E – niewiadoma

Trwa akademicka dyskusja, czy elektroniczny papieros jest mniej szkodliwy od tego tradycyjnego. Nie ma miesiąca bez nowych doniesień naukowych –  często sprzecznych.

Papierosy elektroniczne to zasilane bateriami urządzenia, które wytwarzają aerozol zawierający nikotynę. Aerozol ten powstaje w wyniku podgrzewania do wysokich temperatur płynu zawierającego nikotynę, glikol propylenowy i glicerynę. Płyn urozmaica się dodając różne substancje smakowe i zapachowe. Używanie e-papierosów producenci promują jako mniej szkodliwe niż palenie papierosów tradycyjnych. Czy to znaczy to, że e-papierosy są bezpieczne?

E-papierosy nie są bezpieczne dla zdrowia

Aerozol z e-papierosów zawiera szkodliwe i potencjalnie szkodliwe substancje, w tym nikotynę, metale ciężkie, takie jak ołów, lotne związki organiczne i substancje powodujące raka.

Wiadomo, że u użytkowników e-papierosów w płucach wykryto np. podwyższone stężenie enzymów z grupy proteaz, co zwiększa ryzyko rozwoju rozedmy płuc.

Również w komórkach nabłonka układu oddechowego wykryto zmiany w aktywności genów wpływających na pracę systemu odpornościowego.

Także badania dotyczące ryzyka rozwoju nowotworów przez osoby wdychające aerozol z e-papierosów są niepokojące. Wskazują na obecność rakotwórczych aldehydów, uszkodzenia DNA oraz systemów naprawiających DNA. Wiadomo również, że wpływ na stężenie rakotwórczych związków ma moc baterii używanej w e – papierosach. Podnosząc ją do maksimum, naukowcy osiągnęli poziom rakotwórczych związków identyczny jak w tradycyjnym papierosie. Udowodniono również, że podgrzewanie składników płynu prowadzi do powstawania substancji rakotwórczych np. nitrozoamin o zawartości zbliżonej do średniego poziomu w papierosach tradycyjnych

Liczne badania dowodzą również, że e-papierosy negatywnie wpływają na układ krążenia oraz układ nerwowy.

Dlaczego e-papieros?

Palaczom bardzo trudno jest zerwać z uzależnieniem, dlatego szukają różnych rozwiązań by zminimalizować jego negatywne skutki. W swoich poszukiwaniach są podatni na uleganie różnego rodzaju manipulacjom czy półprawdom. Jednym z nich jest elektroniczny papieros. O ile tradycyjnych papierosów nie można palić w miejscu pracy czy restauracjach, e – papieros jest obecny wszędzie: w biurze, na ulicy, w domach.

W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się młodzież, która jest grupą docelową producentów e-papierosów. To z myślą o niej produkowane są e-papierosy o tysiącach atrakcyjnych smaków i zapachów. Ostatnim pomysłem na przyciągnięcie młodych użytkowników są jednorazowe e-papierosy. Jest to wyjątkowo „perfidny” produkt, bo zawiera sole nikotyny, a nie nikotynę. Jest to substancja, która nieco szybciej i mocniej działa, a tym samym szybciej i silniej uzależnia.

Zagrożenia związane z paleniem tradycyjnych papierosów poznaliśmy już dobrze, jakie niebezpieczeństwa niesie e – palenie? Z pewnością nie są bezpieczne, a skutki ich używania będzie można ocenić dopiero za kilkanaście lat.