29 grudnia 2017

10 powodów dla których warto rzucić palenie – cz.5

Jeśli rzucisz palenie, to:

  1. Zmniejszy się Twoje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe!
  2. Poprawi się Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne!
  3. Odczujesz poprawę ogólnej kondycji fizycznej i wydolności organizmu!
  4. Zaczniesz wyraźniej odczuwać zapachy i smaki!
  5. Poprawia się wygląd i kondycja Twojej skóry, włosów i paznokci!
  6. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci na realizację marzeń!
  7. Nie będziesz odczuwać wstydu czy zażenowania z powodu przymusu palenia!
  8. Nie będziesz narażać swoich bliskich na dym tytoniowy, ani na ewentualne trudne doświadczenia związane z Twoimi chorobami spowodowanymi paleniem papierosów!
  9. Dłużej i lepiej będziesz żyć!
  10. Rzucenie palenia da Ci poczucie ogromnej satysfakcji

Młodo wyglądająca, promienna, jędrna cera i lśniące, gęste włosy to marzenie większości z nas. Głównym grzechem przeciwko zdrowemu wyglądowi i dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci  jest palenie papierosów. Liczne składniki dymu tytoniowego „podkręcają” zegar biologiczny i skóra osób palących starzeje się widocznie szybciej. Palenie powoduje m.in. gorsze ukrwienie i dotlenienie skóry (dym tytoniowy negatywnie wpływa na krążenie krwi i powoduje kruchość naczyń krwionośnych, a tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną) co wywołuje zmęczony, szary wygląd skóry i spowalnia naturalne procesy regeneracyjne. Dym tytoniowy sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które są głównym sprawcą szybszego powstawania zmarszczek. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają też włókna łączne m.in. kolagen i elastynę, które pomagają utrzymać elastyczność skóry, co powoduje zmarszczki i wiotczenie skóry.

Ten niekorzystny efekt palenia widoczny jest nawet gołym okiem. W badaniu, w którym porównano twarze 79 par bliźniąt, stwierdzono, że palący z bliźniąt mają więcej zmarszczek w okolicy ust oraz mniej jędrną skórę pod oczami i na policzkach. Przedwczesne starzenie się skóry wywołane paleniem dotykało najczęściej dolnych partii twarzy. Różnice w tempie starzenia się obserwowano już po pięcioletnim  okresie palenia papierosów.

Jest też dobra wiadomość dla wszystkich, którzy myślą o rzuceniu palenia. Różnice w wyglądzie i kondycji skóry widoczne były również w przypadku par bliźniąt, w których obie osoby paliły, ale jedno z bliźniąt rzuciło palenie. Trudno całkowicie cofnąć spowodowane paleniem zmiany, ale po odstawieniu papierosów skóra ponownie jest dobrze ukrwiona, dotleniona i właściwie nawilżona. Stopniowo poprawia się koloryt i elastyczność skóry. Rzucenie palenia sprzyja również lepszemu wysypianiu się, co powoduje znikanie sińców pod oczami i wyraźnie odmładza.

Nie tylko wiek decyduje o wyglądzie i kondycji naszej skóry, ale i umiejętność dbania o nią. Podstawowym zaleceniem jest unikanie dymu tytoniowego! Rzucajcie palenie i nie popędzajcie matki natury!

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020
Strona głównaAktualności Wpływ palenia na ciążeMateriały