  – organizowanie czasu tak, by było jak najmniej sytuacji wywołujących chęć palenia
  -zaplanowanie rzucania palenia (kiedy, jakie leki?) oraz czynności, które ułatwiają rzucenie palenia
  Proszę też przeczytać na naszej stronie opis poszczególnych środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Stosowany przez Pana tatę lek, był dobrym wyborem. Przy tym środku przez pierwszych kilka dni dopuszczane jest palenie.
  Mam nadzieję, że te krótkie porady okażą się pomocne.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 40. Mam 62 lata. Palę od 18 roku życia. Zazwyczaj była to jedna paczka dziennie a w sytuacjach stresujących lub na imprezach więcej. Od około 6-8 lat palę już po 2 paczki (długich papierosów) dziennie a czasami więcej. Jak stopniowo zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów a docelowo rzucić palenie ? Nic mi dolega, jestem zdrowy jak koń, ale wiem, że przyjdzie kiedyś rak i będzie po mnie. Jestem już w takim wieku, że czas na opamiętanie.

  Witam,
  gratuluję rozsądku, bo wiele osób decyduje się na wprowadzanie zmian dopiero, kiedy odczuje już konsekwencje zdrowotne. Myślę, że dobrym pomysłem dla Pana może być rozpoczęcie rzucania palenia od dokładnej obserwacji swoich przyzwyczajeń i nawyków związanych z paleniem. Przez min. kilka dni warto prowadzić tzw. dzienniczek palacza (do pobrania na naszej stronie w zakładce „Materiały”). Może to być uciążliwe, ale pozwoli Panu zidentyfikować sytuacje, w których potem będzie Pan odczuwał chęć palenia. Kolejnym krokiem może być zaplanowanie rożnych sposobów zastąpienia papierosa, w tych konkretnych sytuacjach. W następnym etapie może Pan zacząć ograniczać palenie, przez odraczanie zapalenia (np. skończę jakąś czynność i dopiero zapalę). Kiedy uda się Panu zmniejszyć ilość papierosów do ok. 20 szt/dobę proszę zastanowić się nad zastosowaniem środków farmakologicznych pomagających rzucić palenie. Może Pan o nich poczytać na naszej stronie (Metody) lub porozmawiać z naszymi doradcami (801 108 108)
  Mam nadzieję, że te krótkie porady okażą się pomocne.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 41. Witam mam 16 lat i palę od 3 lat próbowałem już kilka razy zrzucić i nie paliłem cały dzień ale zawsze rano lub wieczorem sie łamie i wracam do palenia co robić

  Witaj,

  Podałeś niestety bardzo mało informacji w jaki sposób próbujesz rzucać palenie i co konkretnie wywołuje tak siną potrzebę palenia, że łamiesz abstynencję.
  Dlatego proponuję żebyś porozmawiał bezpośrednio z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Zadzwoń do nas (801 108 108), albo podaj swój numer telefonu, a my oddzwonimy.
  Pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 42. Witam mam 23 lata pale od 7 lat napoczatku było to mało może 2 -3 papierosy dziennie a teraz pale 2 paczki dziennie nawet w ciąży paliła potrzebuje porady jak skutecznie rzucić palenie

  Witam serdecznie,
  Nie ma jednej uniwersalnej metody, która mogłabym Ci polecić. Istotne jest żeby metoda rzucania palenia była „szyta na miarę” czyli dostosowana konkretnie do Pani sytuacji. Bardzo proszę o dokładniejszy opis swojego problemu lub kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)

  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 43. jestem po zawale jak skutecznie rzucić palenie

  Witam,
  Przede wszystkim gratuluję podjęcia bardzo rozsądnej decyzji. Rzucenie palenia jest najlepszym co może Pani zrobić, żeby poprawić swój stan zdrowia. Niestety nie podaje Pani żadnych dodatkowych informacji, które pomogłyby mi udzielić Pani rad dostosowanych do Pani sytuacji. Rzucając palenie warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami:
  1. trzeba zbudować silną motywację (proszę pomyśleć jakie korzyści odczuje Pani po rzuceniu palenia)
  2. zastanowić się kiedy, odruchowo sięga się po papierosa i zaplanować coś „zamiast”
  3. warto ocenić, czy występuje uzależnienie od nikotyny (po odstawieniu mogą pojawić się różne dolegliwości fizyczne i pogorszenie samopoczucia)
  4. zbierać rzetelne informacje o różnych sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach
  5. stworzyć plan rzucenia obejmujący: wybór metody (ograniczanie czy gwałtowne odstawienie?), wybór ewentualnego środka wspomagającego rzucenie palenia, wybór dogodnego terminu, zaplanowanie sposobów radzenia sobie z potrzebą palenia, zapewnienie sobie wsparcia.
  W Pani sytuacji ważne jest skonsultowanie z lekarzem zastosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Odstawienie papierosów przyniesie Pani wyłącznie korzyści zdrowotne.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 44. Witam , pale od 5 lat nie probowalem rzucić aż do dziś – jest kilka czynników przez które muszę przestać ,chciałbym rzucić od razu jak to zrobic

  Witam,
  świetnie, że podjął już Pan decyzję i nie chce odkładać w czasie rzucenia palenia. Proszę skoncentrować się na dwóch kwestiach: wzmacniać swoją motywację i zrobić plan działania. Ma Pan powody, dla których chce rzucić i pod ich kątem proszę zastanowić się nad wszystkimi korzyściami jakie przyniesie odstawienie papierosów. Warto być bardzo szczegółowym i wręcz wyobrazić sobie siebie, wolnego od przymusu palenia, cieszącego się tym nowym stanem. Równocześnie proszę przeanalizować swój dzień, biorąc pod uwagę sytuacje, w których zapala Pan papierosa (kiedy robi to Pan nawykowo, a kiedy odczuwa brak nikotyny). Dobrze jest, by na każdą taką sytuację mieć zaplanowanych kilka pomysłów, na to co „zamiast”, co zaabsorbuje uwagę i nie pozwoli koncentrować się na chęci palenia (np. nawyk palenia czekając na autobus można zastąpić czyszczeniem starych smsów). Na koniec proszę zastanowić się czy chce Pan stosować wsparcie farmakologiczne (opis i zasady stosowania znajdzie Pan na naszej stronie w zakładce METODY)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 45. Nie wiem co ma już robić przeczytałam mnóstwo książek o metodzie w silnej woli plastry inhalatory i ostatnio tabletki nadal pale . mam już dość nie wiem co mam robić czy jest gdzieś w Bydgoszczy jakaś poradnia

  Witam,
  Proszę się nie zniechęcać! Bardzo często rzucenie palenia wymaga podejmowania wielu prób! To, że ma Pani doświadczenie w rzucaniu palenia i że szuka Pani różnych informacji i wiedzy będzie Pani sprzymierzeńcem! Proszę zastanowić się co najbardziej utrudniało Pani rzucanie palenia np. czy chęć palenia pojawiała się w sytuacjach, w których zwykle zapala Pani papierosa? Być może to silne nawyki, na które trzeba znaleźć zastępstwo są największą przeszkodą. Proszę o tym pomyśleć i zadzwonić do naszych doradców (801 108 108).
  Pyta Pani o poradnie w Bydgoszczy. Podam Pani adresy placówek, które mają zakontraktowane leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu na etapie podstawowym.
  NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ – PRZYCHODNIA „ŁOMŻYNSKA” W BYDGOSZCZY UTWORZONY PRZEZ DAN-MED SP. Z O.O.
  PORADNIA OGÓLNA
  ul. ŁOMŻYŃSKA 51A, 85-863 Bydgoszcz
  Telefon do rejestracji: 052 361 49 10

  NZOZ – PRZYCHODNIA „ŚRÓDMIEŚCIE” W BYDGOSZCZY PROWADZONY PRZEZ SP. Z O.O. PRZYCHODNIA „ŚRÓDMIEŚCIE”
  PORADNIA OGÓLNA
  ul. KOŁŁĄTAJA 9, 85-080 Bydgoszcz
  Telefon do rejestracji: (052) 322-88-51

  Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości
  Irena Przepiórka

 46. Mam pytanie jak skutecznie rzucić palenie karmię dziecko piersią jakaś porada

  Witam,

  Pani list świadczy o trosce o zdrowie dziecka. Faktycznie rzucenie palenia jest bardzo ważne ze względu na konsekwencje zdrowotne dalszego palenia zarówno dla Pani, jak i dziecka. Ma Pani teraz ograniczone możliwości stosowania wsparcia farmakologicznego. Dlatego proszę koncentrować się na znalezieniu różnych alternatywnych sposobów zachowania, czyli „co, zamiast papierosa”. Proszę zastanowić się najpierw w jakich sytuacjach najczęściej sięga Pani po papierosa i dlaczego akurat wtedy. Może potrzebuje Pani odpoczynku i chwili dla siebie, a wyjście na papierosa jest jedynie pretekstem dla momentu relaksu? Może sięga Pani po papierosa nawykowo np. rozmawiając przez telefon. Proszę przyjrzeć się swoim nawykom i spokojnie zacząć zastępować czynność palenia innymi czynnościami. Bardzo proszę przy tym zadbać o siebie i starać się zapewnić sobie maksymalnie duży komfort psychiczny. Jeśli potrzebowałaby Pani dalszych porad zachęcam do kontaktu z naszymi doradcami w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).

  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 47. Dzień dobry,
  tydzień temu z dnia na dzień rzuciłem palenie, mam 30 lat i regularnie paliłem przynajmniej paczkę dziennie od 7-8 lat, czasem nawet więcej niż 30 papierosów.

  Zdałem sobie sprawę, nie ze zdrowotnych skutków palenia (o nich wszyscy wiedzą) ale z tego, jak silny jest strach przed brakiem papierosów. Potrafiłem chodzić po nocy do dalekich sklepów czy na stacje, żeby mieć rano papierosy. Mogłem spóźnić się do pracy. Odczuwałem ogromny strach na samą myśl, że papierosy mogą mi się skończyć.

  Czuję się już znacznie lepiej i wiem, że nie zapalę. Natomiast, mam ogromny problem ze stresem i uczuciem sięgnięcia po papierosa. Nie chce stosować żadnych środków z nikotyną ale nie mogę się skupić na swoich obowiązkach w pracy. Moje obowiązku wymagają dużego skupienia i papieros był zawsze taką chwilą, która pozwalała mi zrobić krótką przerwę i po chwili wrócić skoncentrowanym do pracy. Obecnie tego nie mam, wszystko mnie drażni, nie mogę się na niczym skupić. Nie wiem co robić i boję się, że mój przełożony zauważy, że gorzej pracuję, co jeszcze potęguje stres. Proszę o wskazówki, która pozwolą mi przerwać trudniejszy okres, zmienić swoje przyzwyczejenia.

  Witam,
  Niestety dotknął Pana jeden z poważniejszych objawów odstawiennych. Problemy z koncentracją mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Proponuję, przede wszystkim pracować nad znalezieniem zastępstwa dla papierosa jako „przerywnika w pracy”. Pomijając fakt, że nikotyna działała pobudzająco, to często samo zrobienie przerwy pomaga w ponownym skupieniu się. Zdolność utrzymania koncentracji uwagi trwa ok 1,5 godz. Po tym czasie powinna nastąpić przerwa w wykonywaniu czynności. Wiele osób palących właśnie co ok. 1,5 -2 godz robi przerwę w pracy. Tak więc pomocne w skupieniu się jest nie tylko wprowadzenie do organizmu nikotyny, ale przede wszystkim chwila odpoczynku. Dlatego proszę postarać się wzmacniać właśnie to działanie. Zamiast przerwy na papierosa, przerwa na krótki odpoczynek (tyle czasu ile poświęcał Pan na palenie). To może być spacer, wypicie herbaty, kawy lub choćby napisanie sms. Wiele osób poleca również żucie gumy lub posłuchanie muzyki.
  Trochę odrębnym problemem jest nasilony stres. Faktycznie jest Pan teraz bardziej narażony na odczuwanie stresu. Jeśli jego poziom będzie zbyt dokuczliwy proszę doraźnie zastosować środki uspokajające dostępne bez recepty lub skonsultować się tej sprawie z lekarzem.

  Proszę przemyśleć te porady i w razie potrzeby porozmawiać z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia oraz wytrwałości
  Irena Przepiórka

 48. Witam rzez dwa lata paliłem paczkę dziwnie i nagle postanowiłem przestać palić co tez zrobiłem bez żadnych wspomagaczy niestety po tygodniu w samolocie dopadł mnie tak zwany syndrom odstawieniczy czyli uczucie rozsadzania głowy uczucie goraczki wielki strach serce mi latalo jak szalone pic mi sie chciało i nie miało to nic z lotem bo latałem wcześniej taka sytuacja trwała przez ponad rok najgorzej bylo wieczorami bo wcześniej paliłem najwięcej wieczorami ogólnie głowa mnie bolała cały czas ciągle chcialo mi sie pic piłem jak szalony wszystkie wyniki badan nawet tomografia głowy byly ok największy strach i bol głowy byl wieczorem myślałem ze oszaleje bylem bardzo nerwowy wszystko mnie tak irytowalo bylem kilka razy w szpitalu ale nic mi tam nie pomogli mimo ze mówiłem ze przestałem nagle palić dzwoniłem do polski na jakąś infolinie co pomaga rzucić palenie ale tam tez nic mi nie pomogli w miedzy czasie znajoma mi mówiła ze jaj znajomy miał taksamo no ale on się poddał i wrócił do palenia . przypadkiem jakaś pielęgniarka mi powiedziała ze powinno sie dużo pic po rzuceniu palenia ale NIKT nie powiedział mi ze chodzi o elektrolity czyli np o napoje izotoniczne one spowodowały ze mnie przestała bolec głowa. Ogólnie chodzi mi o to dlaczego nigdzie nie mówi sie i nie radzi ludziom którzy rzucili palenie jak sobie radzić z skutkami ubocznymi i z tak zwanym efektem odstawieniczym ? alkocholikim i narkomanam sie pomaga mowi co i jak a Ci ktorzy rzucają palenie nic zero pomocy w tym temacie bardzo proszę o pomoc innym w tej kwesti . nie wróciłem do palenia mimo ze kusi do piwka ale nie jak narazie nie wracam do tego .

