Długo można wymieniać powody, dla których nie warto palić. Najwięcej argumentów i najbardziej dobitnych dostarcza szkodliwy wpływ dymu tytoniowego na zdrowie.

Statystyki są nieubłagane. Nadal 18% kobiet w Polsce pali i nadal rośnie liczba kobiet chorujących na choroby odtytoniowe. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2015 r nowotwory złośliwe stanowiły przyczynę  23,6% zgonów wśród kobiet. Od kilku lat, to właśnie nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet przed 65. rokiem życia (35% zgonów w grupie młodych kobiet i 49% wśród kobiet w średnim wieku). Szczególnie niepokojący jest wpływ częstości palenia na częstość występowania raka płuca w populacji kobiet. Obecnie ponad 1150 więcej kobiet rocznie umiera z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi, który do niedawna dominował (http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2015.pdf). Ten rosnący trend utrzymuje się od 2007 r chociaż wiadomo, że 80-90% przypadków raków płuca spowodowanych jest paleniem tytoniu, a zaprzestanie palenia znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Szkodliwy wpływ palenia na zdrowie nie ogranicza się tylko do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka płuca. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia w wielu wymiarach, powodując również inne nowotwory (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby, nosa), schorzenia układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli i płuc), choroby układu krążenia (udar mózgu, chorobę wieńcową, zawał serca).

Palenie tytoniu wpływa również na rozwój i przebieg wielu chorób, które powszechnie nie są kojarzone z paleniem, a które dotykają szczególnie kobiet. Palenie negatywnie wpływa na gęstość kości, co może powodować lub nasilać osteoporozę. Na przebieg choroby wpływa również słabsza kondycja fizyczna palących kobiet. Kobiety uzależnione od tytoniu średnio o 2 lata wcześniej przechodzą menopauzę, a negatywny wpływ składników dymu tytoniowego może odbijać się na libido i powodować obniżoną płodność. Palące kobiety nie powinny stosować ani antykoncepcji hormonalnej, ani hormonalnej terapii zastępczej ponieważ wiąże się to ze wzrostem występowania groźnych dla zdrowia i życia zakrzepów oraz zatorów.

Palenie papierosów jest szczególnym problemem dla obecnych lub przyszłych mam. Wbrew stereotypom, nie każda ciężarna kobieta z łatwością odstawia papierosy. Tymczasem palenie nie tylko zmniejsza szansę na macierzyństwo, ale też wpływa na przebieg ciąży i porodu oraz późniejszy rozwój dziecka.

Czy warto rzucać palenie?

Pytanie: czy warto rzucać palenie? jest więc czysto retoryczne! Niezależnie od wieku i liczby lat palenia odstawienie papierosów przynosi wymierne korzyści zdrowotne. Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%! Odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia. Pierwsze korzyści z rzucenia palenia odczuwane będą już w kilka godzin po zgaszeniu ostatniego papierosa (więcej TUTAJ). Dodatkowym argumentem będzie poprawa kondycji skóry (min. kolorytu, spłycenie zmarszczek) oraz włosów i paznokci! Rzucenie palenia poprawia po prostu jakość życia! Każdy rok a nawet dzień abstynencji tytoniowej jest bezcenny!

Rzucenie palenia jest wyzwaniem. Podejmij je.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Pracujący tam konsultanci pomogą Ci opracować plan rzucenia palenia, wesprą Cię i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania.