Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108
Aktualności

Opublikowano poniedziałek, 21-12-2015

Mamo, proszę nie pal przy mnie! Dowiedz się, jak bierne palenie wpływa na dzieci

Palenie jest szkodliwe nie tylko dla osoby, która zaciąga się  dymem tytoniowym. Ofiarami palenia tytoniu są też osoby z najbliższego otoczenia osób palących. Narażone są one na wydychanie dymu papierosowego, a wraz z nim tysięcy  toksycznych substancji. Niestety wśród biernych palaczy są również dzieci.

 

Skutki biernego palenia

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że palenie tytoniu może mieć nie tylko katastrofalne skutki zdrowotne dla nich samych, ale także dla ich dzieci. Jeden papieros zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z których około 40 jest rakotwórczych, wiele jest toksycznych dla układu oddechowego o także serca i całego układu krwionośnego. Osoby narażone na dym tytoniowy wdychają takie niebezpieczne substancje jak: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan. Wchłaniane trucizny przedostają się do krwioobiegu, a przez to rozprowadzane są po całym organizmie. Badania wykazały, że dym papierosowy działa drażniąco na błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka. Ma również właściwości alergiczne. Sprawia, że źle funkcjonować zaczyna układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy. Uszkodzone zostają inne narządy i tkanki, np. trzustka, nerki, pęcherz moczowy. Istnieje również ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, astmy oskrzelowej, bronchitu czy rozedmy płuc. W rezultacie wdychania dymu z papierosów w ciele pojawiać się mogą zmiany nowotworowe, które bardzo często przeradzają się z mutacje złośliwe. Statystyki są niepokojące. Bierne palenie podwyższa o 15% ryzyko przedwczesnego zgonu oraz dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca. Z szacunków wynika, że ponad 14 milionów Polaków jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a corocznie w Polsce umiera około 2 tysiące biernych palaczy. To prawie dwa razy więcej niż osób ginących rocznie w wypadkach drogowych.

 Nie narażaj swoich dzieci na choroby

Palenie podczas ciąży jest szczególnie niebezpieczne. Wówczas na szkodliwe działanie dymu tytoniowego narażone jest także nienarodzone dziecko. Nikotyna oraz inne związki zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować groźne konsekwencje dla ciąży i płodu – poronienie, przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, zatrzymanie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Ponadto dzieci, które były narażone na dym tytoniowym w okresie płodowym rodzą się z niższą masą urodzeniową. Często z niedorozwojem  układu oddechowego. Są bardziej płaczliwe i niespokojne po urodzeniu. U takich niemowląt odnotowuje się także więcej przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej. Zauważa się u nich również problemy neuro-behawioralne  w okresie dzieciństwa – trudności w czytaniu, uczeniu się, niższe wyniki w matematyce i fizyce bądź testach inteligencji. Poza tym udowodniono, że palenie podczas ciąży może prowadzić do rozwoju ADHD.  Osoby, których matki paliły w ciąży, częściej chorują w dorosłości na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, otyłość, astmę… Często matki nie zdają sobie sprawy z tego, że nie powinno się palić w okresie laktacji. Papierosy sprawiają, że obniża się poziom prolaktyny, która odpowiedzialna jest za produkcję pokarmu. Ponadto toksyczne substancje przedostają się razem z mlekiem do ciała dziecka powodując na przykład zubożenie go o 50% w witaminę C. Pamiętać też należy, że palenie podczas ciąży może prowadzić do zmian epigenetycznych. Oznacza to, że zawarte w papierosach toksyny uszkadzają geny. Te genetyczne wady i mutacje mogą ujawnić się w kolejnych pokoleniach. Istotną kwestią jest również to, że dzieci często w życiu dorosłym sięgają po papierosy właśnie dlatego, że palili przy nich rodzice. Badania dowiodły, że dzieci palaczy są bardziej narażone na m.in. ryzyko uzależnienia od nikotyny,  częste infekcje układu oddechowego, w tym ryzyko wystąpienia astmy, oraz częstsze infekcje ucha środkowego.

Twoje dziecko nie chce, żebyś paliła

Dzieci proszące „Mamo, nie pal przy mnie!” zwracają uwagę na to, że matki sięgające po papierosy nieprzyjemnie pachną dymem tytoniowym. Ponadto ich skóra staje się matowa, traci swój blask i elastyczność. Palce, paznokcie i zęby stają się pożółkłe.. Palące matki częściej łapią zadyszkę, nie mają kondycji oraz szybciej się męczą. Dzieci niepokoi też ich kaszel, nasilający się szczególnie rano. Te wszystkie objawy negatywnego wpływu palenia na zdrowie mogą odbić się niekorzystnie na relacjach z dziećmi i wpłynąć na czas, który spędza się razem. Wspólne zabawny nie dają już wtedy takiej frajdy.

Tags: , , , ,
Back to Top ↑