10 powodów, dla których warto rzucić palenie! – cz.I

Jeśli rzucisz palenie, to:
1. Zmniejszy się Twoje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe!
2. Poprawi się Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne!
3. Odczujesz poprawę się ogólnej kondycji fizycznej i wydolności organizmu!
4. Zaczniesz wyraźniej odczuwać zapachy i smaki!
5. Poprawia się wygląd i kondycja Twojej skóry, włosów i paznokci!
6. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci na realizację marzeń!
7. Nie będziesz odczuwać wstydu czy zażenowania z powodu przymusu palenia!
8. Nie będziesz narażać swoich bliskich na dym tytoniowy, ani na ewentualne trudne doświadczenia związane z Twoimi chorobami spowodowanymi paleniem papierosów!
9. Dłużej i lepiej będziesz żyć!
10. Rzucenie palenia da Ci poczucie ogromnej satysfakcji!

1. Zmniejszy się Twoje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe!
Według raportu WHO M-POWER palenie tytoniu co roku jest przyczyną śmierci 5,4 mln osób rocznie. Dym tytoniowy to koktajl około 7000 pierwiastków i związków chemicznych. Z każdym zaciągnięciem się papierosem do organizmu trafia:
-około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210)
-liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk)
-liczne substancje pneumotoksyczne (cyjanowodór, lotne aldehydy, tlenki azotu, tlenek węgla, substancje smoliste)
-psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu.
Nic więc dziwnego, że taka mieszanka nie jest obojętna dla zdrowia. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia. Ma również przyczynowy związek z innymi schorzeniami (m.in. kataraktą, osteoporozą, paradontozą, chorobami układu pokarmowego), negatywnie wpływa na rozrodczość oraz wiąże się z powikłaniami w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym.
Specjalne diety, suplementacja czy nawet większa aktywność fizyczna nie są w stanie zniwelować szkód zdrowotnych powodowanych paleniem tytoniu.
Odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe!
Ryzyko to będzie systematycznie malało z każdym dniem, a nawet godziną utrzymywanej abstynencji. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniży się tętno a ciśnienie krwi zacznie wracać do normy. Po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a już po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
Cdn.