Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108
Aktualności

Opublikowano wtorek, 27-10-2015

Eks-palacze świecą jaśniej! 30 października świętuj razem z nimi!

W tym roku Dzień Eks-Palacza (30 października) ma na celu uczczenie osiągnięć wszystkich Europejczyków, którym udało się zerwać z nałogiem. Wszyscy byli palacze mogą wziąć udział w najnowszej kampanii pod hasłem: „Eks-palacze świecą jaśniej” i zapalić symboliczną gwiazdkę, aby uczcić swój nowy, zdrowszy tryb życia wolny od tytoniu. Użytkownicy aplikacji iCoach mogą opublikować zdjęcia swoich „najjaśniejszych momentów” na profilu EU_Health na portalach Twitter i Instagram.

Warszawa, 26 października – Od 2011 roku dzięki kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” wielu młodym ludziom udało się zerwać z nałogiem poprzez promowanie licznych korzyści z życia wolnego od tytoniu: lepszego stanu zdrowia i samopoczucia, większych środków finansowych do dyspozycji, a w ujęciu ogólnym – wyższej jakości życia.

Do 30 października 2015 r. byli palacze i użytkownicy platformy iCoach mogą świętować swoje osiągnięcia, zapalając symboliczną gwiazdkę na cyfrowej mapie Europy. Mogą również wykorzystać tę mapę do zachęcenia najbliższych osób do zerwania z nałogiem. Mapa Europy w ostatecznym kształcie, z uwzględnieniem wszystkich gwiazdek, zostanie opublikowana 30 października w Brukseli przez unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenisa Andriukaitisa.

– Ponieważ jestem z zawodu kardiochirurgiem, destrukcyjne skutki palenia tytoniu widziałem na własne oczy. Dwóch moich braci zmarło w wyniku chorób związanych z paleniem. Nigdy nie zapomnę ich cierpienia. Palenie papierosów jest przyczyną niemal 700 tysięcy zgonów w Unii Europejskiej rocznie – zgonów, których dałoby się uniknąć. Rygorystyczna polityka kontroli palenia papierosów, wspierana przez inicjatywy o charakterze informacyjnym, takie jak „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”, ma kluczowe znaczenie dla poprawy stanu zdrowia publicznego w UE. Rzucenie palenia to osiągnięcie, z którego można być dumnym, osiągnięcie, które zmieni całe twoje życie. Dziś świętujemy wraz z tysiącami byłych palaczy, którzy świecą jasnym światłem w całej Europie. Chciałbym im serdecznie pogratulować – to oni są inspiracją dla tych, którzy wciąż zmagają się z nałogiem – oświadczył komisarz Vytenis Andriukaitis.

W ramach tegorocznej edycji rozpoczętej w lutym, na platformie iCoach zarejestrowało się już ponad 26 296 nowych użytkowników. Od czasu uruchomienia tej platformy w 2011 r. aż 36% użytkowników iCoach udało się rzucić palenie w ciągu trzech miesięcy. Poza korzyściami dla zdrowia, oznacza to również łączne oszczędności przekraczające 262 mln euro.

Catherine Hartmann, sekretarz generalny Europejskiej Koalicji na rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP), podkreśliła: – Rzucenie palenia jest niezbędne, by uniknąć przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), ciężkiego schorzenia płuc, które można złagodzić, ale nie można go wyleczyć. Zerwanie z nałogiem tytoniowym to również pierwsze zalecenie zdrowotne dla osób chorych na POChP; należy taką walkę wspierać i zachęcać do niej pacjentów bez względu na ich wiek czy liczbę lat palenia papierosów. Cieszymy się z wdrożenie tej inicjatywy i wierzymy, że przyczyni się do powstrzymania rozwoju POChP, które w innym przypadku, według badań Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 r. może stać się trzecią w kolejności przyczyną zgonów na świecie.

Kampanię skomentował również profesor Carlos Jimenez-Ruiz, prezes komisji ds. kontroli używania tytoniu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (European Respiratory Society), który oświadczył: – W połączeniu z efektywnymi programami promującymi rzucanie palenia, takie kampanie, jak „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” mają zasadnicze znaczenie dla spadku liczby zgonów w wyniku używania tytoniu w Europie.

Już dziś dołącz do kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” – http://www.exsmokers.eu/pl-pl/sparkle-brighter/index.html – i udowodnij, że eks-palacze w istocie świecą jaśniej!
Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: www.exsmokers.eu
Back to Top ↑