  Witam,
  Przede wszystkim gratuluję rzucenia palenie i niesamowitej determinacji! Bardzo dziękuję za te uwagi. Uwzględnimy je rozbudowując naszą stronę w części „Tricki na przetrwanie” (http://jakrzucicpalenie.pl/tricki/) .
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 49. Witam ja nie palilam 3 dni i znow pale a nie chce prosze o pomoc pozdrawiam

  Witam,
  Proszę się nie poddawać! Nawroty są niestety częste w trakcie całego procesu rzucania palenia. Ważne jest to, żeby teraz przeanalizowała Pani tę próbę i podjęła kolejną próbę, modyfikując metody rzucania palenia. Najważniejszym pytaniem jest co spowodowało, ze Pani zapaliła i jak czuła się Pani przez te trzy dni abstynencji. Czy występowały objawy abstynencyjne np. uczucie napięcia, rozdrażnienie, bóle lub zawroty głowy, problemy ze snem lub obniżenie nastroju. Jeśli tak, warto rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia (nie wiem czy Pani teraz stosowała leki). Kolejna istotną kwestia jest to, czy chęć palenia pojawiała się w sytuacjach, w których wcześniej nawykowo Pani paliła? Pomocne może być wcześniejsze zaplanowanie różnych zachowań, które pomogą odwrócić uwagę od chęci palenia.
  Polecam też przeczytanie ogólnych zaleceń na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/) lub rozmowę z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 50. Mam na imie malgosia mam 29 lat prawie 30 pale od 3 miesiecy z tego 3 tyg bez po tym czasie zapalilam chce rzucic palenie bo zaobserwowalam ze mam dusznosci i slabo mi potrzebuje pomocy bo boje sie ze beda jeszcze inne oznaki palenia sama sobie nie poradze pomocy potrzebuje

  Pani Małgorzato,
  Bardzo dobrze, że tak szybko podjęła Pani decyzję o rzuceniu palenia. Po odstawieniu papierosów może Pani przez jakiś czas odczuwać nawykową chęć palenia, ale nie powinny pojawiać się inne problemy.
  Paląc zaczęła Pani wyrabiać sobie pewne nawyki (np. palenie przy kawie, lub w towarzystwie), teraz trzeba zastąpić je innymi zachowaniami i po prostu „oduczyć się”. Przez jakiś czas, te nawykowa sytuacje mogą wywoływać jeszcze (nawet podświadomie) chęć sięgania po papierosy. Warto przez pierwsze dni unikać sytuacji kojarzących się z paleniem i zaplanować różne zastępcze zachowania, którymi zastąpi Pani czynność palenia (np. popijanie wody, przegryzanie marchewek).

  Proszę przemyśleć te porady i w razie potrzeby porozmawiać z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 51. Dzień dobry
  Mój bliski chce rzucić palenie – jak ja, jako osoba niepaląca i zupełnie temu przeciwna mogę mu pomóc? Nie pali nałogowo, jednak jest to parę papierosów dziennie od około 10 lat. Dziękuję za rady. Pozdrawiam

  Witam,

  Pani pomoc może być naprawdę bardzo cenna!
  Jedną z ważniejszych kwestii będzie Pani nastawienie do problemu uzależnienia od tytoniu i zrozumienie dla trudności z jakimi Pani bliski będzie się mierzył. Podstawą jest to, żeby realizować plan osoby rzucającej palenie, a nie to co my byśmy chcieli dla niej. To osoba rzucająca wyznacza tempo, termin i sposób działania. Umiejętne wspieranie to przede wszystkim towarzyszenie w tej drodze. Co może Pani konkretnie zrobić. Po pierwsze może Pani zaangażować się w budowanie motywacji do rzucenia palenia i opracowanie planu rzucania. Proszę polecić naszą stronę lub rozmowę z doradcą Telefonicznej Poradni. Może Pani mówić o swoich emocjach związanych z paleniem (np. martwię się, nie lubię zapachu) i zwracać uwagę na to, że rzucenie palenia jest faktycznie możliwe, a Ci którym się to udało rzeczywiście cieszą się z tego. Proszę unikać jednak wywierania presji i wypowiedzi oceniających. Ostateczną decyzję o rzuceniu i wyborze metody musi podjąć sama osoba zainteresowana. Pani rolą może być pomoc w realizacji planu, podsuwanie pomysłów lub informacji. Wypalanie nawet tylko kilku papierosów dziennie przez dziesięć lat, na pewno doprowadziło do uzależnienia. Pani bliski powinien zastanowić się czy odczuwa wyłącznie psychologiczny przymus sięgania po papierosy, czy potrzeba palenia wynika również z biologicznej potrzeby (można to sprawdzić wykonując Test uzależnienia http://jakrzucicpalenie.pl/wp-content/uploads/2016/12/test_uzaleznienia.pdf ).
  Od tego zależy, czy wskazane jest zastosowanie środków farmakologicznych, których opis i sposób zastosowania również można znaleźć na naszej stronie.
  Podczas rzucania palenia kluczowe jest zidentyfikowanie, kiedy potrzeba palenia związana jest z nawykiem palenia. Pomocna będzie świadomość w jakich sytuacjach chęć palenia wynika właśnie z wyrobionego nawyku i zaplanowanie strategii zastępczych. Może Pani w tym bardzo pomóc, planując różne formy aktywności niezwiązanej z paleniem. Podam kilka przykładów:
  1. ktoś kto pali nawykowo po powrocie z pracy. Pomóc może jeśli w pierwszych dniach po rzuceniu palenia, ktoś bliski wyciągnie go np. na basen, albo na spacer
  2. Ktoś kto pali oglądając telewizję. Pomóc może wyniesienie wszystkich popielniczek, a na ich miejsce ustawienie np. miseczek z pokrojoną papryką.
  Ważna jest wyrozumiałość i cierpliwość oraz zrozumienie dla potknięć, a nawet nawrotów.

  Mocno trzymam kciuki za powodzenie!
  Irena Przepiórka

 52. Witam. Chce rzucić palenie. Jestem palaczem od20 lat. Mam duze problemy zdrowotne. Jak mam poradzić sobie z odstawieniem tytoniu. Probowalam terapii lekami. Nie pomogli. Bardzo mi teraz zalezy. Dorota

  Pani Doroto,

  Mam bardzo mało informacji o Pani problemie, ale postaram się udzielić chociaż ogólnych wskazówek. Zawsze terapię zaczynamy od wprowadzenia tzw. samokontroli. Czyli zaczynamy obserwować: kiedy palimy pierwszego w ciągu dnia papierosa, w jakich sytuacjach zapalamy, ile wypalamy, czy trudno nam wytrzymać kilka godzin bez papierosa. Potem powinniśmy zastanowić się, kiedy palimy nawykowo (np. po posiłku, wychodząc z domu itp.) i zaplanować różne sposoby zastąpienia nawyku palenia. Kolejnym etapem powinno być rozważenie zastosowania środków farmakologicznych. Pisze Pani, że już stosowała leki, które nie pomogły. Może warto zastanowić się nad innymi środkami lub zastosowanie kilku równocześnie (np. plastrów i tabletek z nikotyną). Bardziej szczegółowych informacji mogą udzielić Pani nasi doradcy pod numerem 801 108 108.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 53. witam, pale od 30 lat paczke dziennie.Brałam tabex, potem Dosmeksan, po każdej tabletce chcialo mi sie bardziej palic, najdluzsza przerwa w niepaleniu to 12 godzin, podczas ktorych kręcilo mi sie w glowie, było mi slabo, miałam problemy z oddychaniem, zapalałam i w/w objawy znikały. Chcialabym rzucic, ale nie wim jak przetrzymac to koszmarne samopoczucie

  Witam,
  Ważne jest to, jak długo brała Pani te leki? Ich działanie może być odczuwane dopiero po 2-3 dniach stosowania. Proszę się zastanowić, czy zwiększona chęć palenia nie była podświadomą reakcją na samą myśl o rzuceniu palenia. Pisze Pani o dość silnych objawach odstawienia papierosów, naturalne więc może być, że decyzja o rzuceniu palenia wzbudza lęk. Opisywane dolegliwości niestety dość często pojawiają się po rzuceniu palenia. Zawroty głowy i uczucie słabości, mogą być spowodowane spadkiem ciśnienia, które wcześnie regularnie podnosiła nikotyna z papierosa. Problemy z oddychaniem mogą wynikać z rozprężania się pęcherzyków płucnych lub rozpoczynającym się procesem oczyszczania płuc. Później może się pojawić również ból/ucisk w klatce piersiowej oraz wzmożony kaszel. Tak naprawdę są to pozytywne objawy i na całe szczęście już po kilku dniach powinny ustąpić (kaszel może utrzymywać się dłużej). Występowanie tak silnych objawów może być wskazaniem do zastosowania leczenia farmakologicznego. Jeśli nie ma Pani przekonania do leków, które wcześniej stosowała, może Pani wybrać inne środki. Może też Pani zastanowić się nad stopniowym ograniczaniem palenia zanim ostatecznie przestanie palić. To dłuższy proces, wymagający większej mobilizacji sił, ale zwykle słabiej odczuwane są objawy odstawienia.
  Polecam też przeczytanie ogólnych zaleceń na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/) lub rozmowę z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 54. Dzień dobry. Mam 43 lat. Pale ponad 20 lat. Chciała bym zucic palenie bez tabletek pomocniczych. Lecze się na tarczyce. Moje pytanie jak zucic palenie i nie przytyć

  Witam,
  Nie zawsze rzucenie palenia powoduje przyrost masy ciała, chociaż faktycznie jest to problem wielu expalaczy. Żeby zapobiegać temu problemowi ważne jest wcześniejsze określenie, kiedy, w jakich konkretnych sytuacjach, papierosy zapalane były nawykowo i zaplanowanie sposobów zastąpienia odruchu. Pozwoli to uniknąć zastępowania odruchu palenia, odruchem podjadania. Kolejna ważną zasadą jest dbałość o ograniczenie kaloryczności jedzenia i zwiększenie wydatkowania energii. Brzmi poważnie, ale w praktyce może się sprowadzać do zmiany nawyków żywieniowych (np. zamiast szynki wieprzowej, jemy drobiową, unikamy smażonych potraw, dbamy o odpowiednie porcje warzyw i owoców) a zamiast wjeżdżać windą wchodzimy po schodach lub idziemy do sklepu, który jest trochę dalej. Całe szczęście wprowadzaniu tych zmian zwykle towarzyszy przypływ energii  Nie wiem nic o Pani obecnym trybie życia i być może podobne zalecenia już wprowadziła Pani w życie. Wówczas potrzebne będą bardziej intensywne działania, które może Pani omówić z naszymi doradcami pod numerem 801 108 108.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 55. Witam, z tej strony Mateusz, mam 20 lat, paliłem 5 lat. Nie palę 4 dni, ale dzisiejszy dzień był naprawdę ciężki. Myślałem, że zapalę. Jestem strasznie rozdrażniony, jakbym miał za chwilę wybuchnąć. Wspomagam się Desmoxanem, ale i on czasami nie zbyt działa. Co mam robić w takich sytuacjach? Obawiam się jutrzejszego dnia. Pozdrawiam serdecznie!

