Jak trenować siłę woli i skutecznie rzucić palenie?

„Nie mam na tyle silnej woli by rzucić palenie”, „Mam słabą wolę i  dlatego nie udaje mi się rzucić”. To jedno z przekonań, które często utrudnia skuteczne odstawienie papierosów. Czym jest więc „silna wola” i czy można ją mieć lub nie?

Siła woli to nasza wewnętrzna moc, dzięki której podejmujemy decyzje i je realizujemy. To również moc, która pozwala nam rezygnować z natychmiastowych korzyści lub przyjemności, po to żeby za jakiś czas zyskać dużo więcej. Czyli właśnie siła woli pozwala na realizację planów i osiąganie wyznaczonych przez siebie celów.  Błędem jest jednak przekonanie, że nasza wola jest silna albo słaba. Wola jest jak mięsień, który można wzmacniać, który można przetrenować, ale który potrafi się regenerować i być jeszcze silniejszy.

    Jak więc ćwiczyć swoją wolę, tak by skutecznie realizować swoje zamierzenia i rzucić palenie?
    5 sposobów na silną wolę
  1. Udowodnij sobie, że potrafisz się kontrolować. Najpierw wyznacz sobie jakiś mały cel np.: zmiana nawyku. Może to być odkładanie na miejsce kluczy lub jeśli planujesz rzucenie palenia postanowienie, że nie zapalisz papierosa w jakiejś konkretnej sytuacji (np. zaraz po wyjściu z domu). Taki mały sprawdzian pokaże Ci, ze nie jesteś bezradny i potrafisz osiągać cele.
  2. Precyzyjnie określ cel. Sprecyzuj co chcesz osiągnąć i co Ci to da. W przypadku rzucania palenia bądź szczegółowy i poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co się zmieni po rzuceniu palenia. Możesz wyobrazić sobie siebie w rok po odstawieniu papierosów i zastanowić się czego jest więcej (np. czasu, pieniędzy, dumy z siebie), a czego mniej (np. niepokoju, kłótni, wstydu). Wiedząc po co chcesz rzucić palenie, łatwiej wytrwasz w postanowieniu i zrezygnujesz z pokus.
  3. Oszczędzaj się. Traktuj swoją wolę jak mięsień i pamiętaj, że nadmierny wysiłek może go zmęczyć. Codziennie podejmujemy setki decyzji np.: co zdrowego zjeść, czy już musze wstawać. Realizując określony, ważny i trudny do realizacji cel, nie wyznaczaj sobie równocześnie innych, mniejszych.  Nie wystawiaj się też na pokusy. Odchudzając się nie stawiasz koło siebie talerza z ciastkami, więc rzucając palenie unikaj sytuacji, które wyzwalają chęć palenia.
  4. Nie bądź swoim największym krytykiem. Zaakceptuj to, że czasem zdarzają się niepowodzenia. Nie myli się tylko ten, który nic nie robi! Dlatego buduj swoje nastawienie w kierunku walki z trudnościami i refleksji, co możesz zrobić lepiej następnym razem.
  5. Stwórz sobie dobre warunki. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i właściwe odżywianie. Zmęczony, niewyspany i dręczony spadkiem glukozy będziesz zdekoncentrowany i bardziej podatny na pokusy.