Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Opublikowano wtorek, 23-08-2016

Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP) można skutecznie zapobiegać!

POChP – to przewlekła choroba polegająca na uszkodzeniu tkanki płucnej w otoczeniu oskrzelików. Prowadzi to do nieodwracalnego zmniejszenia średnicy oskrzeli oraz zniszczenia miąższu płuca (rozedmy). Zwężenie oskrzeli powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Chory zaczyna odczuwać trudności z wdychaniem i wydychaniem powietrza. Początkowo zmiany odczuwane są przy wysiłku fizycznym, ale z czasem obturacja oskrzeli sprawia problemy również w spoczynku i oddychanie staje się trudne. W końcu choroba może doprowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci.

Główną przyczyną choroby jest wdychanie dymu tytoniowego, którego składniki działają szkodliwie na błonę śluzową wyścielającą oskrzela i powodują jej uszkodzenia.

Dlatego odstawienie papierosów to skuteczna metoda przeciwdziałania rozwojowi choroby oraz jedyna w pełni udowodniona metoda powalająca na zahamowanie postępu choroby!
Dla osób chorych na POChP rzucenie palenia jest szczególnie ważne, ponieważ palenie obniża skuteczność leków na POCHP. Jednym z nich jest teofilina, która rozszerza oskrzela, stymuluje ośrodek oddechowy i poprawia wentylację płuc. Składniki dymu tytoniowego, zwłaszcza nikotyna, przyspieszają jej metabolizm, przez co wyraźnie skraca się czas jej działania. Gdy lek jest mniej efektywny, mogą nasilać się duszności.
Pomocy w rzuceniu palenia udzielają doradcy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15)