  Mateuszu,
  Mam nadzieję, że udało się wytrwać i nie zapalić. Wszystkie środki farmakologiczne jedynie wspomagają proces rzucenia palenia i niestety nie wpływają na nawykową chęć palenia. Nasze doświadczenie wskazuje, że najczęściej potrzeba palenia związana jest z konkretnymi sytuacjami, osobami, miejscami. Sprawdź, proszę, czy w Twoim przypadku jest podobnie. Jeśli tak, zaplanuj różne sposoby zastąpienia papierosa w ręku i zastanów się czy części tych „wyzwalaczy” nie jesteś w stanie uniknąć. Jeśli problem wywołuje raczej brak nikotyny w organizmie, rozważ włączenie dodatkowych leków.
  Proszę przemyśleć te porady i w razie potrzeby porozmawiać z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 56. To jest naprawdę bardzo pożyteczne strona. I życzę Państwu powodzenia. Ale nie rozumiem, dlaczego jakiś idiota-turpista – który postanowił publikować na paczkach papierosów coraz to inne ohydne obrazki – uważa, że to mnie odwiedzie od palenia? Uważam też, że palacz ma prawo wiedzieć ile nikotyny i ciał smolistych jest w papierosie i nie ma co tego ukrywać. Tymczasem na paczce jest tylko link na Waszą stronę. I co ja mam z nim zrobić, skoro nie mam zamiaru rzucać palenia? Idę zapalić 🙂

  Witam serdecznie,
  dziękuję za słowa uznania dla naszej strony. Rozumiem, że nie podobają się Pani nowe ostrzeżenia na paczkach papierosów. Postaram się wyjaśnić cel tego działania. Coraz ładniejsze opakowania, atrakcyjne zapachy, nazwy „slim” „light” itp. stanowiły pewnego rodzaju zachętę. Sugerowały, ze produkt, który jest tak naprawdę koktajlem toksyn z dodatkiem uzależniającej nikotyny, może być mniej szkodliwy. Że wcale nie jest śmierdzący i nieestetyczny. Umieszczenie całego składu chemicznego papierosów, też nie jest możliwe (nie zmieściłby się na paczce). Oczywiście, do części osób ten przekaz nie trafia, ale wiele innych skłania do zastanowienia, a to może być początek drogi do rzucenia palenia.
  Mam nadzieję, że Pani również podejmie decyzję o rzuceniu palenia (jak nie teraz, to może kiedyś  i wówczas może się przydać informacja z linkiem do naszej strony.
  Pozdrawiam ciepło
  Irena Przepiórka

 57. Moja mama i tata nie mogą rzucić palenia ale bardzo tego chcą. Głód nikotynowy ich przerasta, jak temu zaradzić?

  Witaj,
  Wspaniale, że chcesz pomóc swoim rodzicom. Przede wszystkim musisz wierzyć, że im się uda i nie przestawać, nawet jeśli będą to odkładać w nieskończoność lub nie będzie im się udawać. Uzależnienie od palenia jest poważną chorobą i można ją leczyć właściwymi lekami i oddziaływaniem psychologicznym. Powiedz, że postarasz się ich wspierać, kiedy będą odczuwali nawykową chęć palenia i że głód nikotynowy mogą osłabić stosując leki. Podaj adres naszej strony internetowej lub zaproponuj rozmowę z doradca Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
  Życzę Wam powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 58. jak pomóc mojej mamie rzucić palenie?

  Witaj,

  przede wszystkim musisz wierzyć, że Twojej mamie uda się rzucić palenie. Nawet jeśli będzie to trwało bardzo długo, dbaj o swoje pozytywne nastawienie. Pamiętaj, że uzależnienie jest bardzo poważną chorobą i czasem trzeba podejmować wiele prób rzucenia palenia. Nie wywieraj na mamę nacisku. Pomyśl jak ty się czujesz, kiedy ktoś każe zrobić Ci coś na co troszeczkę nie masz ochoty? Większość osób czuje bunt i stara się tego nie robić. Podobnie jest z osobami palącymi, nawet jeśli mówią, że chcą przestać palić. Dlatego nie warto komuś wyznaczać terminu rzucenia palenia, limitu papierosów czy planować dla niego, jak ma rzucić palenie. Lepszym rozwiązaniem jest mówienie o tym, że będzie się wspierać w rzuceniu palenia i będzie się wyrozumiałym dla gorszego samopoczucia. Możesz tez powiedzieć mamie, że rozumiesz, że nie przychodzi jej to łatwo i podać adres naszej strony internetowej lub zaproponować rozmowę z doradca Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
  Życzę Wam powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 59. witam!
  Mój mąż pali od jakiegoś czasu, wkońcu postanowil z tym skończć. Poprosił mnie o pomoc (ja nigdy nie paliłam i wychowalam się w rodzinie anty palaczy) Jak moge wesprzec męża w tym postanowieniu? Jak mogę mu pomóc?

  Witam,
  Najlepszą forma pomocy osobie rzucającej palenie jest rozsądne wspieranie. Z Pani listu wynika, że mąż podjął decyzję o odstawieniu papierosów. Mam zbyt mało informacji, by móc doradzać konkretne działania, ale sądzę że pomocne mogą być ogólne zasady:
  – To Pani mąż rzuca palenie, więc nie można „za niego chcieć”. Pani może powiedzieć o swoich uczuciach (np. cieszę się, że planujesz rzucenie palenia).
  -To On decyduje: kiedy i jak, ale Pani może powiedzieć o ciekawej stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl i o możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy przez telefon w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Warto, też zwrócić uwagę, że jest dostępnych wiele środków farmakologicznych, które naprawdę pomagają przetrwać kryzys.
  – Może Pani zapewnić o swoim wsparciu i faktycznie być gotową do podjęcia różnych działań np. pomoc w schowaniu popielniczek, podsunięcie zdrowych przekąsek (marchewek itp) w kryzysowym momencie, zorganizowanie wspólnego wyjścia na spacer.
  – Nie wywierać presji i nie pospieszać.
  – Być uważnym: gdy to potrzebne wysłuchać, a gdy to potrzebne, pomóc odwrócić uwagę od myśli o paleniu.
  – Dać prawo do gorszego samopoczucia/być bardziej wyrozumiałym.
  – Pamiętać, że rzucanie palenia to proces, który nie trwa tylko przez pierwsze dni po odstawieniu papierosów i często kryzys może pojawić się nawet po kilku miesiącach.
  – Pamiętać, że wpadka, nie zawsze musi oznaczać nawrót, ale na pewno oznacza konieczność zwiększenia wysiłków.
  Polecam również przeczytanie porad na naszej stronie.
  Pozdrawiam serdecznie i trzymam za Państwa kciuki
  Irena Przepiórka

 60. Mam 25 lat i palę już 9 lat z czego ostatnie 3 lata były najbardziej intensywne w moim nałogu (dziennie prawie 2 paczki). Dziś mija trzeci dzień odkąd nie zapaliłem. Póki co **wydaje mi się**, że trochę poprawił mi się węch i smak. Negatywne efekty są za to bardzo silne. Niesamowity ból głowy przez cały dzień, osłabienie, zawroty głowy, podwyższone ciśnienie no i przede wszystkim huśtawka nastrojów. Nigdy nie spodziewałem się, że wychodzenie z nałogu może spowodować takie efekty. Jak długo takie efekty mogą się utrzymywać w ekstremalnych przypadkach?

  Witam,
  Z Pana listu wynika, że pomimo silnych objawów odstawiennych, nie tylko nie poddaje się Pan, ale też stara się koncentrować na korzyściach, jakie już teraz przyniosło rzucenie palenia. Mam nadzieję, że dzięki tej postawie udało się Panu wytrwać bez papierosa. Z każdym dniem uciążliwe dla Pana objawy będą coraz słabsze, a pozytywne zmiany coraz wyraźniejsze. Niestety dość długo, bo nawet kilka tygodni może utrzymywać się zmienność nastrojów czy rozdrażnienie. Stosując środki farmakologiczne (wspomagające rzucenie palenia lub dostępne bez recepty środki uspokajające) można zdecydowanie złagodzić te objawy. Ważne jest też by dał Pan sobie prawo do nieco słabszej formy i maksymalnie zadbał teraz o swój komfort. Dlatego proszę zwrócić uwagę na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, odpoczynek, relaks a nawet drobne przyjemności. Bardzo pomocne może być zwiększenie aktywności fizycznej co pomaga rozładować napięcie w zdrowy dla siebie sposób.
  Serdecznie gratuluję wytrwałości i życzę sukcesu w dalszych działaniach.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 61. Witam, mam 21 lat i palę od 4, czyli zaczęłam w wieku 17. Po początkowych dwóch latach palenia papierosów normalnych, przerzuciłam się na e-papierosa, i palę go do dziś. Jednak problem wygląda tak, że nie potrafię kontrolować sięgania po niego. Palę jak wstane, palę po śniadaniu, przed obiadem i po, kiedy odrabiam lekcję, kiedy oglądam film. To jest automatyczny ruch. Kiedy uda mi się nie zapalić dłuższy czas – moje gardło się tego domaga, a bardziej uczucia zaciągnięcia się. Kiedy przyjeżdżam ze studiów do domu, palę zwyczajne papierosy, ponieważ pali również moja mama. Wtedy palę od 5 papierosów do pół paczki dziennie. Szczerze, nie mam pojęcia od czego zacząć żeby rzucić to kompletnie. Z jednej strony – lubię palić, i przynosi mi to pewien rodzaj ulgi, a z drugiej wyobrażam sobie siebie za 10/15 lat i jestem ciekawa czy będę chora, i w jakim będę stanie, bo zwyczajnie się boję..

  Witam,
  Dziękuję za szczery i dość dokładny opis Pani sytuacji. Z jednej strony przyznaje Pani, że lubi palenie, a z drugiej strony pojawia się zmęczenie przymusem sięgania po papierosa i obawy o zdrowie. To dobry moment do rozpoczęcia świadomych działań w celu odstawienia papierosów (zarówno elektronicznych, jak i tradycyjnych). Ma już Pani wiele cennych spostrzeżeń: automatyzm sięgania po e-papierosa, tendencja do palenia papierosów, kiedy przebywa Pani z mamą. Proszę na razie kontynuować ten kierunek. Obserwować wszystkie tzw. wyzwalacze – czyli wszystko, co wywołuje chęć palenia, lub silnie kojarzy się z paleniem (osoby, miejsca, czynności, sytuacje i emocje). Zidentyfikowanie wyzwalaczy pozwoli Pani lepiej kontrolować chęć sięgania po papierosa. Samo zrozumienie, dlaczego chęć palenia pojawiła się właśnie w danym momencie (np. dzwoniąc do koleżanki, wchodząc do kuchni, po posiłku itp.) nie pozwoli narastać potrzebie palenia. Części wyzwalaczy można też w pierwszym okresie abstynencji unikać, lub przećwiczyć zachowania, które mogą zastąpić czynność palenia. Równoległe z prowadzeniem obserwacji proszę wprowadzać zasady bardziej świadomego palenia – unikać zapalania automatycznego, ocenić czy można chociaż przez chwilę odroczyć palenie. Kolejnym ważnym kierunkiem działania musi być wzmocnienie swojej motywacji. Wymieniła już Pani ważny powód chęci odstawienia papierosów- lęk o zdrowie. Proszę zwrócić też uwagę na bardziej doraźnie korzyści z rzucenia palenia: lepsza kondycja, brak przymusu palenia, poczucie odniesienia sukcesu.
  Nie wiem jak reaguje Pani organizm na odstawienie papierosów, ale może warto zastanowić się tez nad zastosowaniem środków farmakologicznych wspomagających proces rzucania palenia. Bardziej szczegółowych informacji mogą udzielić Pani nasi doradcy pod numerem 801 108 108.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 62. Moi rodzice palą.Co zrobić żeby przestali?

  Witam,
  Twoi rodzice mają bardzo mądrą córkę, która nie tylko chce żeby rzucili palenie, ale szuka porady jak umiejętnie ich wspierać. Najlepszą forma pomocy osobom rzucającym palenie jest rozsądne wspieranie. Mam zbyt mało informacji, by móc doradzać konkretne działania, ale sądzę że pomocne mogą być ogólne zasady „pomagacza” :
  – Ważna jest pomoc we wzbudzaniu motywacji do rzucenia palenia, ale nie można „za kogoś chcieć”. Pani może powiedzieć o swoich uczuciach (np. cieszę się, że planujesz rzucenie palenia)
  -To rodzice decydują: kiedy i jak będą rzucac palenie, ale Pani może powiedzieć o ciekawej stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl
  – Może Pani zapewnić o swoim wsparciu i faktycznie być gotową do podjęcia różnych działań np. pomoc w schowaniu popielniczek, podsunięcie zdrowych przekąsek (marchewek itp) w kryzysowym momencie, zorganizowanie wspólnego wyjścia na spacer.
  – Nie wywierać presji i nie pospieszać
  – Być uważnym: gdy to potrzebne wysłuchać, a gdy potrzebne pomóc odwrócić uwagę od myśli o paleniu
  – Dać prawo do gorszego samopoczucia/być bardziej wyrozumiałym
  – Pamiętać, że rzucanie palenia to proces, który nie trwa tylko przez pierwsze dni po odstawieniu papierosów.
  Polecam również przeczytanie porad na naszej stronie.
  Pozdrawiam serdecznie i trzymam za Państwa kciuki
  Irena Przepiórka

 63. Ile trwa złe samopoczucie po odstawieniu marihuany ??

  Witam,
  Proponuję kontakt z Telefonem Zaufania – Narkomania 801 199 990 czynny codziennie w godz. 16-21.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Irena Przepiórka

 64. Czy rzucanie E-papierosów to to samo jak rzucanie zwykłych?

  Witam,
  Odstawienie stosowania e-papierosów przebiega tak samo jak rzucanie tradycyjnych. Często jednak silniejsze są odruchy związane z paleniem i częstość sięgania po papierosa. Wskazówki zawarte na naszej stronie adresowane są głównie do osób palących tradycyjne papierosy, ale można się nimi kierować również odstawiając e-papierosy.
  Można też omówić plan odstawienia e-papierosów z naszymi doradcami pod numerem 801 108 108.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 65. Witam
  Mam w planach rzucenie palenia. Z braku motywacji i silnej woli boję się że do papierosów mogę jeszcze wrócić. Mój strach jest motywowany nie samym powrotem do nałogu ale możliwością uaktywnienia się komórek nowotworowych. Opieram ten strach na doświadczeniach z życia wziętych. Czy to prawda że każda nieudana próba odstawienia papierosów (w której osoba nie paliła przez okres powyżej kilku miesięcy) zwiększa ryzyko choroby nowotworowej, szczególnie raka płuc. Czy to tylko indywidualny przypadki z którymi miałem do czynienia?

