Sam nie palisz! No właśnie! Ty w świadomy sposób powiedziałeś „Nie” paleniu, a jednak Twoje wejście na tą stronę oznacza, że i Ciebie dotyczy szkodliwy wpływ palenia tytoniu. Co oznacza termin „bierne palenie”? Odpowiedź jest bardzo prosta. Sam nie zapalasz papierosa, nie zaciągasz się dymem, a jednak wdychasz dym tytoniowy i Ciebie, tak samo jak osobę aktywnie palącą mogą dotknąć wszystkie szkodliwe skutki palenia! Bierne palenie jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą palącą wdychasz nie tylko wydychany przez niego dym! W czasie, gdy papieros spoczywa w popielniczce, lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego delikatna smużka dymu. To tzw. strumień boczny dymu tytoniowego. Uwaga! Jest on bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą. Oczywiście zawiera on też 4 tysiące substancji toksycznych, tak jak dym wdychany przez osobę palącą. Bierne palenie niesie więc identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły! Chcąc dowiedzieć się więcej na ten temat zajrzyj do Info o szkodliwości.
– Jeśli jesteś narażony na dym tytoniowy w swoim miejscu pracy, masz prawo domagać się stworzenia Ci warunków pracy w których będziesz czuł się komfortowo. Pracodawca ma obowiązek zadbać o Twoje zdrowie!
– Jeśli to inni domownicy palą, możesz spróbować motywować ich do rzucenia palenia (zajrzyj do: Chcę żeby ktoś bliski rzucił), lub poprosić, by palili tylko w jednym pomieszczeniu, a najlepiej poza domem.
– W innych przypadkach też nie musisz pokornie wdychać szkodliwego dla Ciebie dymu! W Polsce obowiązuje ustawa zabraniająca palenia w miejscach publicznych!