Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108
Aktualności

Opublikowano poniedziałek, 14-12-2015

Chcesz wyglądać młodo? Rzuć palenie!

Niemal każdej kobiecie zależy na tym, żeby jej skóra zawsze wyglądała pięknie i młodo. Panie stosują kremy, maseczki, liftingi, poddają się zabiegom medycyny estetycznej. Robią wszystko, aby zniwelować naturalnie pojawiające się zmarszczki. Jednak często kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że jednym ze sposobów na gładką i zdrowo wyglądającą cerę jest rzucenie palenia.

 

Papierosy dodają skórze zbędnych lat

Czy wiesz, że skóra nałogowych palaczy w wieku 40 lat wygląda niemal jak skóra osoby 70-letniej, która nigdy nie paliła? Sięganie po papierosy może prowadzić nie tylko do poważnych chorób – nowotworów złośliwych, schorzeń płuc, chorób układu krwionośnego i odpornościowego, ale również sprawić, że skóra straci swoją elastyczność, stanie się szara, pełna zmarszczek oraz przebarwień. To nieprawda, że nikotyna „konserwuje”. Wręcz przeciwnie, jest tak samo niebezpieczna dla skóry jak promieniowanie UV. Papierosy pozbawiają skórę dostatecznej dawki tlenu, dlatego szybko staje się ona coraz mniej sprężysta, traci blask i jest zgrubiała.

Czym jest proces starzenia się?

Starzenie się skóry to proces naturalny, złożony i długotrwały. Rozpoczyna się on około 25-30 roku życia. Jego tempo i nasilenie zależne są od wielu czynników, wśród których są: indywidualne uwarunkowania genetyczne, dieta, tryb życia, styczność ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi takimi jak narażenie na kontakt z dymem tytoniowym czy nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Czynniki te powodują powstawanie w organizmie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się. Z wiekiem widoczne są też zmiany w strukturze białek odpowiadających za sprężystość skóry – elastyny i kolagenu.

Dym tytoniowy to Twój wróg

Uważa się, że to dym tytoniowy jest głównym winowajcą przedwczesnego starzenia się. Każdy papieros zawiera w sobie ponad 4 000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych. Ponadto w dymie tytoniowym obecne są wolne rodniki wywołujące szereg reakcji modyfikujących DNA, białka i lipidy. Dodatkowo dym tytoniowy jest odpowiedzialny za obniżenie poziomu witaminy A, C i E, które mają działanie antyutleniające oraz wpływają na elastyczność i regenerację skóry. Osoby palące dwa razy szybciej tracą zapas witaminy E niż ludzie niepalący. Wypalanie 20 papierosów dziennie powoduje przyspieszenie starzenia się skóry o około 10 lat. Na twarzy zaczynają pojawiać się typowe dla palacza zmiany. Są to: szary kolor skóry, przebarwienia i pionowe zmarszczki wokół ust, które powstają w wyniku wzmożonej pracy ust przy zaciąganiu się oraz zmarszczki w okolicach oczu, spowodowane ich mrużeniem pod wpływem drażniącego dymu papierosowego. Na takie zmiany nie pomogą nawet kremy z najwyższej półki.

Zabiegi odmładzające nie pomogą

Wiele kobiet myśli, że zawsze można poprawić urodę zniszczoną przez papierosy poprzez różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. To kolejny mit, ponieważ palenie tytoniu ma również niekorzystny wpływ na gojenie się ran. Nikotyna hamuje proces ziarninowania naskórka, negatywnie wpływa na syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego oraz wywołuje zmniejszenie przepływu krwi i jej utlenienia.  W związku z tym u kobiet palących zabiegi odmładzające i poprawiające wygląd skóry nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Jedynym skutecznym sposobem na piękny i młody wygląd jest rzucenie palenia.

Tags: , , ,
Back to Top ↑