  Witam,
  Rozumiem, że przygotowuję się Pan do rzucenia palenia. Z listu wynika, że działa jeszcze wiele mechanizmów „trzymających” w paleniu, w tym różne przekonania, które powodują, że obawia się Pan odstawienia papierosów. Pyta Pan o zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu płuca u osób, które miały kilkumiesięczną przerwę w paleniu. W literaturze nie znalazłam żadnych danych potwierdzających tą tezę. Podstawowym czynnikiem rozwoju nowotworów płuca jest palenie papierosów. Ryzyko zachorowania na raka płuca jest proporcjonalne do długości czasu palenia tytoniu, liczby wypalanych papierosów i wieku rozpoczęcia palenia. Nowotwory płuca rozwijają się przez wiele lat i we wczesnych stadiach zaawansowania zazwyczaj nie powodują żadnych objawów. Raz rozpoczęty proces rozwoju nowotworu trwa, nawet jeśli osoba chora nie czuje żadnych dolegliwości i odstawiła papierosy. Dlatego zdarza się, że u expalaczy również diagnozowane są raki płuca.
  Mam nadzieję, że to wyjaśnienie będzie dla Pana przede wszystkim sygnałem, że warto jak najszybciej rzucić palenie. Każdy dzień bez papierosa jest dla Pana bezcenny i zwiększa szansę na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia.
  Życzę udanej próby rzucenia palenia i zachęcam do kontaktu z naszymi doradcami (801 108 108 lub 22 211 80 15)
  Serdecznie pozdrawiam,
  Irena Przepiórka

 66. Witam , Mam 50 lat a palę od 30. Każda próba rzucenia papierosa kończyła się średnio po 3 tygodniach, po których tyłam na potęgę nawet do 8 kg. Wiem , że bardzo pomocne są tabletki , ale zawsze kończy sie na tym , że pada mi żołądek, raz przez tabletki dwa przez mieszanie potraw – nawet zwykła marchewka powodowała rozregulowanie trawienia. Wczoraj znów zaczęłam palić, ponieważ czułam się bardzo żle fizycznie, co przełożyło sie na „pocieszenie ” papierosem. Po zapaleniu i po tabletkach przeciwbólowych poczułam sie lepiej . Wiem , że u mnie to wszystko jest związane z psychiką. Mam sporo powodów by przestac palić, zdaje sobie całkowicie sprawę z tego ile zyskam po rzuceniu ale niestety potrzebowałabym chyba kompleksowej pomocy . Układ trawienny, tarczyca, menopauza 🙂 też. Lubię jeśc , lubie zapalić . Wiem jedno , gdyby dało się na czas palenia nie jesć , nie następowałoby niekontrolowane rozregulowanie trawienia, nie bolałby żołądek , jelita, to psychicznie dałabym sobie radę. 🙂 Jakis pomysł ?

  Witam,
  Niestety nie jestem pewna czy dobrze rozumiem, Pani problem i sądzę, że udzielenie porady wymaga wyjaśnienia kilku spraw i głębszego przyjrzenia się Pani sytuacji. Dlatego bardzo proszę o kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15). Wystarczy zadzwonić, podać numer kontaktowy i poprosić o telefon.
  Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że uda się pokonać trudności!
  Irena Przepiórka

 67. Witam pale okolo 30 lat,postanowilem zerwac z nalogiem nie pale trzeci dzien a pytam o cos dziwnego nie mam szczegolnie ochoty na papierosa choc bym zapalil ciagnie do tego ale dziwnie sie czuje tak jak bym byl oszolomiony czy to normalne?

  Witam,
  Jednym z objawów odstawienia nikotyny może być spadek ciśnienia, zawroty głowy i zaburzenia koncentracji. Bardzo możliwe, że Pan połączenie tych dolegliwości daje u Pana uczucie oszołomienia. Po kilku dniach objawy te powinny ustąpić, ale jeśli będą utrzymywały się dłużej niż 2 tygodnie warto skonsultować się z lekarzem.
  Życzę szybkiej poprawy samopoczucia i dużo satysfakcji z rzucenia palenia
  Irena Przepiórka

 68. Witam!
  Od stycznia nie palę. Przez pierwszy miesiąc było ok,natomiast od lutego mam zawroty głowy, uczucie bujania ciała góra-dół oraz uciski w głowie jakby słoń stawał na głowie, do tego zaczęło mi dzwonić w uszach.Zastanawiam się czy to efekt odstawienia nikotyny, dodam że nie wspomagałam się żadnymi lekami na rzucenie papierosów.Zastanawiam się czy jeżeli to objaw odstawienia nikotyny to czy można zacząć brać jakieś środki farmakologiczne antynikotynowe, żeby załagodzić objawy

  Witam,
  Gratuluję rzucenia palenia i wytrwałości. Objawy odstawienia papierosów utrzymują się zwykle w dużym nasileniu do ok 3-4 tygodni i po ok. 3 miesiącach ustępują. Oczywiście jest to pewne uogólnienie i u każdej osoby rzucenie palenia przebiega nieco inaczej. Opisywane przez Panią dolegliwości utrzymują się jednak zbyt długo, by wiązać je bezpośrednio z odstawieniem papierosów. Dlatego sądzę, że wskazane będzie skonsultowanie problemu z lekarzem i wykluczenie innych przyczyn, zanim zdecyduje się Pani na samodzielne leczenie.
  Życzę szybkiej poprawy samopoczucia i dużo satysfakcji z rzucenia palenia
  Irena Przepiórka

 69. Witam mam 23 lata. Znajomi mówią na mnie Smuga właśnie przez dym papierosów. Palę już ponad trzy lata. Wiele o tym myślałem jednak za każdym razem ta ,,siła” była większa i ruszałem kolejny raz po papierosy by po tym znów karmić się tym obrzydzeniem do tytoniu i dymu.
  Rzucać próbowałem kilka razy, niestety wśród moich znajomych każdy pali i chwila kiedy udaje mi się odstawiać ten syf znowu wraca. Jeśli macie jakiś pomysł chętnie skorzystam. Pozdrawiam.

  Witam,
  Z Pana listu silnie można wyczuć autentyczny wstręt do papierosów, a równocześnie nadal Pan pali. Nie udzielę konkretnych porad jak rzucić palenie, bo zbyt mało wiem na temat Pana sytuacji. Na pewno jednak pomocne będzie dokładne przeanalizowanie powodów, dla których ciągle sięga Pan po coś, co równocześnie Pana brzydzi. Konkretnie proszę pomyśleć o sytuacjach, w których najczęściej Pan pali. Potem proszę zastanowić się: dlaczego właśnie wtedy? Jaką funkcję pełnią poszczególne papierosy (np.: wypełniacz czasu, przerwa w zajęciach, pomoc w koncentracji, element rozmowy towarzyskiej) i najważniejsze: co mogłoby go zastąpić? Pisze Pan również, że w otoczeniu jest wiele osób palących. Rozumiem, że to utrudnienie, ale po rzuceniu palenia proponuję uprzedzić znajomych, że Pan nie pali i wręcz zobowiązać ich do wspierania w tym. Może Pan też rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych, które ułatwiają skuteczne rzucenie palenia. Na naszej stronie znajdzie Pan porady dotyczące sposobu przygotowania się do rzucenia palenia i przejścia przez proces rzucania palenia (http://jakrzucicpalenie.pl/a-moze-rzucic/).
  Bardziej szczegółowych informacji mogą udzielić Pani nasi doradcy pod numerem 801 108 108.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 70. Czy jak rzucie będe chorowac

  Witam,
  Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób (chorób układu krążenia, układu oddechowego, nowotworów). Ryzyko to maleje wraz z czasem, jaki mija od odstawienia papierosów. Początkowy okres po odstawieniu papierosów może wiązać się wystąpieniem pewnych dolegliwości (np. wzmożony kaszel, drażliwość, problemy ze snem), ale nie są to objawy choroby tylko oczyszczania się organizmu i przywracania jego prawidłowego funkcjonowania bez dymu tytoniowego. Na naszej stronie ( http://jakrzucicpalenie.pl/objawy/ ) znajdzie Pani trochę informacji, o tym jakie dolegliwości mogą wystąpić i sposobach ich łagodzenia.
  Bardziej szczegółowych informacji mogą udzielić Pani nasi doradcy pod numerem 801 108 108.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 71. Niedługo minią 3 miesiące jak rzuciłem palenie,męczę się okrutnie ale daję radę.Paliłem 40 parę lat ok.1,5 paczki dziennie,to moje 4 podejście i mam wrażenie że najgorsze,nie mam motywacji,mam wrażenie że pozbywam się czegoś najpiękniejszego na świecie ta myśl mnie ciągle prześladuje,ale najgorsze jest to że ciągu tych 3 miesięcy nie zdarzyło mi się zaraz po przebudzeniu nie pomyśleć o papierosie.Rano jak tylko zacznie mi pracować umysł to pierwsza myśl to zapalić,potem mi przechodzi i w ciągu dnia radzę sobie,ale przeraża mnie ta myśl i boję się że pęknę,co robić???

  Witam, niestety często natrętna myśl o zapaleniu utrzymuje się dość długo. Badania wskazują, że po ok 3 miesiącach od rzucenia palenia ustępują zmiany w wydzielaniu neuroprzekaźników, odpowiedzialnych z a regulację nastroju. Tak więc niedługo powinien Pan poczuć się silniejszy i łatwiej będzie kontrolować potrzebę palenia. Równocześnie proszę pamiętać, że chęć palenia rano związana jest z odruchem, który mocno się zakorzenił przez 40 lat palenia. Może uda się Panu wypracować nawyki, które skutecznie zastąpią papierosa. Inne osoby zmagające się z podobnym problem radziły: zrobić kilka prostych ćwiczeń, jak najszybciej umyć zęby, włączyć muzykę, wziąć szybki prysznic, przy łóżku postawić szklankę z napojem, zrobić kilka ćwiczeń oddechowych. Mam nadzieję, że te porady będą dla Pana inspiracją i pomogą znaleźć własne rozwiązania.
  Serdecznie gratuluję wytrwałości i życzę sukcesu w dalszych działaniach.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 72. Jak rzucić palenie?

  Witam,
  Ogólne wskazówki znajdzie Pani na naszej stronie w zakładce Rzucam (http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/ ). Jeśli chciałaby Pani bardziej zindywidualizowanej porady, co wymaga informacji o Pani sytuacji, to zapraszam do kontaktu z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).
  Serdecznie pozdrawiam!
  Irena Przepiórka

 73. witam mam na imie michał i pale od 16 roku zycia obecnie mam 35 l,juz trzy razy prubowalem zucic palenie za pomocą tabletek a ost nawet e-papierosa.wytrzymalem maksymalnie pół roku ale zawsze wracalem do tego swinstwa predzej czy puzniej ,a naj bardziej jak sie bd zdenerwowalem albo cos mi nie wychodzilo.mam kochającą rodzine i chce to żucic raz na zawsze ,bardzo prosze o pomoc serdecznie pozdrawiam.Michał

  Panie Michale,
  Najważniejsze jest to, że jest Pan gotowy do działania i ma doświadczenie w rzucaniu palenia. To bardzo pomoże przy przygotowaniu się do kolejnej próby i zwiększy szansę na zakończenie jej powodzeniem. Podał Pan mało informacji o szczegółach związanych z uzależnieniem i dlatego proponuję bezpośrednią rozmowę z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15), którzy pomogą zaplanować cały proces rzucania palenia. Przed rozmową proszę na chwilę skoncentrować się na przypomnieniu sobie poprzednich prób rzucenia palenia (jak się czuł fizycznie i psychicznie, kiedy odczuwał chęć palenia, jak udawało się wytrwać w chwilach słabości).
  Ma Pan silną motywację i to będzie największym atutem podczas rzucania palenia. Warto wcześniej zapisać sobie wszystkie powody, dla których chce Pan przestać palić. Można zapiski nosić przy sobie (np. zrobić zdjęcie telefonem) i w gorszych chwilach przypominać sobie po co odstawia papierosy.
  Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 74. Jakie witaminy używać po rzucaniu palenia?żeby oczyścić organizm bez skutków ubocznych

  Witam,
  Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć wszystkich potrzebnych składników odżywczych i nie ma ścisłych zaleceń suplementacji po rzuceniu palenia. Wiadomo natomiast, że u osób palących obserwowane są niedobory witamin C, E, A , B (zwłaszcza B1) oraz selenu, cynku i kwasu foliowego. Oczyszczanie organizmu na pewno przyśpieszy picie dużych ilości płynów, a zwłaszcza wody i soków warzywnych np. pomidorowego.
  Gratuluję rzucenia palenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 75. Czy mogę rzucić palenie po 20 latach z dnia na dzień i jakimi witaminami się wesprzeć żeby nie było skutków ubocznych typu rąk pozdrawiam

