Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Bupropion (Zyban)

Informacje ogólne:
Zyban jest lekiem działającym na ośrodkowy układ nerwowy jak nikotyna. Łagodzi objawy zespołu odstawienia nikotyny, a z drugiej strony zmniejsza chęć zapalenia papierosa. Chlorowodorek bupropionu nazwany Zybanem jest lekiem wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy – jednym z pierwszych stosowanym w leczeniu uzależnienia od tytoniu.
Mechanizm działania Zybanu w terapii uzależnienia od tytoniu nie został jeszcze w pełni poznany. Bupropion jest słabym, selektywnie działającym inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, zwiększającym ich poziom w mózgu (nikotyna podobnie jak inne substancje uzależniające stymuluje syntezę i uwalnianie dopaminy). Takie działanie leku powoduje zdecydowane osłabienie objawów zespołu abstynencji występującego po zaprzestaniu palenia papierosów. Badania kliniczne wykazały mniejszy przyrost wagi w przypadku stosowania Zybanu.
W Polsce Zyban jest dostępny w aptekach, na receptę. Aby wykluczyć przeciwwskazania zdrowotne ważna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, lub w Poradni Pomocy Palącym.
Leczenie farmakologiczne powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Skąd się „wziął” Zyban?
W USA w 1989 roku stosowano chlorowodorek bupropionu pod nazwą Wellbutrin w leczeniu depresji. Zaobserwowano, że pacjenci stosujący ten lek wykazywali mniejszą chęć palenia papierosów – od znacznego ograniczania do przypadków „samoistnego” rzucenia palenia papierosów. Dr Linda Ferry jako pierwsza podjęła badania nad działaniem bupropionu na palaczy tytoniu i zaczęła propagować jego stosowanie. W 1997 roku lek ten pod nazwą Zyban został oficjalnie zarejestrowany przez rządową agencję stanów Zjednoczonych jako środek ułatwiający rzucenie palenia. Obecnie jest to preparat stosowany na całym świecie.
Sposób przyjmowania:
Leczenie rozpoczyna kiedy jeszcze palisz by osiągnąć stopniowo terapeutyczny poziom leku w momencie zaprzestania palenia.
Przez pierwsze 3 dni przyjmuje się 1 tabletkę leku po 150 mg na dobę w celu powolnego nasycenia lekiem i uchwycenia ewentualnych działań niepożądanych.
Od czwartego dnia dawkę zwiększa się do dawki terapeutycznej tzn. 2 x 150mg na dobę. Odstęp między dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin. Druga dawka leku powinna być podana po południu, a nie na noc. Zmniejsza to wyraźnie ryzyko wystąpienia najczęstszego powikłania po Zybanie – bezsenności.
Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 150mg, a dobowa 300mg. Zwiększenie dawki nie zwiększa skuteczności leku, a może spowodować nasilenie działań niepożądanych. Zaplanowany pierwszy dzień bez papierosa powinien przypadać w drugim tygodniu terapii. Leczenie Zybanem powinno trwać minimum 7 tygodni. Terapię można przedłużać, jeśli zachodzi taka konieczność maksymalnie do 1 roku.
Leczenie farmakologiczne powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Przeciwwskazania:
Uczulenie na którykolwiek ze składników leku, padaczka (również w przeszłości), bulimia, anorexia nervosa, leczenie inhibitorami MAO lekami przeciwdepresyjnymi, cukrzyca, alkoholizm.
Działania niepożądane: Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych leku zaobserwowano: bezsenność oraz suchość w ustach.

Back to Top ↑