5 sposobów radzenia sobie z nawykiem palenia papierosów

5 sposobów radzenia sobie z nawykiem palenia papierosów

Nie wyobrażasz sobie przerwy w pracy, albo porannej kawy bez papierosa? Gdy rozmawiasz przez telefon sam nie wiesz kiedy papieros znajduje się w Twoich palcach? To przykłady kilku z licznych nawyków, które powodują, że odczuwamy chęć palenia. Właśnie nawyki i rytuały, które często towarzyszą paleniu mogą być poważną trudnością podczas rzucania palenia. Czym jest więc „nawyk”? W terminologii psychologii to zautomatyzowana czynność, sposób zachowania, którą nabywa się poprzez jej powtarzanie. Palacz przyzwyczaja się, że pewnym sytuacjom, czy stanom emocjonalnym towarzyszy papieros i w tych właśnie okolicznościach odczuwa chęć palenia.

    5 sposobów radzenia sobie z nawykiem palenia papierosów
  1. Zidentyfikuj swoje nawyki. Obserwuj, w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa. Zwracaj szczególną uwagę na te momenty, w których jest to wręcz automatyczne. Zastanów się czy jest jakaś sekwencja zachowań, które prowadzą do zapalenia papierosa. Może przerwanie ciągu zdarzeń spowoduje, że unikniesz chęci palenia. To tak, jak osoba na diecie, która omija ulicę z ulubioną cukiernią i dzięki temu jej ochota na ciastko jest mniejsza.
  2. Znajdź nowy nawyk. W wielu sytuacjach nawykowych, czynność palenia można zastąpić innym zachowaniem. Może to być żucie gumy, picie wody lub zabawa jakimś przedmiotem. Po prostu sprawdź, co Tobie pomaga.
  3. Poszukaj wsparcia. Zmiana nawyku jest niezmiernie trudna, jeśli jesteś otoczony ludźmi, którzy właśnie ten nawyk kultywują. Znajdź kogoś, kto będzie Cię wspierał i doceniał.
  4. Złóż deklarację. Po prostu powiedz głośno i najlepiej publicznie „rzucam palenie”. To może być jeden z hamulców, przed złamaniem postanowienia. Po prostu będzie Ci głupio odstąpić od deklaracji. Jest również szansa, że część osób będzie Ci kibicować!
  5. Pamiętaj po co rzucasz palenie! Gdy rzucasz palenie mogą pojawiać się momenty, w których chęć palenia jest bardzo silna, a cała motywacja „gdzieś ulatuje”. Dlatego regularnie powtarzaj sobie po co to robisz. Możesz też zapisać sobie (np. w telefonie) wszystkie argumenty, które spowodowały, że podjąłeś się rzucenia palenia papierosów!