  Witam,
  Rzucenie palenia nie ma skutków ubocznych a jedynie korzyści 🙂 a wybór metody zależy od Pana preferencji. Proponuję wcześniejsze przygotowanie się do próby zgodnie z zaleceniami na naszej stronie lub omówić to z naszymi doradcami (801 108 108; 22 211 80 15). Pomoże to Pan podjąć decyzję o gwałtownym lub stopniowym odstawianiu papierosów. Oczywiście w pierwszym okresie po rzuceniu palenia mogą pojawić się pewne dolegliwości, wynikające z odstawienia nikotyny i oczyszczania się organizmu ale stopniowo będą one ustępować. Dlatego proszę się nie obawiać i przystąpić do działania! Nie jest konieczna suplementacja, natomiast zalecane jest utrzymanie dobrze zbilansowanej diety oraz picie dużej ilości płynów (wody, soków warzywnych, herbatek owocowych).
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 76. Witam.Mam wielki problem ponieważ chce rzucić palenie ale nie potrafię pałac źle się czuję boli mnie czasami w piersi czasem głowa boli jest mi nie raz nie dobrze ale zaś gdy nie zapale jestem taka zdenerwowana że chce mi się płakać i muszę.Często zresztą sięgam po papierosa odruchowo nie myślę o tym a już trzymam papierosa. Nie chce palić próbuje rzucić ale nie wychodzi już próbowałam plastrów dretwiala mi ręką i prawie zygalam małe nikwitin pod język prawie się udusilam nie mogłam oddychać a i tak sieglam po papierosa…co mam zrobić ? ; (

  Witam,
  Z listu wynika, że rzucenie palenia jest dla Pani naprawdę ważne. Kiedy próbuje Pani nie palić pojawiają się, uciążliwe zdenerwowanie i napięcie. Niewątpliwie jest to wskazanie do zastosowania wsparcia farmakologicznego. Obecnie na ryku dostępnych jest wiele innych środków, poza tymi, które już Pani stosowała. Proponuję, żeby uważnie przeczytała Pani na naszej stronie dział Metody (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/), w którym dokładnie opisujemy różne produkty pomocne przy rzucaniu palenia. Może też Pani porozmawiać z naszymi doradcami (801 108 108), którzy pomogą wybrać najlepszy dla Pani środek. Proszę też pamiętać, że samo zastosowanie leku nie zdziała cudu. Pomimo brania leków może Pani odczuwać chęć palenia związaną z nawykami. Dlatego ważne jest wcześniejsze przeanalizowanie, w jakich sytuacjach odruchowo sięga Pani po papierosa i zaplanować sposoby zastąpienia papierosa w ręku.
  Mocno ściskam kciuki za powodzenie i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 77. Witam serdecznie mam na imie Michał mam 36l i pale od 20 lat o kolo paczki dziennie kilka razy juz podejmowalem prube zucenia palenia ale nie stety wracalem po krótkim czasie nie ukrywam jestem troche nerwowy i tu właśnie pekałem.ost kupilem e-papierosa fakt nie palilem 6 miesiecy i znowu pale.wczoraj bylem u lekarza mam problemy z ciśnieniem i pulsem postanowilem po rozmowie z lekarzem ze spróbuję jeszcze raz kupilem desmoxan i dzis zaczynam kuracje ale nie wiem czy sobie poradzę.jesli sie uda to napisze do was.pozdrawiam serdecznie.

  Panie Michale,
  Trzymam kciuki za powodzenie! Desmoxan powinien znacznie złagodzić objawy odstawienia i ułatwić kontrolowanie potrzeby palenia. Gdyby miał Pan jakieś pytania, potrzebował wsparcia lub po prostu chciał porozmawiać, to zapraszam do kontaktu z nami (801 108 108 lub 22 211 80 15).
  Pozdrawiam i gratuluję

 78. Witam.
  Mam 27 lat palę od września 2016 roku czyli bardzo krótko. Ostatnio zdecydowałam się rzucić to świństwo ale jest problem. Ja tylko palę mentolowe albo te klikane miętowe zwykłych fajek nienawidzę. Już tydzień nie kupuje papierosów i jestem dumna z siebie za każdym razem kiedy wejdę do sklepu i mam chęć kupić paczkę ale powiem sobie nie. Nie palilam dużo dziennie może z 4 lub 5 papierosów. Najgorsze jest to że w pracy u mnie palą takie zwykle bez smaku i że ja mam chęć zazwyczaj poproszę o fajke lub dwie mimo że one są ohydne i ki nie smakuja. Nie wiem co zrobić kupować jakieś tabletki czy na moim etapie to już zbedne? Jak mam rzucić? Proszę o pomoc

  Witam,
  Skoro podjęła Pani decyzję, że nie chce palić papierosów warto się jej trzymać. Z listu wynika, że wyzwalaczem chęci palenia jest towarzystwo osób palących w pracy. Proszę zastanowić się co tak naprawdę skłania Panią do palenia w tej konkretnej sytuacji. Czy chodzi o samego papierosa (pisze Pani, że są ohydne i nie smakują ) czy raczej o całą otoczkę związaną z towarzyskim paleniem. Jeśli to faktycznie papierosa Pani brakuje, a nie chce palić, można zastanowić się nad sięgnięciem np. po gumę z nikotyną. Jeśli bardziej chodzi o rytuał można znaleźć zastępstwo zamiast papierosa (np. butelka z wodą) lub przez jakiś czas unikać wspólnych przerw w pracy. Dobrym rozwiązaniem może też być zastosowanie leków z Cytyzyną (Tabex lub Desmoxan), które blokują fizyczną potrzebę sięgania po papierosa i powodują brak przyjemnych odczuć związanych z paleniem. Dzięki temu łatwiej jest zapanować nad chęcią palenia związaną z odruchami. Ważne jest żeby Pani dobrze zidentyfikowała co jest prawdziwym powodem odczuwania chęć palenia i w zależności od tego zaplanowała swoje działania. Proponuję też rozmowę z naszymi doradcami, z którymi może Pani szczegółowo omówić swój problem i wspólnie ustalić swoje dalsze kroki.
  Życzę wytrwałości i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 79. Witam mam pytanie wróciłam do nałogu po 9-ciu latach, plastry już nie pomagają jak dawniej, po naklejeniu nadał chce mi sie palić tak jakby go nie było..co zrobić/

  Witam,
  Powodów tej sytuacji może być kilka. Przede wszystkim proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odczuwana chęć palenia wynika z braku nikotyny czy z nawyku sięgania po papierosa. Proszę określić:
  • czy jest to stałe, narastające uczucie wewnętrznego napięcia, rozdrażnienia i koncentracja na potrzebie palenia, co może być objawem głodu nikotynowego,
  • czy czuje się Pani dość dobrze i nagle pojawia się chęć zapalenia, co prawdopodobnie związane jest z nawykiem palenia w określonej sytuacji.
  Jeśli uzna Pani, że potrzeba palenia związana jest z nawykiem, najważniejszym działaniem musi być określenie jakie osoby, sytuacje, miejsca czy czynności wiążą się z odruchem palenia. Może Pani wówczas unikać części tych wyzwalaczy, a na inne zaplanować różne, odpowiednie do sytuacji zastępstwa (np. butelka z wodą, picie kawy w pomieszczeniu, w którym nigdy Pani nie paliła).
  Jeśli jednak winnym utrzymywania się chęci palenia jest głód nikotynowy może Pani rozważyć kilka różnych form wsparcia farmakologicznego, które pozwolą zmniejszyć te dolegliwości. Może Pani kontynuować terapię plastrami z nikotyną i w chwilach odczuwania potrzeby palenia dodatkowo zastosować tabletki lub gumy z nikotyną. Rozwiązaniem jest też zastosowanie innych produktów. Dostępne są zarówno środki bez recepty, jak i leki z przepisu lekarza. Polecam przeczytanie informacji zawartych na naszej stronie (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/) lub kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Proszę jednak nie zapominać, że stosowanie leków nie likwiduje całkowicie chęci palenia. Nadal może się ona pojawiać w sytuacjach, w których paliła Pani nawykowo. Dlatego przygotowanie się psychiczne jest bardzo ważne nawet podczas stosowania wsparcia farmakologicznego.
  Życzę wytrwałości i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 80. Witam.
  Mam 48 lat palę 25 lat z przerwami na ciążę i karmienie.
  Palę około 8-10 papierosów dziennie.
  Palenie kojarzy mi się z przerwą parominutową w pracy i wieczornym relaksie po zakończonym dniu.
  Chcę rzucić, ale brakuje mi silnej woli i determinacji. Kupiłam desmoxan i na niego zerkam. Boję się przytyć. Bardzo bym chciała, by ktoś mi pomógł krok po kroku się z tym paskudnym nałogiem uporać. czy mogę liczyć na pomoc poradni? Czy to tyko jednorazowa pogadanka? Jak to wygląda i na ile pomaga?

  Witam,
  W mojej ocenie Pani list świadczy o wysokim poziomie samoświadomości i właśnie determinacji w dążeniu do rzucenia palenia. Z naszej strony może Pani liczyć na wsparcie i pomoc w czasie całego procesu rzucania palenia (przygotowanie-rzucanie-zapobieganie nawrotowi). Może Pani do nas zadzwonić (801 108 108) i poprosić o objęcie taką formą pomocy oraz podać swój numer telefonu lub przesłać go tutaj. Sesje wspierające mogą być kontynuowane tak długo, jak to będzie Pani potrzebne.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 81. Witam.
  Próbuję rzucić palenie od dłuższego czasu, niestety nie udaje mi się stres tutaj bardzo przeszkadza.
  Jak nie zapalę nawet po 2 dniach strasznie mną targają nery, denerwuję się, jestem troszkę można tak nazwać agresywna. Boję się że jeśli znowu zacznę rzucać wzmoże się u mnie agresja i nerwy proszę o poradę na ten temat. Czy pomogą tutaj w ogóle jakieś leki ?

  Witam,
  Opisuje Pani typowe objawy odstawienia papierosów. Te nieprzyjemne odczucia w znacznym stopniu łagodzą środki farmakologiczne wspomagające rzucenie palenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą Pani w skutecznym rzuceniu palenia. Na naszej stronie, w zakładce METODY (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/) znajdzie Pani ich opis. Proszę dokładnie przeczytać tę część strony i jeśli pojawią się jakieś pytania, proszę skonsultować się z lekarzem lub zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Nasi doradcy pomogą w wyborze odpowiedniej dla Pni metody rzucenia palenia.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 82. Witam,
  Od kilku lat popalałem papierosy , zaczeło się od wyjść ze znajomymi aż przerodziło się w palenie na codzień.
  Przseczytałem książkę Allana Carra – łatwy sposób rzucenia palenia i pomogła mi na tyle, że nie paliłem pół roku.
  Jednak jedyne z czym nie potrafiła sobie książka poradzić na dłuższą metę to palenie do alkoholu. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, bo jednak papieros zwiększa stan upojenia alkoholowego i jest w pewien sposób przyjemne dlatego tak ciężko z tego zrezygnować.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Witam,
  Przede wszystkim gratuluję, że zaprzestał Pan codziennego palenia papierosów. Alkohol sprzyja osłabieniu mechanizmów samokontroli i co za tym idzie trudniej jest świadomie powstrzymywać się od palenia. O ile decyduje się Pan na niepalenie, kiedy spożywa alkohol to pomocne mogą być różne pomysły na zastąpienie papierosa. Można uprzedzić znajomych, żeby Pana nie częstowali (i oczywiście samemu nie zabierać ze sobą papierosów), przygotować drobne przekąski do częstego podjadania (np. paluszki, orzeszki – raczej wyjątkowo). Popularnym sposobem jest nieustanne trzymanie w ręku lizaka , a funkcję zastępstwa popielniczki może pełnić spodeczek. Lizakiem można wykonywać taka samą gestykulację oraz co ważne absorbuje i ręce i usta. Zapewne lizak nie zwiększy stanu upojenia, ale będzie o wiele przyjemniejszy niż dym tytoniowy. Dodatkowo, następnego dnia mniejsze będą dolegliwości.
  Życzę wiele radości z rzucenia palenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 83. palę 45 lat, czy nie zapóżno na rzucenie. Próbowałam ale nie udało się

  Witam,

  Absolutnie nie jest za późno na rzucenie palenia. Proszę się nie zastanawiać i nie zrażać tym, że poprzednie próby się nie powiodły. Najważniejsze jest to, że nadal chce pani rzucić. Odpowiednie przygotowanie i silna motywacja potrafią zdziałać bardzo dużo. Zapraszam do przeczytania porad na naszej stronie i jeśli by Pani chciała omówić swój plan rzucania palenia, do rozmowy z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).

  Życzę powodzenia i serdecznie zapraszam

  Irena Przepiórka

 84. nie pale juz 12 dzien. i mysle juz chyba non stop aby tylko zapalic. staram sie duzo pic wody, robie sobie koktajle, smoothie, wszystko. ale nerwy i to ze jestem calkiem sama powoduje ze pragen sobie ulyzc papierosem. nie moge spac normalnie, nie moge usnac. czy istnieje czas po ktorym przestanie sie meic ochote na papierosa? czy jest sens sie tak katowac? staram sie bardzo ale nei wiem

  Witam,

  Niestety część osób rzucających palenie doświadcza dość silnych objawów odstawienia. Pocieszeniem może być to, że w końcu równowaga biologiczna organizmu zostanie przywrócona i z każdym dniem będzie się Pani czuła coraz lepiej (ustępować będą problemy ze snem, uczucie napięcia i nerwowość). Każdy, kto rzuca palenie inaczej odczuwa brak nikotyny i trudno jest określić precyzyjnie czas, po jakim one ustępują. Przeważnie mówi się o 3-4 tygodniach, tak więc mam nadzieję, że czuje się już Pani lepiej. Proszę jednak pamiętać, że chęć palenia może pojawiać się nie tylko jako objaw odstawienia nikotyny, Często ochota na papierosa wynika z nawyku tzn. sytuacja (np. nuda), emocje (np. stres) lub miejsce (np. kuchnia), podświadomie kojarzone z paleniem wywojują uczucie chęci palenia. Ważne jest wówczas żeby nie koncentrować się na tej myśli i starać się odwrócić od niej swoją uwagę. Pomaga wcześniejsze zaplanowanie kilku absorbujących zajęć. Mogą to być czynności (np. pranie ręczne, sprzątanie czy nawet kilka przysiadów) lub coś bardziej zajmującego uwagę (np. usuwanie starych sms-ów, czy telefon do przyjaciółki).
  Najważniejsze jest to, żeby się Pani nie poddawała! 12 dni bez papierosa to już naprawdę ogromny sukces! To oznacza, że przez 12 dni udawało się pani kilka lub nawet kilkadziesiąt razy na dzień wygrać!

