Dym tytoniowy szczególnie groźny w czasie pandemii

Coraz większa liczba doniesień naukowych potwierdza wcześniejsze przypuszczenia dotyczące niekorzystnego wpływu dymu tytoniowego na ryzyko zakażenia koronawirusem, a także na sam przebieg COVID-19. Oprócz tego niekorzystnego efektu związanego bezpośrednio z paleniem i samym wirusem istnieją inne dodatkowe okoliczności, które mogą narazić nas bardziej niż dotychczas na szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym.

    W jaki sposób?

Kilka miesięcy temu, w związku z sytuacją epidemiologiczną, wiele osób było zmuszonych do pozostania w domach. Niektórzy z nas do dzisiaj pracują w trybie home office, przez co większość dnia spędzamy w tym samym miejscu – w domu. Podczas gdy, w większości miejsc pracy w Polsce palenie tytoniu jest całkowicie zabronione, w naszych domach – o ile sami nie wprowadzimy takich zasad – możemy być narażeni na bierne palenie.
Co to takiego? Bierne palenie (z języka angielskiego second hand smoking) to wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę i wydychanego przez nią dymu. Może to być również dym z tlącego się papierosa. Z pewnością osoby spędzające okres izolacji związanej z koronawirusem w domu z osobą palącą, są znacznie bardziej narażone na ryzyko biernego palenia. Według badań, dotychczas około 14 milionów Polaków było narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego w domu, a ponad 4 miliony w miejscu pracy (pomimo zakazu palenia).

Dlaczego kwestia biernego palenia jest tak istotna? Ponieważ często mamy złudzenie bezpieczeństwa. Zastanawiając się nad szkodliwością zdrowotną biernego palenia w pierwszym momencie można pomyśleć, że jeśli sami nie palimy – jesteśmy bezpieczni. Niestety, dym tytoniowy który wdychamy jest tak samo szkodliwy! Niezależnie od tego czy papieros jest palony przez nas samych, czy przez osobę w naszym otoczeniu.
Co roku w Polsce, z powodu chorób wywołanych biernym paleniem umiera kilka tysięcy osób, które NIGDY same nie paliły. Ten fakt niewątpliwie ukazuje jak silnie rakotwórczy potencjał mają papierosy. W jednym papierosie znajduje się ponad 70 substancji silnie rakotwórczych! Zostały one zaklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako bezsprzecznie zwiększające ryzyko wielu chorób nowotworowych.

Co zatem powinniśmy robić, aby ustrzec się przed biernym paleniem? Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, należy stworzyć w naszych domach środowisko wolne od dymu tytoniowego. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu są osoby, które palą – przede wszystkim zachęć je do rozstania się z nałogiem. Zdarza się, że proces rzucania palenia przebiega stopniowo – ustal wtedy zasady zakazujące palenia papierosów wewnątrz Twojego domu. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ryzyko narażenia siebie i swoich bliskich na działanie szkodliwych substancji.

Więcej informacji na temat biernego palenia znajdziesz w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem pod adresem www.12sposobownazdrowie.pl.