  Mocno trzymam kciuki za powodzenie i jeśli chciałaby Pani porozmawiać o rzucaniu palenia, to serdecznie zapraszam do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)

  Irena Przepiórka

 85. Witam!
  Mam 27 lat i zaraz minie 10 jak pale, niedawno dowiedziałam się ze jestem w ciąży a mimo to nadal nie mogę rzucić. Myślałam ze sama świadomość o ciąży ukróci ten problem ale nie. Wiem jakie są negatywne skutki palenia i dla mnie i dla dziecka i udało mi się ograniczyć palenie do minimum ale jednak nadal polałam te 3-4 papierosy w czasie dnia. Nie mogę już nawet na siebie przez to patrzeć ale jak nagle zachce mi się palić to robię się nerwowa, czas wydłuża mi się tak ze wydaje mi się ze dzień bez papierosa nie jest możliwy, jak pozbyć się nałogu? Jak przełożyć racjonalne myśli na działanie?

  Witam,
  Rozumiem, że jest Pani w bardzo trudnej sytuacji, bo rzucenie palenia stało się nagle sprawą priorytetową. Zrobiła już Pani bardzo wiele i tak naprawdę trzeba jeszcze zakończyć proces rzucania palenia.
  Działanie proponuję zacząć od lepszego zrozumienia, z czego, u Pani wynika tak silna potrzeba palenia. Proszę zastanowić się w jakich sytuacjach chęć palenia jest najsilniejsza i czy jest ona związana z jakimś nawykiem? Z listu wynika, że doświadcza Pani również typowych objawów odstawienia (nerwowość). Bardzo prawdopodobne, że te dwa problemy: nawyki i uzależnienie fizyczne nakładają się na siebie. Potrzebne jest więc dwutorowe działanie. Po pierwsze proszę zaplanować, co może Pani zrobić zamiast palenia papierosa w tych sytuacjach, w których zwykle Pani paliła. Najlepsze są różne zajęcia, które absorbują ręce i myśli np. usuwanie starych esemesów, rozwiązanie krzyżówki, wyjście do galerii handlowej. Ważne jest by nie koncentrować się na uczuciu chęci palenia, a szybko zaabsorbować czymś innym. Znalezienie odpowiedniego zastępstwa pozwoli łatwiej wytrwać w abstynencji. Równolegle warto zadbać o złagodzenie objawów odstawiennych. Ponieważ jest Pani w ciąży nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Po konsultacji z lekarzem może Pani jedynie rozważyć zastosowanie środków z nikotyną. Ponieważ pisze Pani o zwiększeniu nerwowości, może zastosować zalecane i stosowane przez kobiety ciężarne preparaty z melisy, w postaci ziół do zaparzania (herbatki do zaparzania) lub ziołowych tabletek uspokajających. Można także stosować preparaty z kozłka lekarskiego (waleriany). Pomocne może być również zastosowanie różnych technik relaksacyjnych, zadbanie o odpoczynek i równocześnie zwiększenie aktywności fizycznej (np. długie spacery).
  Proszę starać się unikać myślenia, że się nie uda rzucić palenia! To jest w zasięgu Pani możliwości! Nieprzyjemne odczucia, które teraz są dla Pani problemem, utrzymują się przez kilka pierwszych dni, a potem systematycznie słabną. Z każdym dniem, a nawet godziną będzie Pani silniejsza i lepiej będzie sobie radzić z potrzebą palenia. W trudnych momentach proszę pamiętać, że od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 można zadzwonić do naszych doradców (801 108 108). Zawsze znajdzie Pani u nas zrozumienie, wsparcie i poradę!
  Głowa do góry i trzymam mocno kciuki!
  Powodzenia!
  Irena Przepiórka

 86. Dzień dobry,
  Paliłam od 14 roku życia, a mam 32 lata, w moim „stażu palacza” były krótsze i dłuższe przerwy. Rok temu zdecydowałam, że nie będę palić i udało się za pierwszym razem. Wbrew moim obawom cały proces przestawania był dla mnie łagodny, jakoś za bardzo mnie nie ciągnęło do palenia i wytrzymałam. Niestety w maju jadąc na wakacje nad morze znów sięgnęłam po papierosa – z myślą, że po wakacjach przestanę (z resztą w ciągu tego roku też paliłam na urlopie i po powrocie do domu po papierosa już nie sięgnęłam). Jednak nie udało mi się to. Dziś już jest półtora miesiąca od powrotu z urlopu i ciąglę nie daję rady. Nawet jak uda mi się dwa dni nie palic (bo nie wychodzę z domu – pracuję w domu), to kiedy idę na zakupy to zupełnie bezmyślnie kupię papierosy i od razu w domu, niczym narkoman biegnę zapalić. W moim przypadku chodzi raczej o uzależnienie psychiczne, bo nie bywam głodna albo nerwowa bez papierosów… nawet nie chodzi o jakieś „wywoływacze” po prostu, jeżeli chwilę nic nie robię, to mam ochotę zapalić… poza tym jak mam trudniejsze tłumaczenie do wykonania, to też „muszę” do tego palić… proszę o pomoc, jak przestać … przecież nie mogę w ogóle nie wychodzić z domu albo przestać pracować… 🙁 już sama siebie nie cierpię za to… Zupełnie jak by mi ktoś zabrał moją silną wolę… Dlaczego przedtem się udało a teraz jakoś się nie da… Przecież wtedy paliłam więcej, dłużej… nie rozumię..

  Witam,

  Każda próba rzucenia palenia przebiega inaczej. Trudno mi dokładnie ocenić, co powoduje, że obecnie jest to trudniejsze. Być może „winna” jest łatwość z jaką przyszło poprzednie odstawienie palenia, bo podświadomie jest Pani przekonana, że w każdej chwili może przestać? Być może też poprzednio proces decyzyjny był nieco dłuższy i zmobilizowała Pani więcej sił i argumentów za niepaleniem. Proponuję dokładnie przeanalizować swoje przekonania związane z paleniem ( np. „muszę palić przy tłumaczeniu” – czy przez rok niepalenia nie trafiły się trudne tłumaczenia? Jak wtedy Pani sobie radziła? Czy jest to w zasięgu Pani możliwości?) i motywy, dla których chce przestać palić. Może też Pani zastanowić się nad zastosowaniem leków wspomagających rzucanie palenia. Dostępne bez recepty środki z Cytyzyną (Tabex i Desmoxan) mają działanie zmniejszające przyjemne odczucia związane z paleniem. Ponad to stosowanie leków może być dobrym sposobem utrzymania swojej koncentracji na fakcie rzucania palenia i powstrzyma przed kupieniem papierosów.
  Zachęcam do bardziej szczegółowego omówienia Pani sytuacji z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).

  Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 87. Bardz się staram ale nie wychodzi od nad pale mentalowe mam swoje zasady ograniczam się ale jakoś potem zatracam i to jest smutne

  Witam,
  Z perspektywy terapeuty najważniejsze jest to, że podejmuje Pani różne działania, po to żeby rzucić palenie. Ograniczając palenie z pewnością zwraca Pani większą uwagę na swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz uczy się kontrolować potrzebę palenia, co można wykorzystać przy kolejnej próbie. Proponuję, żeby zmienić trochę schemat działania wykorzystując to, co dotychczas okazało się skuteczne. Skoro trudno Pani wytrwać w ograniczeniu, może lepszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie sobie konkretnej daty rzucenia palenia, zaplanowanie kolejnych działań i konsekwentne trzymanie się planu.
  Proponuję zacząć od zastanowienia się, w jakich sytuacjach sięga Pani nawykowo po papierosa, a kiedy potrzeba palenia wynika z fizycznego uzależnienia. Kolejnym krokiem może być przypomnienie sobie, jakie zachowania pozwalały Pani skutecznie ograniczać papierosy. Warto też rozważyć możliwość zastosowania farmakoterapii (opis środków dostępny jest na naszej stronie w zakładce METODY) i wyznaczenie dnia „0” na rzucenie palenia. Podczas pierwszych dni po rzuceniu palenia dobrze jest unikać sytuacji wywołujących chęć palenia i przygotować się psychicznie do nieco słabszej formy. Warto zaplanować różne pomysły na to, jak sobie radzić z chęcią palenia i aktywności, które wcześniej wykorzystywała Pani jako sposób ograniczania.
  Mocno trzymam kciuki za powodzenie i jeśli chciałaby Pani porozmawiać o rzucaniu palenia, to serdecznie zapraszam do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)

  Irena Przepiórka

 88. Witam pale od paru lat, ale bardzo chce rzucic. Niestety moj narzeczony pali w domu i przez to jest mi ciezej. Podjelam decyzje ze od jutra rzucam palenie ale prosze o informacje jak sobie poradzic w trakcie kryzysu.

  Witam,

  Kryzysy i trudne momenty po rzuceniu palenia mogą pojawiać się z dwóch powodów.
  Po pierwsze – u osób uzależnionych fizycznie (nic niestety nie wiem, o tym czy Pani jest uzależniona) mogą być sygnałem braku nikotyny w organizmie. Mogą to być m.in.: napięcie, nerwowość, obniżenie nastroju, problemy ze snem. Pomocne jest wówczas zastosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucanie palenia. Ich opis znajdzie Pani na naszej stronie w zakładce Metody (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/)
  Po drugie – przez lata palenia wykształca się wiele nawyków i rytuałów związanych z paleniem. Po odstawieniu papierosów w sytuacjach, w których nawykowo sięgało się po papierosa odczuwana jest chęć zapalenia. Pomocne jest dokładne zidentyfikowanie, w jakich sytuacjach wcześniej paliła Pani i zaplanowanie różnych sposobów zastąpienia papierosa. W pierwszych dniach warto też unikać tych sytuacji. Dlatego może warto poprosić narzeczonego żeby unikał palenia przy Pani. Innym rozwiązaniem jest, żeby przez pierwsze dni jak najwięcej przebywać poza domem.
  Polecam też porady na naszej stronie lub rozmowę z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).

  Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 89. Mam 50 lat palę 30 lat , podjęłam decyzję o zaprzestaniu tego okropnego nałogu.Dziś jest 6 dzień mojego nie palenia i…. mam kryzys. Do decyzji i dnia rzucania palenia przygotowałam się razem z Wami , tę stronę ,,przerobiłam,, powiedziałabym ,,tysiąckrotnie,,jesteście wsparciem dla mnie znam wszystkie za i przeciw ,wiem że będę miała kryzysy ja to wszystko wiem ,ale nie sądziłam że ten dzień tak szybko będzie.Nie kupię papierosów bo jestem tak zdesperowana aby nie palić że nie ma mowy.Napiszę coś o sobie ; rok temu przeszłam załamanie nerwowe i wyszłam z tego bez leków ,ale przy ogromnej pracy Pani psycholog i rodzinie,dziś jestem osobą silniejszą i spokojniejszą,zmieniły mi się priorytety ale…….. i tu następuje paradoks w ten ciężki czas były dla mnie papierosy wszystkim co mnie uspakajało. Dziś wiem że to było tylko złudzenie ale wtedy tak nie myślałam. Ten okres czasu jest już za mną. Jakiś czas temu podjęłam decyzję o rzuceniu palenia ,,czas na porządki w swoim życiu,, czytałam bardzo dużo na ten temat ale to wasza strona przygotowała mnie do dnia ,,0,, prowadzi mnie przez ten również ciężki czas,czy dam radę nie wiem jestem tylko człowiekiem. Od 6 dni mam włączony komputer na Waszej stronie , nie siedzę przy nim ale jak coś się dzieje czytam pytania i odpowiedzi ludzi którzy są w tej samej sytuacji co ja i pomaga. Napiszę że ciśnienie wróciło do normy,ataki migreny mam nadzieję że będą mniejsze,ale niepokoją mnie ataki duszności jest to w czasie kiedy paliłam papierosa tj.rano po kawie,po obiedzie,i przed spaniem to są najgorsze momenty i wieczorem zaczynam być bardzo nerwowa,książka nie pomaga,muzyka relaksacyjna również nie,a leków uspakajających nie mogę brać nawet tych ziołowych bo bardzo boli mnie głowa i wymiotuję.Jedyny lek jaki mam to barbituran i mogę go tylko wziąć przy bardzo wysokim ciśnieniu,(mam nadzieję że termin gwarancji mu minie i go wyrzucę) jak już pisałam ciśnienie jest już ok. Bolą mnie również stawy, nie pisałam że w rzucaniu palenia pomaga mi plaster (tabletki,gumy są wykluczone).Plaster jest o mocy 14 mg ,tak ten słabszy bo paliłam do 10 papierosów dziennie ale i bywało że więcej.Paliłam przez tyle lat że bez terapii wspomagającej nie dałabym rady.Bardzo dziękuję że jesteście i bardzo proszę o odpowiedz jeśli to możliwe.
 90. Jestem alkoholiczką nie pijącą od ponad roku czy mogę brać Cyban, aby rzucić paleni ?

  Witam,
  Przede wszystkim gratuluję decyzji o rzuceniu palenia! Opis różnych środków farmakologicznych wspomagających rzucanie palenia znajdzie Pani na naszej stronie w zakładce Metody (http://jakrzucicpalenie.pl/metody/). Zyban, o który Pani pyta jest bardzo dobrym lekiem, który sprzedawany jest wyłącznie na recepty. Konieczna jest więc konsultacja z lekarzem, ale choroba alkoholowa nie jest przeciwwskazaniem jego stosowania, o ile nie występowały u Pani napady padaczkowe.
  Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 91. Gdzie można znależć tricki na przetrwanie?
  Bardzo boję się zespołu odstawiena nikotyny i potrzebuje w tym względzie pomocy.

  Witam,
  Rzucenie papierosów może wiązać się z wystąpieniem różnych trudności związanych zarówno z uzależnieniem od samej nikotyny, jak i nawykami związanymi z paleniem. Dlatego zachęcam do przeczytania porad na naszej stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/ . Znajdzie tam Pani wskazówki jak krok po kroku przygotować się i przejść przez cały proces rzucania palenia. Polecam też rozmowę z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Pomogą Pani w przygotowaniu planu rzucania palenia i mogą wspierać w trudnych chwilach.

  Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 92. Witam nie pale juz 2 tygodnie czuje sie co raz lepiej , z kazdym dniem jestem silniejszy , mam takie pytanie poniewaz teraz bardzo duzo krostek mi sie pojawilo na twarzy i czy to moze byc spowodowane tym ze nie pale , bo dluzszy czas nie mialem takich problemow skornych i zastanawia mnie czy to chwilowe

  Witam,
  Przede wszystkim gratuluję rzucenia palenia! Nie sądzę, żeby problemy skórne związane były z odstawieniem papierosów, ale reakcje organizmu bywają bardzo różne. Oczyszczanie się organizmu demonstrować się może na wiele sposobów i zdarzają się przypadki przejściowych problemów z cerą po rzuceniu palenia. Na pewno jednak odstawienie papierosów w dłuższej perspektywie przyniesie zdecydowaną poprawę kondycji skóry. Jeśli zmiany te będą utrzymywały się przez dłuższy czas, to bardzo proszę o skonsultowanie się z dermatologiem.
  Mam nadzieję, że rzucenie palenia przyniesie Panu wiele korzyści!
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 93. Dzień Dobry 🙂
  Zwracam się do was nie koniecznie z pytaniem , lecz z oznajmieniem iż jestem w trakcie rzucenia palenia jest to 4 dzień ! daję radę bez innych środków farmakologicznych !

  Wspaniale! Cztery dni to już naprawdę dużo i z kazdą godziną rośnie szansa, że uda się wytrwać! Bardzo prosimy o dalsze raporty 😉
  Szczerze gratuluję i trzymam kciuki za powodzenie!
  Irena Przepiórka

 94. Pale papierosy nie umiem ich rzucić, brałam juz tabletki ale przyrastala moja nadmiernosc wagi, nie mam odwagi i determinacji żeby rzucić palenie, co mam robic?

  Witam,
  pisze Pani o poważnym problemie, ale podaje zbyt mało informacji o swojej sytuacji. Faktycznie, wiele osób po rzuceniu palenia tyje. Jednak odpowiednie przygotowanie się do rzucenia i ewentualnie właściwie dobrane wsparcie farmakologiczne może zahamować, ale bardzo wyraźnie zmniejszyć ten problem. Dlatego proszę zadzwonić do naszych doradców (801 108 108), którzy najpierw w rozmowie z Panią pomogą ustalić źródło problemu, a potem pomogą w wyborze najlepszej dla Pani metody rzucania palenia.
  Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie!
  Irena Przepiórka

 95. Jak rzucać palenie

  Witam,

  Nie ma jednej metody dobrej dla wszystkich osób palących. Proszę o kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) lub bardziej szczegółowy opis Pana sytuacji, tak żeby nasze porady były odpowiednie dla Pana. Ogólne wskazówki znajdzie Pan na naszej stronie (najlepiej jest zacząć od zakładki „A może rzucić?”)
  Jedno jest ważne! Już zaczął się proces rzucania palenia skoro napisał Pan do nas.
  Życzę dużo wytrwałości i rzucenia palenia!
  Irena Przepiórka

 96. Pale około 25 lat chciałam rzucić palenie dziennie około 15 papierosów gdy odstawienie papierosy to monci się w głowie i źle widzę na oczy co mam zrobić

  Witam,
  Opisywane przez objawy mogą być objawem odstawienia papierosów. Warto rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Wybór leku musi być jednak dostosowany do Pani indywidualnej sytuacji, dlatego proponuję żeby skontaktowała się Pani z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesu!
  Irena Przepiórka

 97. jak żucić palenie

  Witam,
  proszę o bardziej szczegółowy opis sytuacji lub kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108), tak żebyśmy pomogli wybrać najlepszą dla Pani/Pana metodę.
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 98. Witam palę od 30 lat jestem po udarze mózgu i palę dalej jak skutecznie rzucić palenie papierosów proszę o jakąś skuteczną metodę z góry dziękuję

  Witam,
  Skuteczność zastosowanej metody w dużym stopniu zależy od tego, czy została dobrze dopasowana do potrzeb osoby rzucającej palenie. Dlatego bardzo proszę o skontaktowanie się z naszymi doradcami (801 108 108 lub 22 211 80 15), którzy pomogą Panu wybrać najodpowiedniejsza dla Pana metodę rzucenia palenia. Za najważniejsze uważam jednak to, że chce Pan przestać palić i podejmuje działania, które mają doprowadzić do celu- życia bez papierosów! Mocno ściskam kciuki i życzę powodzenia!
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 99. jak skutecznie rzucic palenie bez tabletek

  Witam,
  Nie ma jednej metody dobrej dla wszystkich osób palących. Proszę o kontakt z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) lub bardziej szczegółowy opis Pana sytuacji, tak żeby nasze porady były odpowiednie dla Pani. Ogólne wskazówki znajdują się na naszej stronie (najlepiej jest zacząć od zakładki „A może rzucić?”)

  Życzę dużo wytrwałości i rzucenia palenia!
  Irena Przepiórka

 100. Pobieram acenocumarol
 101. Pobieram acenocumarol. Podobno żle reagują na niego niektóre leki

  Witam,
  stosowanie leków musi Pan bezwzględnie skonsultować z lekarzem, który będzie miał dokładny wgląd w Pana historię choroby. Dotyczy to również stosowania środków farmakologicznych dostępnych bez recepty.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Irena Przepiórka

 102. jak zucic palenie szybko ?

  Witam,
  nie znam Pani sytuacji, ale zawsze dobrze jest najpierw zaplanować sposoby zastąpienia nawyków związanych z paleniem i ewentualnie zastosowanie leków. Polecam zakładkę na naszej stronie (Rzucam), gdzie znajdzie Pani dokładniejsze porady i będzie je Pani mogła adaptować do swoich potrzeb. Proszę też skorzystać z możliwości bezpośredniej rozmowy z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (można zadzwonić, podać swój numer i poprosić o oddzwonienie).
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 103. Witam.zaczęłam palić od 17 roku życia ta mam 57 lat paliłam paczkę dziennie pisze że paliłam bo od 5 września nie palę mam pytanie czy mój organizm uwolnił się od nałogu tytoniowego

  Witam,
  Gratuluję odstawienia papierosów i mam nadzieję, że uda się Pani wytrwać bez palenia. Pyta Pani o możliwość całkowitego uwolnienia się od uzależnienia od tytoniu. Patrząc na problem od strony biologicznej, proces przywracania normalnego (nie pobudzanego nikotyną) funkcjonowania Pani organizmu, zaczyna się już w kilka godzin po zgaszeniu ostatniego papierosa. Dlatego właśnie w ciągu pierwszych dni abstynencji większość osób doświadcza nieprzyjemnych odczuć (np. rozdrażnienie, obniżenie nastroju). Pozbawiony nikotyny organizm uczy się od nowa funkcjonowania bez chemicznej „podpórki” czyli nikotyny. Zwykle najsilniej odczuwane są te zmiany przez pierwszy tydzień, ale dopiero po ok. 3 miesiącach przywrócona zostaje prawidłowa biochemia mózgu i fizyczne objawy odstawienia ustępują. Ważne jest jednak żeby pamiętać, że chęć palenia może wynikać nie tylko z potrzeby fizycznej, ale również silnego nawyku palenia w określonych sytuacjach. Ta psychologiczna chęć sięgnięcia po papierosa może utrzymywać się znacznie dłużej i pojawiać nagle, nawet po kilku latach abstynencji. Niestety zapalenie nawet jednego papierosa może szybko aktywować obszary mózgu odpowiedzialne za uzależnienie i powodować nawrót do palenia.
  Mam nadzieję, że Pani z każdym dniem odczuwa poprawę samopoczucia i już niedługo poczuje się całkowicie wolna od uzależnienia!
  Pozdrawiam serdecznie,
  Irena Przepiórka

 104. Dzień dobry, bardzo chcę rzucić palenie jednak nie umiem. Papierosy są afrodyzjakiem w moim życiu, czymś co pozwala mi przetrwać szarość dnia i widzieć jakiekolwiek kolory. Papierosy sa też moimi antydepresantami, ponieważ dzięki nim mogę się odstresować. Moje pytanie brzmi zatem jak mogę rzucić palenie, kiedy one nadają sens memu życiu?

  Witam,

  W Pani wiadomości zaznaczają się dwie ważne kwestie. Pani przekonania dotyczące konieczności palenia bardzo mocno podtrzymują i wręcz uzasadniają dalsze palenie. Może warto skonfrontować się z nimi z maksymalną uczciwością wobec siebie i znajomością pewnych mechanizmów, które generują takie właśnie przekonanie.
  Nie można zaprzeczać, że nikotyna zawarta w dymie tytoniowym jest substancją psychoaktywną, która przez pewien czas (max do 2 godzin) wywołuje przyjemne odczucia i poprawia nastój. Niestety w dłuższej perspektywie sprzyja obniżeniu nastroju, ponieważ w uzależnionym od nikotyny mózgu zachodzą zmiany powodujące zaburzenia równowagi biochemicznej. Odczuwane jest to jako pogorszenie nastroju, drażliwość czy mniejsza tolerancja na stres. Tak więc, z jednej strony paląc papierosy doraźnie poprawia Pani nastrój i dodaje kolorów życiu, a z drugiej niestety odbiera sobie Pani szansę na obiektywne postrzeganie rzeczywistości i powoduje gorsze samopoczucie. Rzucenie palenia początkowo może oczywiście wiązać się z pogorszeniem nastroju, ale po ustąpieniu objawów odstawiennych nastrój poprawi się.
  Kolejną sprawą jest rozważenie konsultacji z psychologiem i ewentualnie włączenia antydepresyjnego. Być może dopiero wzmocniona psychicznie będzie Pani w stanie zmobilizować się do rzucenia palenia.
  Serdecznie pozdrawiam
  Irena Przepiórka

 105. Mam 62 lata od 48 lat palę,próbowałem wszystkiego,nikoret e-papieros,plastry i udało sie ze 2 razy niepaliłem przez 3 miesiące ale niestety w okresie niepalenia przytyłem po 15 kg więc wypilem piwo i od nowa się zaczęło.Teraz próbowałem rzucić 3 raz to znowu ciśnienie poszło dużo w góre,ale najgorsze że zacząłem ślepnąc,poszłem do lekarza powiedział zebym sobie zapalił od czasu do czasu.Tak zrobilem i wszystko wróciło do normy. Pale 5 papierosów dziennie a chciałbym całkiem rzucic.Duzo jeżdżę na rowerze i denerwuje mnie że jak jadę pod górkę to strasznie dyszę.Co by Pani radziła

  Witam,
  Z Pana listu można wyciągnąć kilka wniosków. Najważniejszym jest to, że potrafi Pan odstawić papierosy! Problemem jest natomiast wytrwanie w abstynencji. Proponuję więc kilka kolejnych kroków:
  1. proszę przypomnieć sobie w jaki sposób udało się Panu rzucić palenie.
  Z listu wynika, że stosował Pan różne środki farmakologiczne, warto więc zastanowić się, które z nich były skuteczne? Co pomagało Panu powstrzymać się od palenia? W jaki sposób zastępował Pan czynność nawykowego palenia?
  2. proszę zastanowić się co doprowadzało do powrotu do palenia.
  Pisze Pan o różnych problemach zdrowotnych (tycie, problem z ciśnieniem i wzrokiem), które były bezpośrednią przyczyną zapalenia papierosa. Proszę więc zastanowić się czy jest możliwość wyeliminowania tych problemów przy kolejnej próbie rzucenia. Być może odpowiednia dieta i zwiększenie aktywności fizycznej (świetnie, że lubi Pan jeździć na rowerze!) pozwoli utrzymać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.
  3. proszę skupić się na zbudowaniu silnej motywacji (dlaczego to dla Pana ważne, jakich korzyści się Pan spodziewa)
  4. proszę dobrze zaplanować proces rzucania palenia uwzględniając etap przygotowania (trzeba wiedzieć czym zastąpi Pan papierosa, jakie ewentualnie leki zastosowuje), rzucania (dobry wybór dnia rzucania palenia, zapewnienie sobie wsparcia, pamiętanie, że może być kilka dni gorszego samopoczucia) i etap utrzymania abstynencji (koncentrować się na odczuwanych korzyściach, podejmować natychmiast działania zaradcze jeśli zauważy Pan jakieś problemy np. tycie).
  Proszę też oczywiście pamiętać o Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, w której może Pan bezpośrednio uzyskać poradę, wsparcie i gratulacje 🙂
  Z życzeniami sukcesu
  Irena Przepiórka

 106. Witam . Mam 18 lat pale od 2 klasy podstawowki i mam pytanie Jak moge szybko zucic palenie papierosow poniewaz duzo zgubiłem na wadze i sam sobie nie radze z zuceniem a pake prawie 2 paczki dziennie ????? Prosze o szybko odpowiedz

  Witam,
  Niestety nie mamy możliwości wysyłania esemesów, ale doradcy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym będą do Pan dzwonić. Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 107. witam serdecznie mój mąż próbuje rzucić palenie bierze tabletki ,ale jest chęć sięgnięcia po papierosa jak mu pomoc ale sam chce rzucic ja chcę go wspierac jak to zrobic . Pozdrawiam

  Witam,
  Przede wszystkim bardzo gratuluję Pani bardzo dojrzałego i mądrego podejścia do problemu, z jakim boryka się Pani mąż. Nie wiem jakie tabletki stosuje, ale żaden lek w 100% nie eliminuje chęci palenia. To, że nawet stosując wsparcie farmakologiczne osoba uzależniona odczuwa potrzebę palenia najczęściej wynika z psychologicznych mechanizmów uzależnienia. Zwykle ochota odczuwana jest w sytuacjach, w których wcześniej rutynowo sięgało się po papierosa (nawyk palenia np. po jedzeniu, wychodząc na dwór itp.). Często też palenie papierosów staje się pewnym sposobem reagowania na silne emocje np. smutku, stresu, radości lub sposobem wypełnienia nudy. Rzucanie palenia, w pewnym sensie jest ponowną nauką codziennego funkcjonowania bez czynności palenia i bez psychoaktywnego działania papierosów na mózg.
  Wspieranie osoby rzucającej palenie wymaga przede wszystkim właśnie zrozumienia dla trudności, z którymi się zmaga. Można również pomóc organizować czas w sposób, który odwróci uwagę od chęci palenia czy zwracać uwagę na dotychczasowe osiągnięcia. Drobna uwaga o odniesionych sukcesach naprawdę potrafi dodać skrzydeł 
  Gdyby stosowane przez męża leki nie działały w jego ocenie właściwie, proszę skonsultować się z doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).
  Pozdrawiam serdecznie i mocno trzymam kciuki za sukces Pani męża!
  Irena Przepiórka

 108. witam,
  w jakim wieku mozna dostac raka płuc lub krtani?
  Wiem ze pewnie zależy to od danej osoby, ale czy wiedza Państwo co mówią statystyki

  Witam
  Rozumiem, że pytanie dotyczy nowotworów przyczynowo związanych z paleniem papierosów. Ryzyko zachorowania rośnie proporcjonalnie do długości czasu palenia tytoniu, liczby wypalanych papierosów i wieku rozpoczęcia palenia. Im dłużej i więcej ktoś pali, tym ryzyko to jest większe. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe płuca występuje po 50 roku życia (96% zachorowań u mężczyzn i 95% zachorowań u kobiet). Podobnie ryzyko zachorowań na nowotwory złośliwe krtani największe jest po 50 roku życia (93% zachorowań u mężczyzn i 92% zachorowań u kobiet). Nie oznacza to jednak, że istnieje „bezpieczny” okres palenia. Zawsze należy pamiętać, że proces powstawania nowotworu trwa czasem nawet wiele lat. Dlatego zachęcam do bezzwłocznego rzucenia palenia!
  Pozdrawiam serdecznie,
  Irena Przepiórka

 109. Witam, mam 23 lata. Do rzucenia palenia podchodziłam 2 razy i 2 razy poległam. Brak mi samozaparcia i silnej motywacji, chciałabym rzucić że względu na własne zdrowie. Ale nie wiem jak zacząć?

  Witam,
  Proszę zacząć od zastanowienia się dlaczego poprzednie dwie próby były nieudane. Generalnie przygotowując się do rzucenia palenia trzeba brać pod uwagę dwa problemy:
  1. czy jestem uzależniona fizycznie? (jeśli tak, warto zastosować środki farmakologiczne)
  2. w jakich sytuacjach nawykowo sięgam po papierosa i dlaczego (np. nuda, towarzysko, rozładować napięcie, zrobić sobie przerwę) oraz zaplanować różne sposoby innych niż palenie zachowań właśnie w tych konkretnych sytuacjach.
  Rzucanie palenia często wymaga podejmowania wielu prób. Dlatego proszę się nie zrażać i konsekwentnie dążyć do celu. Polecam przeczytanie wskazówek, jak krok po kroku rzucać palenie!
  Życzę powodzenia!
  Irena Przepiórka

 110. Dzień dobry,
  Mam 24 lata i palę od 14 roku życia.
  Aktualnie wyspałam od 10 do 15 papierosów dziennie.
  Już raz próbowałam rzucić palenie używając plastrów aczkolwiek odczuwalna znaczne pogorszenie stanu fizycznego i ciągłe uczucie zmęczenia. Niestety próba ta nie powiodła się. Głównym problemem, z którym borykam się, gdy próbuję nie palić jest straszne poczucie otepienia. Dosłownie jakbym była pod lekkim wpływem alkoholu. Czy jest to normalne? Planuje jeszcze jedną próbę i chciałabym wiedzieć jak długo może to trwać.
  Dziękuję za pomoc.

  Witam,
  Jednym z typowych objawów odstawienia jest opisywane przez Panią uczucie i powodowane jest przejściową zmianą w biochemii mózgu. Jeśli dolegliwość ta jest nasilona, na pewno stanowi poważny problem dla osoby rzucającej palenie. Ważne jest więc, żeby planując kolejną próbę uwzględnić, że podobny stan może (ale nie musi) się pojawić. Jednym ze sposobów zniwelowania nieprzyjemnych odczuć jest zaplanowanie terminu rzucania palenia na okres, kiedy można pozwolić sobie na nieco słabszą koncentrację i wypełnienie czasu aktywnościami, które absorbują uwagę i są odprężające (np. wyjście na basen itp). Ponad to warto włączyć inne niż poprzednio leczenie farmakologiczne. Proponuję omówienie doboru środka z naszymi doradcami (801 108 108) oraz przeczytanie naszych porad w zakładce „Metody”. Uczucie zmęczenia również jest jednym z typowych objawów odstawienia papierosów. W zależności od wybranej metody rzucenia palenia samopoczucie powinno ulec zdecydowanej poprawie już po ok. 1-2 tygodniach.
  Serdecznie pozdrawiam i jeśli potrzebowałaby Pani rozmowy, bardzo proszę o kontakt!
  Irena Przepiórka

 111. Witam. Czy da się rzucić palenie bez zażywania jakichkolwiek tabletek plastrów.

  Witam,
  Oczywiście, że jest to możliwe. W zależności od głębokości uzależnienia i indywidualnych cech osoby rzucającej palenie nasilenie objawów odstawienia papierosów może być różne. Często wystarczy dobre zaplanowanie procesu rzucenia palenia. Serdecznie zapraszam do konsultacji z naszymi doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 108 108. Jest również możliwe podanie swojego numeru telefonu i wówczas nasi doradcy oddzwonią do Pana i pomogą w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii.
  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do kontaktu
  Irena Przepiórka

 112. Dzień dobry. Szukam jakieś pozycji, gdzie znajdę bardziej skonkretyzowane informację na temat skutków biernego palenia. Chciałabym dowiedzieć więcej na ten temat, a potem przybliżyć go mojemu tacie. Mam nadzieję, że wtedy się opamięta i przestanie palić w domu.

  Witam,
  Podaję kilka linków do przydatnych dla Pani informacji. Mam nadzieję, że pomogą Pani w rozmowie z tatą i w efekcie zdecyduje się na podjęcie próby rzucenia palenia.
  http://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie/
  http://jakrzucicpalenie.pl/mamo-prosze-nie-pal-przy-mnie-dowiedz-sie-jak-bierne-palenie-wplywa-na-dzieci/
  http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/bierne-palenie/
  http://www.kodekswalkizrakiem.pl/bierne-palenie-pytania-i-odpowiedzi/
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
  Irena Przepiórka

 113. Jak najszybciej rzucić palenie bez leków

  Witam,
  Rozumiem, że chce Pani rzucić palenie i chce to zrobić bez żadnych środków wspomagających. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie. Warto zacząć od określenia, co ważnego dla Pani da odstawienie papierosów. Jednym słowem proszę dokładnie zastanowić się, co Pani zyska, w wielu wymiarach:
  • finansowym (ile oszczędności i na co może je Pani wydać)
  • zdrowotnym (zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób, poprawa stanu zdrowia i kondycji)
  • estetycznym (wygląd, zapach itp.)
  • emocjonalnym (wolność, satysfakcja, poczucie sprawczości itp.)
  • społecznym (moda na niepalenie, uwolnienie od przymusu wychodzenia na papierosa).
  Potem proszę zastanowić się w jakich sytuacjach Pani pali i z których papierosów najtrudniej będzie zrezygnować. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ właśnie w tych sytuacjach najsilniej odczuwana będzie chęć palenia. Następnym krokiem jest zaplanowanie tego co będzie „zamiast”, czyli wszystkich pomysłów na to, co pomoże przetrwać, kiedy pojawi się chęć palenia. Można przećwiczyć niektóre pomysły i sprawdzić, które z nich są skuteczne. Jeśli w przeszłości już Pani próbowała rzucać palenie, proszę przypomnieć sobie co wówczas stanowiło największy problem. Proszę przeczytać też o możliwych objawach odstawienia papierosów i sposobach ich łagodzenia (http://jakrzucicpalenie.pl/objawy/ ). Kiedy już będzie Pani wiedziała po co rzuca i jak sobie radzić z potrzebą palenia i objawami abstynencyjnymi, proszę zaplanować dzień rzucenia palenia!
  Mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże Pani w skutecznym rzuceniu palenia!
  Pozdrawiam serdecznie
  Irena Przepiórka

 114. Witam. Mam 23 lata a palę nałogowo od 15 roku życia. Od dawna chciałbym rzucić palenie, jednak moje próby zawsze kończą się po 2 dniach nie palenia. Jak zmotywować się do rzucenia tego świństwa? W jaki sposób mogę popracować nad silną wolą? Pozdrawiam

  Witam,
  Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że nadal podejmuje Pan próby rzucenia palenia. Myślę, że warto się zastanowić, co powoduje, że po dwóch dniach znowu Pan zapala. Bardzo często odstawienie papierosów powoduje odczuwanie różnych objawów odstawiennych. Najczęściej jest to uczucie rozdrażnienia, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją oraz ze snem. W rezultacie ktoś, kto rzuca palenie nie tylko zmaga się z nawykową chęcią palenia (w sytuacjach, w których zwykle palił) ale w dodatku ma gorsze samopoczucie. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być wówczas zapalenie papierosa, bo to przyniesie natychmiastową ulgę i faktycznie wymaga ogromnego wysiłku powstrzymanie się. Z całą pewnością jest to łatwiejsze, jeśli odpowiednio przygotujemy się do rzucania palenia. Proponuję bardzo sumiennie zastanowić się nad tym co Panu da rzucenie palenia. Dobrze jest zacząć od prostego ćwiczenia, w którym wyobrazi Pan sobie siebie np. 2 lata po rzuceniu palenia. Warto zadbać o szczegóły np.: na co wydaje Pan zaoszczędzone pieniądze, o ile lepsza będzie kondycja fizyczna oraz wygląd, jak będzie odczuwał smaki i zapachy, jak się funkcjonuje bez konieczności wychodzenia na papierosa i poczucia winy, że naraża się na wiele chorób odtytoniowych. Proszę regularnie budować poczucie, że rzucenie palenia przyniesie Panu realne korzyści w wielu wymiarach. Poza tym, proszę też przeczytać porady na naszej stronie, zaczynając od części „A może rzucić?”
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  Irena Przepiórka

 115. Witam,

  Nie pale już dwa lata. Od czasu rzucenia nałogu mam problemy ze skórą.
  Wysypki i swędzące miejsca w różnych miejscach, pojawił się tez łupież.
  Co prawda jak paliłem to skórę miałem bardzo szorstką a teraz jest jak pupa niemowlaka. Ale za to bardzo wrażliwa. Dermatolog rozkłada ręce, mam 4 rodzaje maści, 3 szampony i to tylko zalecza lub łagodzi objawy.
  Więc mam pytanie jaki wpływ na skórę mają fajki, że była taka odporna?
  mam 32 lata, paliłem 17 lat.
  Może to brak jakiejś witaminy?

  Witam,
  Nie spotkałam się dotychczas z przypadkiem pogorszenia stanu skóry po rzuceniu palenia. Palenie powoduje wysuszenie skóry, zmiany w głębi naskórka, gorsze dotlenienie skóry i zwiększa ryzyko rozwoju atopowego zapalenia skóry (AZS). Może warto raz jeszcze skonsultować się z dermatologiem i zapytać o możliwość suplementacji, która poprawiłaby Pana stan. Doraźnie może Pan zastosować witaminy C, A i E, które korzystnie wpływają na kondycję skóry.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Irena Przepiórka


Back to Top ↑